SME

Súboje so zvieratami boli také brutálne, že diváci od súcitu prekliali organizátora

Našli dôkaz o súboji človeka so zvieraťom.

Byzantská mozaika znázorňuje dvoch venatores, ako lovia tigra v aréne pre pobavenie ľudí vo Veľkom paláci v Konštantínopole.Byzantská mozaika znázorňuje dvoch venatores, ako lovia tigra v aréne pre pobavenie ľudí vo Veľkom paláci v Konštantínopole. (Zdroj: Public Domain)

Vedci objavili prvú kostru človeka z čias Rímskej ríše, ktorá nesie známky súboja s mačkovitou šelmou.

Ide o prvý európsky dôkaz o obľúbenej zábave starovekých Rimanov – hier venatio, v ktorých sa gladiátori postavili zoči-voči divým zvieratám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Objav pritom nepochádza z rímskeho Kolosea, ako by sa dalo čakať. Súboj gladiátora s levom sa odohral pri starovekom meste Eboracum v dnešnom Anglicku.

Lovci šeliem

Rímska ríša v istom momente siahala od dnešného Anglicka po sever Afriky či Blízky východ. Ako sa rozmohol obchod s potravinami a iným tovarom, začali do centra Rímskej ríše privádzať aj exotické zvieratá – slony, levy, pštrosy či hrochy.

SkryťVypnúť reklamu

Generáli a panovníci dovezenými šelmami a nevídanými zvieratami z dobytých území preukazovali svoju moc. Často šlo aj o dary z nedobytých krajín ako Indie.

Veľmi rýchlo začali ľudia predvádzať zvieratá davom a ukazovať ich silu.

Zvieratá umiestnili do arén, kde predvádzali naučené triky, bojovali proti sebe, alebo sa stretli s gladiátormi – bojovníkmi, ktorí zabávali ľudí súbojmi na život a na smrť.

Jedným z prvých usporiadateľov hier venatio bol Marcus Fulvius Nobilior, ktorý ich zahrnul do svojich osláv ťaženia na Grécko v roku 186 pred naším letopočtom. Gladiátori sa počas lovu stretli s levmi a leopardmi.

V súbojoch venatio sa však objavovali aj slony, medvede, tigre, ťavy, leopardy, krokodíly či hrochy, ale aj menej exotické či menej hrozivé zvieratá ako jelene, kravy či zebry.

SkryťVypnúť reklamu

Venatio boli mimoriadne krvavé súboje a často brutálnejšie než samotné gladiátorské zápasy.

Napríklad Augustus sa pýšil tým, že počas jeho hier zomrelo až 3500 slonov. Pri oslavách po otvorení Kolosea zas údajne zomrelo až 9000 zvierat. Je však možné, že tieto údaje sú prehnané, presné počty zabitých zvierat nikto nepozná.

Rimania zvieratá iba zriedka chovali a rozmnožovali, pre hry venatio preferovali skôr divoké jedince. Hoci mnohé hry využívali aj miestne druhy ako psy či býky, exotické zvieratá lákali do arén väčšie davy ľudí.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CBANN na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.

Staroveký Rím

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu