Ale aspoň poletíme na Mars.
Dobre, amerických povolebných analýz ste si už za tých pár dní prečítali kopy – a ak nie, asi ste o nič významné neprišli. Vysvetlenia Trumpovho znovuzvolenia pravdepodobne začínali ekonomickými dôvodmi a končili nejakou vzburou proti domnelým elitám. Alebo proti zdravému rozumu.
Nás by mohlo zaujímať, čo to urobí (nielen) s americkou vedou. Pretože Elon Musk možno dostane nové dotácie na svoje sny o červenej planéte, dokonca to možno pomôže americkému vesmírnemu programu – lebo Čína a národná hrdosť – no v biológii možno urobíme dva kroky späť.
Nielen preto, že nám tu o ontogenéze budú rozprávať ľudia, ktorých predstava o embryológii sa zasekla v časoch Abraháma. Ale aj ich predstava o boji s vírusovými ochoreniami bude zahŕňať vieru v zázraky a v ozdravné sily naštartované topením čarodejníc.
Zdá sa, že nástup tejto perepúte bláznov bude univerzálnym fenoménom.
O to je dôležitejšie hájiť fakty. Brániť vedu a vedeckú metódu. A donekonečna vysvetľovať, že tá naivná predstava o romantických dávnych zlatých časoch je len ďalší naivný tupý blud: pretože deti nemávali autizmus nie kvôli vakcínam, ale skrátka preto, že o autizme sme nič netušili, nikto ho nediagnostikoval a – najmä – polovica detí sa nedožila dospelosti.
Nám sa tu dobre mudruje, keď sme roky nezažili obrnu a mumps a osýpky sú (zatiaľ) stále kuriozitou.
Dôležité teraz bude sledovať, akí ľudia budú viesť inštitúcie. Či tieto inštitúcie dokážeme ubrániť. A ak nie, aké to bude mať dôsledky.
Ale, kto vie, aspoň poletíme na Mars.
Objav týždňa: embryá tu boli skôr

Zdá sa, že evolúcia vymyslela embryá ešte predtým, ako vôbec vznikli prvé živočíchy.
Výskumníci totiž v havajských sedimentoch narazili na jednobunkový organizmus Chromosphaera perkinsii, ktorý mohol existovať už pred miliardou rokov. Teraz si všimli, že tento mikrób za istých podmienok vytvára mnohobunkové štruktúry, ktoré nápadne pripomínajú embryá živočíchov.
Mohlo by to znamenať, že genetický program nevyhnutný na vývoj takéhoto zárodku existoval už predtým, ako vznikli živočíchy v dnešnom zmysle. Akési vajíčka ešte predtým, ako vznikli sliepky.
Nemožno však vylúčiť ani prípad konvergentnej evolúcie.
Krátke správy z vedy
Astronómovia pravdepodobne narazili na prvých hnedých trpaslíkov mimo našej galaxie. Kandidátov na tieto substelárne objekty objavili v satelitnej galaxii Malý Magellanov mrak. Pomohol im k tomu Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba.
Elektrické ventilátory nedokážu dostatočne ochladiť ľudské telá počas vĺn tepla. Týka sa to najmä seniorov počas horúčav. Ukázali to experimenty, pri ktorých výskumníci pracovali s dobrovoľníkmi vo vyššom veku.
Trojica čínskych taikonautov sa vrátila naspäť na Zem. Na čínskej vesmírnej stanici Tchien-kung strávili pol roka. Misia testuje čínske technológie, krajina by chcela do konca tohto desaťročia poslať človeka na Mesiac.
Odporúčam počúvať
- Tento týždeň sme sa v podcaste Zoom vybrali za ríšou Mayov, zistili, že meditácia môže prinášať aj zdravotné riziká a dozvedeli sa, že stres môže, paradoxne, pomáhať pri ADHD.
- Vizita mala tento týždeň svoju premiéru aj vo videopodobe. A keďže prichádza jeseň aj s respiračnými ochoreniami, hosťom Denisy Prokopčákovej bola tentoraz sestra a inštruktorka prvej pomoci Katarína Reptová.
Odporúčam čítať
- Všetci to chceme počuť: dôkaz, že káva nám vlastne robí dobre. Či to tak naozaj je, zisťovalo BBC a výsledkom je text Prečo by káva mohla byť dobrou pre vaše zdravie.
- Mohla by sa tmavá hmota ukrývať priamo pod našimi nosmi? Napríklad v nejakých skalách? Aj keď to znie ako šialený nápad, vedci sa ním naozaj zaoberajú: a prečítať si o ňom môžete v texte Dôkazy tmavej hmoty sa môžu ukrývať vo vnútri skaly starej miliardy rokov v magazíne Popular Mechanics.