Nechali by ste si pekárom operovať srdce? Tak prečo si mnohí myslia, že by programátori mali riadiť svet?
Do sveta novín a spoločenských vied som prišiel z technologického prostredia. Pred tými desaťročiami som tiež veril na všelijaké bizarnosti: trochu blúznil o meritokracii a okolo seba počúval o spravodlivejších volebných systémoch, kde by ľudia mali množstvo hlasov odvodené od zaplatených daní alebo by volič musel absolvovať test, a potom by sa ukázalo, na aký počet hlasov má nárok.
Veril som, že politici sú do jedného hlupáci, štátni úradníci tiež a svet by dokázala opraviť len troška snahy a technológií. Veril som v úžasnú silu internetu a neskôr sociálnych sietí, v spravodlivejšiu technologickú revolúciu a možno aj v nejaký ten nový algoritmický priadok.
Všetci asi boli bláznami, len ja som bol lietadlom.
Potom chvíľu pracujete so skutočnými ľuďmi (namiesto matíc a kódov) v skutočnom svete, prečítate si tak možno dve knihy o fungovaní spoločnosti a ľudskom myslení a zistíte, že ste boli hlupákom.
Lenže teraz to vyzerá, že takíto hlupáci premenení na digitálnych oligarchov môžu riadiť svet. Už si len tipnime, kedy pri domnelej oprave štátov začnú rozprávať o blockchaine.
Ak by si totiž prečítali aspoň tie dve knihy o fungovaní ľudí a spoločností (namiesto astrologických príručiek ukrývajúcich sa za dobré rady novodobých koučov), možno by zistili, že napriek všetkej forme vo svojej hlbokej podstate sme stále len tretím druhom šimpanza, ktorý ešte k tomu aj miluje príbehy.
Skúste mase takýchto šimpanzov tvrdiť, že ich život za nič nestojí, že ich názor za nič nestojí a že ich túžby a potreby vlastne nikoho nezaujímajú – pretože vy to predsa viete lepšie, keďže dokážete postaviť vesmírnu raketu. Uvidíte, ako dlho v takej tlupe prežijete.