BRATISLAVA, KALIFORNIA. Menej obsahu od priateľov či z obľúbených stránok, zato viac príspevkov od politikov.
Používatelia sociálnych sietí spoločnosti Meta – facebook, instagram a threads – sa stretávajú s čoraz väčším množstvom politického obsahu.
Od roku 2021 sa ho Meta snažila potláčať a algoritmy sociálnych sietí politické príspevky zobrazovali menej. Začiatkom tohto roka ohlásil šéf spoločnosti Mark Zuckerberg radikálnu zmenu prístupu.
Kým pred pár rokmi vraj ľudia chceli vidieť menej politiky, dnes si podľa tvrdení Mety takýto obsah znova žiadajú. Spoločnosť preto zrušila umelé obmedzenia.
Všimnúť si to mohli už aj slovenskí používatelia facebooku, ktorý je u nás pre politikov stále najvýznamnejšou sociálnou platformou.
Zmeny firma pár týždňov po Zuckerbergovom ohlásení zavádza do praxe – vrátane slovenského trhu, kde má facebook 3,3 milióna používateľov, ktorí sieť navštevujú aspoň raz mesačne.
Dočítate sa:
- ako zmenu komentuje Meta,
- ako ju pocítili politické strany a prečo sa jej dosahy kvantifikujú veľmi ťažko,
- prečo budú mať výhodu populisti a krajná pravica,
- ako facebook prinútiť, aby nezobrazoval obsah vybraných politikov a ich strán.
Strany to už pocítili
Na významný posun v pomere typu obsahu, ktorý sa zobrazuje v tzv. newsfeede (na hlavnej obrazovke facebooku), upozornil Denník N.
Zmenu hlásili desiatky čitateľov, často aj tí, ktorí dosiaľ politický obsah neuprednostňovali, a preto algoritmus siete nemal veľký dôvod, aby im ho začal zrazu ponúkať.
Zmenu potvrdzujú aj pozorovania SME, no v prvom rade ju potvrdzuje samotná americká spoločnosť.
„Zmena, ktorú opisujete, skutočne súvisí s oznámením Marka Zuckerberga, a môžeme potvrdiť, že globálne (nielen v USA) prijímame personalizovanejší prístup k politickému obsahu, takže ľudia, ktorí ho chcú vidieť vo svojich kanáloch viac, môžu,“ odkázala Meta SME.
Zvýšený dosah príspevkov a interakcií pre Denník N potvrdili viaceré opozičné a mimoparlamentné strany, konkrétne Progresívne Slovensko, SaS a Demokrati.
Samy však nevedeli potvrdiť, či bol nárast prirodzený, alebo súvisel so zmenami v algoritme siete.