Kde všetci sú?
O Fermiho paradoxe ste už možno počuli, ale skrátene: ak sú len v naše galaxii miliardy hviezd (presnejšie, stovky miliárd) a tie majú okolo seba svoje hviezdne sústavy a ak dúfame, že vo vesmíre platia prírodné zákony a život je ich možno málo pravdepodobný, no logickým dôsledkom... ako je možné, že obloha nie je plná mimozemského džavotu?
Zvláštne.
Odpovedí je mnoho a viaceré v sebe nesú kus vedeckej fantastiky: od našej vesmírnej výnimočnosti cez veľký filter až po konštatovanie, že si nás tu pestujú v nejakej vesmírnej zoo. No prakticky všetky poháňajú našu zvedavosť. Chceme skrátka zistiť, ako to je a či tu sme naozaj takí osamelí.
Preto sme takí fascinovaní pátraním po mimozemskom živote, preto je ho plná literatúra, filmy či videohry, a preto dúfame, že nie je otázkou či, ale kedy a v akej podobe ho nájdeme.
Niekoľkokrát stačilo málo.
V lete v roku 1977 narazili rádioastronómovia na zvláštny signál, ktorý dnes voláme Wow!. Veľmi pravdepodobne mal prirodzené vysvetlenie, no nejaký čas sa diskutovalo o jeho umelom pôvode.
Meteorit Allan Hills 84001 to deväťdesiatych rokoch dotiahol až do prezidentskej reči Billa Clintona, pretože sa predpokladalo, že môže obsahovať mikrofosílie baktérií z Marsu. Relatívne nedávno sme sa rozprávali o fosfáne na Venuši či takzvanej Tabbyinej hviezde, ktorá zvláštne bliká.
Celú jednu kapitolu by sme mohli napísať o medzihviezdnom objekte Oumuamua, pri ktorom sme špekulovali aj o vesmírnom plavidle.