VARŠAVA. V rámci poľskej technologicko-vedeckej misie IGNIS na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) budú vedci skúmať mikroriasy z extrémnych prostredí, aby zistili, ako znášajú podmienky mikrogavitácie. Výsledky experimentu by mohli v budúcnosti prispieť k rozvoju technológií na produkciu kyslíka, potravín či nových látok počas vesmírnych misií. Informuje o tom varšavský spravodajca TASR podľa agentúry PAP.
Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry (ESA) Slawosz Uznaňski-Wišniewski. Experiment sa zameria na meranie fotosyntézy a produkcie kyslíka pomocou inovatívneho senzora vyvinutého v spolupráci s Univerzitou v Tartu. Druhá časť skúmania sa bude venovať genetickým a morfologickým zmenám rias v podmienkach mikrogavitácie.
Výskum sa zameriava na mikroriasy pochádzajúce z vulkanických oblastí, ktoré dokážu prežiť v extrémnych podmienkach, ako sú vysoké koncentrácie kovov a plynov. Očakáva sa, že počas dvojtýždňového experimentu sa objavia nové produkty látkovej premeny s potenciálnym využitím v medicíne, farmakológii alebo environmentálnych technológiách.
Mikroriasy budú v plne automatizovanom hliníkovom kontajneri v európskom module Columbus na ISS. Po návrate na Zem budú výsledky porovnané s paralelným experimentom vykonaným v rovnakých podmienkach na Zemi. Experiment vedie Ewa Borowska z firmy Extremo Technologies.