SME

Bude spln, ktorý volajú ružový. Mesiac farbu nezmení, no bude malý

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme. (Zdroj: TASR/AP)

V nedeľu 13. apríla v noci nastane štvrtý spln mesiaca v tomto roku a prvý po jarnej rovnodennosti. Podľa tohto splnu sa počíta aj obdobie Veľkej noci, ktorá tento rok vychádza na 18. až 21. apríla.

Aprílový spln sa zvykne nazývať aj ružový, no nesúvisí vôbec s farbou mesiaca. Prezývku dostal podľa farby kvetov, ktoré kvitnú v rovnakom období.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nedeľný spln však bude zaujímavý tým, že bude jedným z najmenších.

Aprílový spln

K splnu dôjde z pohľadu územia Slovenska v nedeľu o 2.22 hodine. Mesiac vyjde na oblohu z juhovýchodu o 20.29 h. Ak bude jasná obloha, nočný spln by mal byť dobre pozorovateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenský hydrometeorologický ústav zatiaľ hlási, že počas soboty 12. apríla by sa mala oblačnosť zmenšovať, čo by mohlo vydržať až do noci zo soboty na nedeľu.

Plný mesiac je však možné pozorovať aj v dňoch pred splnom a po ňom.

Nedeľný spln je prvý po jarnej rovnodennosti, a tak sa označuje aj ako veľkonočný (pascha). Podľa neho sa počíta dátum Veľkej noci, ktorá pripadá na nedeľu nasledujúcu po prvom jarnom splne. Veľkonočná nedeľa je tento rok 20. apríla 2025.

Prívlastok ružový dostal aprílový spln v Severnej Amerike, kde ho ľudia v minulosti takto označovali podľa lokálnych kvetov plamienky (phlox). Tá kvitne na jar rôznymi odtieňmi ružovej.

Ďalší spln mesiaca bude 12. mája, tento má podľa almanachov prívlastok kvetný.

Superspln a mikrospln

Superspln nastáva, keď sa mesiac v splne zároveň nachádza v okolí perigea. Ide o moment, keď sa naša prirodzená družica nachádza v najbližšom bode k Zemi na obežnej dráhe.

SkryťVypnúť reklamu

Zvyčajne sa ako super označuje spln vtedy, keď je Mesiac od stredu Zeme vzdialený 360-tisíc kilometrov a menej. Mesiac sa vtedy zo Zeme na oblohe javí ako nadmerne veľký a pri takomto jave vznikajú veľmi pôsobivé fotografie.

Mikrospln je úplný opak. Je to spln, ktorý sa deje okolo obdobia, keď Mesiac dosahuje apogeum. Teda je v okolí bodu, ktorý je od Zeme najďalej. Ako mikrospln sa označuje spln vtedy, keď je Mesiac od stredu Zeme vzdialený 405-tisíc kilometrov a viac.

Zdanlivá veľkosť mikromesiaca sa javí o 12,5 -14,1 percentuálnych bodov menšia ako pri supersplne. Od bežného splnu je mesiac v mikrosplne menší o 5,9 až 6,9 percentuálnych bodov.

Mesiac sa teda bude zdať trochu menší a menej jasný ako zvyčajne.

Ľudia v minulosti verili, že mikrospln ovplyvňuje duševné zdravie ľudí a vedie aj k prírodným katastrofám. Vedecké dôkazy to vôbec nepodporujú.

SkryťVypnúť reklamu

Mesiac

Bagouma sa skláňa, aby si prezrel skalu v púšti, zatiaľ čo v skorých ranných hodinách pasie svoje ťavy niekoľko kilometrov od svojho tábora neďaleko Bir Moghrein.

Najvzácnejšie sú z Mesiaca a Marsu.


Rachel Chason a 3 ďalší 1
Súvisiace témy: Vesmír, Pozorovanie oblohy
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Vedci sa zamerali na pohlavné chromozómy.


a 1 ďalší
Vytvorenie návyku môže trvať viac ako dva mesiace.

Na automatizovanú činnosť si počkáte.


1
Pod Yellowstonom zrejme cirkuluje hélium, pri ktorého ťažbe by nevznikali emisie. Našli ďalšie dve podobné miesta.

Hélium nedokážeme vyrobiť. Vzniká pri rádioaktívnom rozpade.


2
Ilustračná fotografia.

Vyblednutie neznamená, že koral odumrel.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu