Text vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Ak chcete zvýšiť svoje šťastie a pohodu, venujte svoje peniaze, čas alebo energiu niekomu inému.
Výskumy neustále dokazujú, že nezištné skutky, ako napríklad darovanie peňazí, dobrovoľnícka práca alebo darovanie krvi, sú prospešné pre prijímateľa aj darcu - a to aj vtedy, keď darca neočakáva nič na revanš.
„ Nachádzať radosť v pomoci druhým je základom nášho druhu,“ hovorí Elizabeth Dunnová, profesorka psychológie na Univerzite v Britskej Kolumbii.

Pomoc druhým môže vytvoriť pozitívnu spätnú väzbu: Keďže konanie dobra je príjemné, altruizmus môže plodiť ďalšiu nezištnosť a lepšie blaho.
„Ak je vám ťažko, často sa vám nechce robiť veci, ktoré pomôžu iným ľuďom okolo vás,“ hovorí Abigail Marshová, profesorka psychológie a interdisciplinárneho neurovedeckého programu na Georgetownskej univerzite. „Ale v skutočnosti to môže byť jedna z najlepších vecí, ktoré môžete urobiť.“
Dozviete sa
- ako nezištnosť vplýva na pocity bolesti,
- ktoré časti mozgu sa aktivujú, keď robíte nezištné skutky,
- ako pomáhať druhým podľa ľudí, ktorí skúmajú altruizmus.
Pomoc druhým pre lepšiu pohodu
Vo významnej štúdii z roku 2008 Dunnová a jej kolegovia dali 46 účastníkom malú sumu peňazí (5 alebo 20 dolárov) a povedali im, aby ju buď minuli na seba, alebo na niekoho iného. Ľudia, ktorí minuli peniaze na niekoho iného, boli podľa ich slov šťastnejší ako tí, ktorí ich minuli na seba, a to bez ohľadu na výšku sumy.
Pôvodná štúdia bola malá, ale následné výskumy potvrdili výhody prosociálneho míňania pre duševnú pohodu vrátane štúdie z roku 2020 s takmer 8-tisíc účastníkmi.
Z výskumu vyplýva, že aj iné spôsoby konania dobra, ako je dobrovoľníctvo a darovanie krvi, môžu priniesť dobrý pocit a zlepšiť náladu a pohodu. Najmä dobrovoľníctvo môže priniesť „trochu viac hrejivého pocitu, keď vidíte, ako vaše činy prospeli iným ľuďom,“ hovorí Marshová.
Zdá sa, že obdarúvanie druhých nás doslova zbavuje našej vlastnej bolesti.
Ľudia, ktorí urobili nezištný čin, napríklad darovali peniaze sirotám, pociťovali menšiu fyzickú bolesť, keď utrpeli elektrický šok alebo uštipnutie, v porovnaní s tými, ktorí zarábali len na seba, ukázala jedna štúdia z roku 2019. Pacienti s rakovinou dokonca pociťovali úľavu od chronickej bolesti.
Po nezištnom čine sa pri neurozobrazovaní pomocou fMRI ukázalo, že sa znížila nervová aktivita v prednej cingulárnej kôre a v insule, čo sú oblasti mozgu súvisiace s bolesťou. Zároveň sa zvýšila aktivita v prefrontálnej kôre, ktorá je dôležitá pre naplnenie nezištného skutku zmyslom.
Nezištné správanie prináša aj dlhodobejšie zdravotné výhody. Ľudia, ktorí pomáhali iným, uvádzali, že boli spokojnejší so svojím životom a prácou a mali menej príznakov depresie do dvoch mesiacov neskôr, uvádza jedna štúdia z roku 2018.
Aj malé prejavy láskavosti môžu byť prekvapivo prospešné pre našu pohodu. „Zmení to vaše zmýšľanie o sebe ako o človeku. Tak trochu to posilňuje vašu vieru v ľudí, ktorí sa snažia pomáhať si navzájom,“ hovorí Marshová.
Zásadná nezištnosť
„Sme natoľko spoločenský druh, že robiť veci, ktoré pomáhajú ostatným okolo nás, je jednoducho veľmi hlboko v našej podstate,“ hovorí Marshová. „Je to niečo, čo väčšina ľudí chce robiť.“
Nezištnosť pravdepodobne zahŕňa oblasti mozgu spojené so systémom odmeňovania, ako aj mediálnu prefrontálnu kôru, ktorá je zdá sa "skutočne dôležitá pre kódovanie hodnoty blaha iných ľudí," povedal Shawn Rhoads, postdoktorandský výskumný pracovník v oblasti počítačovej psychiatrie na Icahn School of Medicine at Mount Sinai.
