Začína sa to nenápadne. Inokedy čulý a aktívny pes zrazu upadne do letargie. Je spavý, prestane žrať, ledva zdvihne hlavu, keď začuje svoje meno.
Z hodiny na hodinu mu ubúda energia, nevníma smäd ani hlad a takmer sa nedokáže postaviť na nohy, nezavrtí chvostom.
Zodpovednosť za podobné stavy u našich zvieracích miláčikov nesú často kliešte. Tieto parazity im berú silu, rozvracajú vnútorné prostredie a v niektorých prípadoch, ak sa nezakročí rázne a rýchlo, môžu zvieraťu spôsobiť smrť.
Ich sezóna už štartuje.
„Aktivita kliešťov na Slovensku je ovplyvnená najmä teplotou. Kliešte sa prebúdzajú pri teplote nad sedem-osem stupňov, čo znamená, že v teplejších rokoch môžu byť aktívne už od februára až do novembra. Kliešte a ich vývojové štádiá nezmrzli, preto je ich aj viac. Nedá sa úplne tvrdiť, že by boli agresívnejšie, ale ich obdobie aktivity sa predlžuje,“ hovorí pre SME veterinárka Mária Poláčková.
Tieto drobné parazity sa zabývali už aj tam, kde sa pred pár rokmi nevyskytovali, napríklad v severných okresoch Slovenska.
V nasledujúcom texte sa dočítate:
- ktoré choroby najčastejšie spôsobujú kliešte psom a mačkám,
- ktorá choroba spôsobuje psom tmavý moč,
- či sa domáci miláčikovia dajú očkovať proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte,
- či sú niektoré rasy náchylnejšie ako iné,
- ako dlho musí byť kliešť prisatý, aby preniesol infekciu,
- ako často sa stáva, že zviera zomrie.
Ak má pes tmavý moč, v hre sú minúty
Najčastejšie choroby prenášané kliešťami u psov na území Európy sú:
- babezióza,
- ehrlichióza,
- lymská borelióza,
- anaplazmóza.
Každé z týchto ochorení napáda niektoré bunky krvného systému, no prejavy nie sú často typické, hovorí veterinárka. U mačiek sú kliešťami prenášané choroby podľa nej menej časté, môžu sa však výnimočne nakaziť boreliózou a anaplazmózou.
Mimoriadne zákerná je u psov práve babezióza – parazitárne ochorenie, ktoré prenáša kliešť pijak lužný. Najrozšírenejším pôvodcom psej babeziózy v strednej Európe je parazitický organizmus s názvom Babesia canis.
„Babézie vstúpia do červenej krvinky a tam sa množia, čím ju zničia. Rozmnožené babézie napádajú ďalšie krvinky geometrickým radom,“ vysvetľuje veterinárka.
„Infikovaný pes je anemický, s čím je spojená letargia, slabosť, dýchavičnosť, až pes upadne do bezvedomia a následne umiera. Bez zásahu veterinára nemá šancu prežiť,“ dodáva.
K počiatočným varovným symptómom – letargii či horúčke – sa pridáva aj abnormálne tmavý moč, ktorého farba by sa dala prirovnať ku kole. Bledé sliznice postupne žltnú a pes má aj zdurené lymfatické uzliny.
Či zviera prežije, závisí najmä od toho, v akom štádiu sa choroba začne liečiť.