SME

Najväčší a najstarší ľadovec na svete uviazol v južnom Atlantiku

Masa ľadu sa rozpadne na menšie ľadovce, ktoré sa nakoniec roztopia.

Obrázok poskytnutý britským ministerstvom obrany ukazuje ľadovec, známy ako A23a, 25. novembra 2024 pri pobreží Antarktídy.Obrázok poskytnutý britským ministerstvom obrany ukazuje ľadovec, známy ako A23a, 25. novembra 2024 pri pobreží Antarktídy. (Zdroj: Desiatnik Tom Cann RAF)

LONDÝN. Najväčší a najstarší ľadovec sveta, známy ako A23a, uviazol v kontinentálnom šelfe pri subantarktickom ostrove Južná Georgia, ktorý je britským zámorským územím v južnej časti Atlantického oceánu, informoval v utorok v tlačovej správe Britský antarktický úrad.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Teplejšie vody v kombinácii s vlnami a prílivom spôsobia, že sa táto obrovská masa ľadu rozpadne na menšie ľadovce, ktoré sa nakoniec roztopia," uviedla výskumná skupina britského úradu.

Súvisiaci článok Megaľadovec smeruje k Južnej Georgii. Môže ohroziť ekosystém ostrova Čítajte 

Ľadovec označovaný ako A23a sa dal do pohybu 17. januára a pri britskom ostrove Južná Georgia uviazol 1. marca.

SkryťVypnúť reklamu

Vďaka tomu, že je znehybnený, nehrozí, že by obrovské kusy ľadu narušili alebo zablokovali prístup uškatcov a iných ostrovných živočíchov do oceánu.

"Ak ľadovec zostane na súši, neočakávame, že to výrazne ovplyvní ostrovnú faunu," povedal v utorok oceánograf Andrew Meijers. Pripustil, že môže dôjsť k tomu, že živiny získané pri topení ľadovca by mohli zvýšiť dostupnosť potravy pre celý regionálny ekosystém vrátane tučniakov a tuleňov. Vedci to budú monitorovať a plánujú o tom vypracovať štúdie.

"Vieme, že tieto obrovské ľadovce môžu poskytnúť živiny vodám, ktorými prechádzajú, a vytvoriť tak prosperujúce ekosystémy v inak menej produktívnych oblastiach," objasnila biogeochemička Laura Taylorová.

Ako sa uvádza na webe iMeteo.sk, kus ľadu s hmotnosťou bilión ton a rozlohou 3900 štvorcových kilometrov sa odlomil z ľadového šelfu Filchner-Ronne v Antarktíde v roku 1986.

SkryťVypnúť reklamu

Na viac ako 30 rokov sa usadil na morskom dne vo Weddellovom mori a v roku 2020 sa opäť začal pomaly pohybovať. Začiatkom roku 2024 vstúpil do tzv. fázy točenia, keď sa začal každý deň bezcieľne otáčať o 15 stupňov. V decembri 2024 sa znova dal do pohybu po Južnom oceáne okolo Antarktídy.

Ľadovce

Ilustračné foto.

V súčasnosti sa však očakáva zvýšenie teploty o 2,7 stupňa.


TASR
Súvisiace témy: Antarktída
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


15
Ilustračná fotografia.

Planéta obieha extrémne blízko svojej hviezdy.


TASR 2
Byzantská mozaika znázorňuje dvoch venatores, ako lovia tigra v aréne pre pobavenie ľudí vo Veľkom paláci v Konštantínopole.

Našli dôkaz o súboji človeka so zvieraťom.


6
SkryťZatvoriť reklamu