Zdá sa, že dokonca aj deti mladšie ako 2 roky nachádzajú radosť v rozdávaní svojho majetku, zistili Dunnová a jej kolegovia v štúdii z roku 2012.
Keď batoľatá požiadali, aby darovali svoje sušienky - „čo je v podstate zlato batoliat“ - zdali sa byť šťastnejšie, ako keď tieto pochúťky dostali samy, uviedla Dunnová, ktorá je tiež spoluautorkou knihy Happy Money: Veda o šťastnejšom míňaní.“
Ďalším dôkazom toho, že nezištnosť môže byť evolučne zakorenená, je skutočnosť, že výhody altruizmu pre blahobyt sa prejavujú v rôznych kultúrach na celom svete.
Štúdie tiež ukazujú, že blahobyt a nezištnosť majú pravdepodobne obojsmerný vzťah: Šťastnejší ľudia majú sklon k väčšiemu altruizmu a altruistickí ľudia sa cítia šťastnejší.
„ A to je skvelé,“ hovorí Marshová. „Znamená to, že tieto dva prospešné výsledky sa môžu navzájom posilňovať.“
Pomoc druhým prináša úžitok nielen dávajúcej osobe a osobe, ktorá pomoc prijíma, ale aj ostatným, ktorí tieto akty nezištnosti iba pozorujú.
„Ľudia, ktorí pozorujú prejavy altruizmu, majú tiež sklon cítiť sa lepšie a menej cynicky voči svetu,“ povedal Rhoads, ktorý spolu s Marshovou napísal kapitolu o vzťahu medzi nezištnosťou a blahobytom v správe o svetovom šťastí z roku 2023. Je to „veľmi zaujímavá spätná väzba prosociálneho správania“.
Ako dávať druhým
Výskumníci praktizujú to, čo skúmajú.
Rhoads vedie letný program, v rámci ktorého učí stredoškolákov o výpočtovej psychiatrii, zatiaľ čo Dunnová vodí svojich priateľov a syna do charity Plenty of Plates vo Vancouveri, kde pripravujú jedlo pre ľudí v núdzi.
Marshová pracuje ako dobrovoľníčka v neziskovej organizácii, ktorú spoluzaložila, a pomáha ľuďom a rodinám, ktorí sa stretávajú s poruchami agresivity.
Keď ide Marshová do parku, vždy berie vrecúško na výkaly navyše, aby mohla zbierať odpadky popritom, ako venčí svojho psa Goldendoodla Douga. Meno dostal po psovi z filmu Up od Pixaru, ktorého druhá veta vo filme - „Práve som ťa stretol a milujem ťa“ - Marshovej pripomína niektorých altruistov, ktorých skúma.
Toto odporúčajú odborníci:
- Začnite hneď. Urobte si prieskum, ale neodkladajte pomoc len preto, že čakáte na ideálnu príležitosť, hovorí Dunnová. „Aj malé dary majú význam, ako pre charitatívne organizácie, ktoré ich prijímajú, tak aj pre emocionálny prínos, ktorý pozorujeme u darcov,“ povedala.
- Myslite lokálne. Hoci ľudia často myslia na pomoc veľkým, medzinárodným charitatívnym organizáciám, darovanie alebo dobrovoľnícka práca v blízkych organizáciách môže pomôcť „ spájať štruktúru miestnej komunity", povedala Marshová. Pomáha vám to tiež nadviazať priateľstvá, vidieť svoj účinok zblízka a zmeniť miestne pomery, dodala.
- Spýtajte sa ľudí, aké charitatívne organizácie podporujú. Nielenže sa môžete dozvedieť o ďalších možnostiach, ale môžete vytvoriť prepojenia medzi vami a nimi, povedala Dunnová.
- Dovoľte si tešiť sa z dávania. Možno sa budete cítiť previnilo, že sa cítite dobre, keď pomáhate iným. Ale „je v poriadku cítiť sa dobre, keď dávate,“ povedala Dunnová. „Je to úžasný spôsob, ako sa cítiť šťastný.“