SME

Voňali po ružiach, mede aj olivovom oleji. Starovekí Gréci a Rimania parfumovali svoje sochy

Išlo o rituál kosmesis.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Podľa najnovšej štúdie starovekí Gréci a Rimania často parfumovali sochy.

Štúdia publikovaná v časopise Oxford Journal of Archaeology dopĺňa dôkazy o tom, že sochy boli pre ľudí žijúcich v staroveku viac než len kusy bieleho mramoru.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dánska autorka štúdie, klasická archeologička Cecilie Bronsová, analyzovala staroveké texty a umelecké diela a zozbierala dôkazy o tom, že v starovekom Grécku a Ríme bolo bežné pomazať sochu parfumami a olejmi.

Sladká vôňa sôch

Hoci už v minulosti bádatelia objavili stopy takýchto praktík, Bronsová zistila, že starovekí Gréci namiesto metaforického očisťovania alebo skrášľovania vytesaného umenia doslova aplikovali na dôležité sochy parfumy alebo vonné oleje.

SkryťVypnúť reklamu

Tento rituál bol súčasťou „kosmesis“, praxe zdobenia sochy, píše Bronsová s tým, že sa neobmedzoval iba na sochy bohov a bohýň.

Na základe nápisov nájdených na ostrove Délos, kde sa tiež nachádzajú archeologické dôkazy o výrobe parfumov, autorka dospela k záveru, že prax kosmesis zahŕňala používanie húb a parfumovaného oleja na pomazanie sochy a vtieranie oleja alebo tuku do sochy ako pleťovej vody alebo balzamu.

Sochy mali mať sladkú vôňu ruží, medu, olivového oleja a iných vonných látok.

Súvisiaci článok Doteraz nebolo známe, kde Marcus Aurelius písal svoje slávne dielo. Teraz našli tábor na dolnom Hrone Čítajte 

Šperky aj kvety

Výskum bol súčasťou interdisciplinárneho projektu „Sensing the Ancient World“, ktorý viedla Bronsová. Vedkyňa napísala, že vďaka danému projektu „uvidíme a pochopíme stredomorské umenie v úplne inom svetle“.

Predchádzajúci výskum zistil, že starovekí Gréci a Rimania nevnímali sochy rovnako ako moderná spoločnosť. Namiesto toho sochy maľovali, aby pôsobili realistickejšie, a dokonca ich zdobili šperkami, kvetmi a inými doplnkami.

SkryťVypnúť reklamu

Výsledkom bol multisenzorický zážitok, naznačuje autorka - taký, ktorý si možno len ťažko predstaviť cez priepasť tisícročí.

„Keď sa snažíme priblížiť a pochopiť staroveký zážitok zo sôch, musíme zapojiť nielen oči, ale aj predstavivosť a vedomosti o čuchových rozmeroch a zmysle pôvodnej inštalácie,“ uzatvára Bronsová.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu