SME

Aby sme znovu zisťovali, na čo je nám dobrá veda

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aká by mala byť úloha vedeckých inštitúcií v dnešnom svete?

Odpoveď na prvú by asi znela, že majú robiť vedu. Jednoducho majú byť inšpiratívnym, tvorivým a povzbudzujúcim prostredím, v ktorom sa posúvajú naše poznatky (alebo sa kopa nesprávnych aspoň zahadzuje do koša).

Lenže ono je to trochu autistická odpoveď v časoch, keď sa spoločnosť zmieta v chvále bláznovstva a iracionality, keď ministrami zdravotníctva globálnych superveľmocí sa majú stávať odporcovia očkovania a my tu aspoň dve sekundy musíme viesť debatu, či Zem náhodou nie je plochá.

SkryťVypnúť reklamu

Zavrieť sa v labáku a bádať je isteže chvályhodné, no občas by to pripomínalo sláčikové kvarteto na Titanicu.

Možno ešte dôležitejšou úlohou akademikov je používať svoju autoritu, pevne sa rozkročiť a neustúpiť, keď sa z kultúrnych zákopov prevalí ďalšia vlna bludov. Skrátka, nebáť sa ozvať. Aj s tým rizikom, že na seba privoláte hnev populistických politikov.

Viem, ľahko sa to píše. No Slovenská akadémia vied bude mať od budúceho roka nové vedenie. A jeho úlohou nebude len nastaviť vnútorné mechanizmy tak, aby sme vo výsledku mali viac špičkovej vedy.

Martin Venhart a jeho tím budú - bohužiaľ – musieť uhájiť aj obyčajnú dôveru vo fakty. V ich vedecké interpretácie. A vo svet, ktorý vieme spoznať, poučiť sa a mať sa vďaka tomu lepšie.

Tento týždeň sme sa o tom spolu s Martinom rozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Aká by teda mala byť úloha vedeckých inštitúcií v dnešnom svete?

Okrem robenia vedy by mali mať odvahu aj sebavedomie vedu brániť. A to môže byť často ťažšie ako bádať.

Objav týždňa

Zdá sa, že tukové bunky majú čosi ako pamäť - a pamätajú si obezitu. A nielenže to, nastávajú v nich aj epigenetické zmeny, ktoré sú účinné dávno po tom, ako dôjde k zníženiu hmotnosti.

Mohlo by to vysvetľovať mnohé veci: napríklad prečo je také komplikované chudnúť a prečo nastáva známy „jojo“ efekt.

Nová štúdia v magazíne Nature totiž preskúmala nielen tukové tkanivá a bunky v nich, no vedci následne svoje výsledky overovali na pokusných hlodavcoch. Ukázalo sa, že bunky obéznych myší (aj po schudnutí) stále absorbovali viac cukru a tuku ako tukové bunky kontrolnej skupiny, ktorá nikdy obéznou nebola.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň nie je jasné, ako dlho takáto „pamäť“ obéznych tukových buniek pretrváva. No vedci už hovoria, že základom je prevencia - obezite sa skrátka vyhnúť.

Štúdia: Adipose tissue retains an epigenetic memory of obesity after weight loss, Nature, 2024

Krátke správy z vedy

Zdá sa, že tukové bunky majú čosi ako pamäť a pamätajú si obezitu. To podľa novej štúdie môže vysvetľovať, prečo je také komplikované schudnúť a udržať si nižšiu hmotnosť. Dôvodom je, že skúsenosť s obezitou vedie v bunke k epigenetickým zmenám.

Na Marse mohla tiecť voda ešte pred 742 miliónmi rokov. Ukazuje to nová analýza minerálov meteoritu Lafayette, ktorý pochádza práve z červenej planéty. Tieto minerály sa totiž mohli vyformovať len v prostredí s tečúcou vodou.

Spoločná pizza s kolegami nie je len zábavou, takáto činnosť posilňuje tímové schopnosti. Podľa novej štúdie však nielenže vytvára v kolektíve súdržnosť, pomáha aj ľudí v tíme motivovať a zlepšovať pracovné vzťahy. Vedci preto odporúčajú vytvárať v pracovných kolektívoch akési spoločné spomienky.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam počúvať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Planéta zažíva už štvrtý globálny prípad bielenia koralov.


a 1 ďalší
Satelity vyniesla do vesmíru raketa Atlas V prevádzkovaná spoločnosťou United Launch Alliance.

Poskytovať budú širokopásmové internetové pripojenie s nízkou latenciou.


TASR 2
ISS.

Projekt s názvom Space Volcanic Algae povedie poľský astronaut Európskej vesmírnej agentúry.


TASR
Umelecká predstava exoplanéty K2-18b.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


22
SkryťZatvoriť reklamu