SME

Raketa New Glenn dosiahla orbitu, návrat prvého stupňa na Zem sa nevydaril

Dosiahnutie orbity bolo hlavným cieľom misie.

Štart rakety New Glenn.Štart rakety New Glenn. (Zdroj: TASR/AP)

MYS CANAVERAL. Ako úspešný hodnotí spoločnosť Blue Origin, založená miliardárom Jeffom Bezosom, prvý skúšobný štart svojej výkonnej nosnej rakety New Glenn.

Druhý stupeň rakety dosiahol po zapálení motorov určenú obežnú dráhu a prototyp kozmickej lode Blue Ring, ktorý transportuje, prijímal údaje a fungoval správne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Spoločnosť to uviedla vo vyhlásení citovanom agentúrou AFP.

Dosiahnutie orbity bolo hlavným cieľom misie. "Som neuveriteľne hrdý, že raketa New Glenn dosiahla obežnú dráhu na prvý pokus," uviedol generálny riaditeľ Blue Origin Dave Limp.

SkryťVypnúť reklamu

Nevydaril sa však ďalší zámer, ktorým bol návrat prvého stupňa na Zem a jeho pristátie na plošine v Atlantickom oceáne. Podľa Limpa išlo o „ambiciózny cieľ“, ktorý sa spoločnosť pokúsi znova dosiahnuť v priebehu tohto roka.

Dvojstupňová nosná raketa New Glenn odštartovala na svoj prvý skúšobný let o 08.03 h SEČ z Kennedyho vesmírneho strediska na floridskom Myse Canaveral. Pre technické problémy a nepriaznivé počasie bol let niekoľkokrát odložený.

Takmer 100 metrov vysoká raketa je pomenovaná po Johnovi Glennovi (1921 - 2016), prvom americkom astronautovi, ktorý sa dostal na obežnú dráhu Zeme. Oba jej stupne majú byť opakovane použiteľné, čo výrazne zníži prevádzkové náklady. Prvý stupeň by mal vydržať najmenej 25 letov.

Samotná raketa New Glenn bude používaná na vynášanie nákladov i na lety s posádkou. Uvažuje sa tiež o jej využití na vesmírnu turistiku. Okrem komerčného nasadenia ju Blue Origin plánuje certifikovať aj pre vojenské misie.

SkryťVypnúť reklamu

Vývoj rakety New Glenn sa začal po roku 2010 a oficiálne bol oznámený v roku 2016. S užitočným zaťažením 45 ton by raketa New Glenn konkurovala aj čiastočne opakovane použiteľným raketám Falcon 9 (nosnosť 23 ton) a Falcon Heavy (64 ton) od konkurenčnej spoločnosti SpaceX miliardára Elona Muska.

Spoločnosť Blue Origin doteraz ponúkala najmä krátke lety pre vesmírnych turistov s raketou New Shepard. Prvý let v roku 2021 absolvoval aj samotný Bezos.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


4
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší 18
SkryťZatvoriť reklamu