Svetu dochádza hélium. Plyn, ktorého využitie je dôležitejšie, než len ako náplň balónikov.
Používa sa pri prevádzke satelitov, v palivových raketových nádržiach, na chladenie urýchľovačov a tiež v dôležitých medicínskych prístrojoch.
Ľudstvo zažilo za posledných dvadsať rokov štyri obdobia, keď zásoby hélia kriticky klesli. Posledný výrazný nedostatok sa prejavil v roku 2022.
Odpoveďou na nedostatok hélia sú snahy o jeho zachytávanie a recykláciu. Istú úľavu by však mohli priniesť aj nové zásobárne tohto plynu, ktoré nie sú zaťažené emisiami skleníkových plynov. Takéto zásoby vedci objavili na troch kontinentoch.
Héliový prídel
Hélium je vzácny plyn s jedinečnými vlastnosťami. Je bez pachu, extrémne ľahký a nehorľavý. Ani pri extrémne nízkych teplotách nezamŕza – naopak, pri teplote -269 stupňov sa iba mení na kvapalinu.
Vďaka tomuto je hélium mimoriadne užitočné najmä ako chladič. Chladí napríklad výkonné magnety v prístrojoch magnetickej rezonancie (MRI), ktorými sa zobrazujú vnútorné štruktúry tela, satelity, prístroje v laboratóriách, ale aj vo Veľkom hadrónovom urýchľovači.
Okrem toho sa hélium používa na vytláčanie kvapalného vodíka a kyslíka do raketových motorov, ako ochranný plyn pri zváraní reaktívnych kovov a pri výrobe batérií do elektromobilov.
Za nedostatok vzácneho plynu v súčasnosti môže viacero faktorov.
V roku 2022 sa dodávky znížili po sérii technických problémov v ruskej továrni na spracovanie hélia v Amurskej oblasti.