SME

Mesiac čiastočne zatienil Slnko, úkaz bol viditeľný aj zo Slovenska

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.

Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Obyvatelia severnej pologule - od východnej Kanady až po Sibír - mali v sobotu príležitosť pozorovať čiastočné zatmenie Slnka, pri ktorom Mesiac zakryl až pätinu viditeľnej časti Slnka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v Británii, Nemecku či Francúzsku boli podmienky na pozorovanie vhodné, v strednej Európe bolo pod mrakom. Viditeľné bolo aj zo Slovenska.

Mesiac sa na svojej dráhe okolo Zeme dostal medzi Zem a Slnko a časť slnečného disku alebo celý disk zakryl.

Na rozdiel od zatmenia Mesiaca, ktoré možno pozorovať z celej pologule Zeme, pri slnečnom zatmení prebieha tieň Mesiaca len po úzkom pruhu na zemskom povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Priemer mesačného tieňa na povrchu Zeme je v slovenských zemepisných šírkach približne 160 kilometrov, informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

Toto čiastočné zatmenie Slnka bolo v poradí 17. v 21. storočí a prvé v roku 2025, napísal francúzsky denník Le Parisien.

Ako uviedla agentúra DPA, čiastočné zatmenie Slnka bolo možné pozorovať v častiach Severnej Ameriky, Európy, Afriky, severnej Ázie, malých častí Južnej Ameriky, v celom Grónsku a na Islande, ako aj vo veľkej časti Atlantického a Severného ľadového oceánu.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed, keď je Slnko vysoko nad obzorom a trvalo približne hodinu. Zo Slovenska bolo v najväčšej fáze zakrytých od 1,8 percenta slnečného disku v Čiernej nad Tisou po 6,0 percenta v Holíči na Záhorí.

SkryťVypnúť reklamu

Hovorkyňa dodala, že úplné zatmenia Slnka na tom istom mieste zemského povrchu nie sú častým javom.

Štatisticky to podľa nej vychádza tak, že na to isté miesto zemského povrchu pripadne jedno úplné zatmenie Slnka raz za 360 rokov.

Napríklad, posledné úplné zatmenie Slnka z terajšieho územia Slovenska bolo podľa nej viditeľné 8. júla 1842 a to budúce sa bude dať pozorovať až 7. októbra 2135.

Ďalšie čiastočné zatmenie Slnka pozorovateľné v strednej Európe sa očakáva 12. augusta 2026. Bude výraznejšie a v niektorých častiach Európy, napríklad v Španielsku, bude viditeľné dokonca ako úplné.

„Pôjde o najväčšie čiastočné zatmenie viditeľné v strednej Európe až do 13. júla 2075,“ upozornila Česká astronomická spoločnosť na svojom webe.

Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu