SME

Reportáž: Miesto, kde IT-čkári hackujú budúcnosť a káva prúdi rýchlejšie ako wi-fi

Videli sme najväčšiu IT konferenciu na Slovensku.

Zdoj: AccentureZdoj: Accenture

Pred hmlistým a daždivým počasím sa študenti, programátori a odborníci s dlhoročnými skúsenosťami rýchlo schovali v bielom stane. V jednom momente boli ešte v sychravom počasí neskorého októbra, no v druhom sa ocitli na modernej IT konferencii. Najprv si ale museli vyzdvihnúť svoje akreditácie, aby pri káve a pečive stihli ešte rýchlu debatu. Preskúmali program, aby mohli začať niekoľkohodinovú púť po prednáškach.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je osem hodín ráno a na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave práve začína 12. ročník najprestížnejšej IT konferencie na Slovensku. Konferenciu OpenSlava organizuje technologická spoločnosť Accenture, ktorá na nej prepája biznis so vzdelávaním, programátorov a programátorky, vedkyne a odborníkov, a akademickú obec.

Treba sa ale pohnúť ďalej, lebo o niekoľko minút sa konferencia oficiálne otvorí. Najvyšší čas chytiť si miesto.

Technológie pod kontrolou. Zatiaľ

Hlavné pódium s názvom Artificial Intelligence pripomínalo amfiteáter. Poslucháči a poslucháčky rôznych vekových kategórií si sadali aj na schody alebo postávali pri stene, len aby mohli byť pri oficiálnom otvorení konferencie OpenSlava.

Konferencia sa tento rok zamerala na to, akým spôsobom AI ovplyvní budúcnosť asi všetkého. Od dôležitosti bezpečnosti v digitálnom svete cez neobmedzený potenciál cloudu až po nové hranice robotiky. Všetky tieto témy boli predmetom debát v malých i väčších sálach, i medzi účastníkmi počas prestávok.

Pre tých, ktorí sa bezplatnej konferencie nemohli zúčastniť osobne, bol pripravený livestream. Ten si mohli pustiť kdekoľvek na svete a mali tak možnosť navnímať atmosféru konferencie aspoň takýmto spôsobom.

„Čo však tento ročník spája s predchádzajúcimi, je snaha vytvárať priestor pre odborné diskusie, networking a výmena skúseností medzi odborníkmi z rôznych oblastí IT a technológií, akademickou obcou, študentmi, nadšencami a biznisom,“ vysvetľuje Tomáš Volek, generálny riaditeľ Accenture na Slovensku.

Konferenciu otvoril Francúz Emmanuel Viale, Managing Director v Innovation group spoločnosti Accenture. Viale odprezentoval AI chatbotov a AI agentov s interakciami takmer dokonale imitujúcich ľudí. Zodpovedal aj nevypovedanú otázku, ktorá bola leitmotívom aj iných prednášok – môže nás AI ovládnuť? Podľa Vialeho ostávajú technológie pod našou kontrolou, práve vďaka dohodnutým pravidlám.

Ak máte pocit, že takýto typ udalosti je iba pre zopár vyvolených, nie je to tak. OpenSlava je miestom pre každého, koho aspoň trochu zaujímajú technológie a umelá inteligencia. Pretože či chceme, alebo nie, nájdeme ich všade – v práci, škole aj v bežnom živote.

Ovládnu svet v budúcom roku robotické psy?

Bolo to práve tu na FEI STU, kde sa pred niekoľkými rokmi hovorilo o ChatGPT. V tom čase objav, ktorého potenciál poznalo len niekoľko vizionárov. Dnes nástroj, ktorý používa prakticky každý. Pretože ako povedal Tomáš Volek „OpenSlava odzrkadľuje aktuálne technologické trendy“.

„Viac ako 60 rečníkov a rečníčok hovorí o tom, čo momentálne formuje technologický diskurz. Predstavili sme najnovšie technológie, novinky Apple Vision Pro či ďalšie technológie od partnerov, ako napríklad kvantový počítač. Ten na podujatie prinieslo Slovenské národné centrum pre kvantové technológie s ich partnerom Aricoma,“ uvádza Volek. Na konferencii ste mohli stretnúť aj predstaviteľov technologických firiem (Accenture, Amazon Web Services, Confluent, MongoDB), ktorých bežne na Slovensku nie je možné stretnúť.

„Napríklad z Accenture sme tu mali top tech architektov z celej Európy, dokonca nás navštívili prednášajúci z USA,“ pokračuje Volek.

Pozornosť vzbudil štvornohý robot Artaban od Panza Robotics, ktorý sám dokráčal do miestnosti. Niektorým ušlo aj hlasné ooo, mnohí sa pousmiali nad jeho pohybmi a asi sa nenašiel nikto, kto by nevytiahol mobil. Na Slido sa posielali nielen praktické otázky, koľko taký robot stojí, čo všetko dokáže, ale aj prečo nevyzerá viac ako z populárnej rozprávky.

Dvom slečnám pripomínal Artaban epizódu zo seriálu Black Mirror, kde štvornohé stroje imitujúce psov prevzali nadvládu. Seriál má však od dystopickej budúcnosti, kde nám bude vládnuť Artaban, ešte ďaleko.

Nešlo však o jediného štvornohého miláčika konferencie. V časti Exhibition Area sa predvádzal robot Spot od Boston Dynamics z nemeckej pobočky Accenture. Hotový prototyp pohyblivého a všestranného robota dokáže fungovať v ťažko dostupných terénoch a je pripravený na trh. Spot zaujal každého okoloidúceho, pričom niektorí sa nevyhli otázke – Môžem ho pohladkať?

Ako na nižšie ceny energie? Stačí digitalizácia

Okrem robotov bola atraktívna aj téma udržateľnosti. Ako môže AI pomôcť so znižovaním spotreby a cien energie vo firmách sa venuje Šimon Staňo z DAITABLE.

„Vykonával som prieskum trhu, keď som sa vo firmách pýtal, akým problémom čelia. Trápili ich vysoké ceny energií, chceli ich optimalizovať a nevedeli ako. Nemali totiž dáta na potrebnú analýzu. Tak vznikol náš produkt.“

Až 70 % firiem má stále analógové merače, no napriek tomu si mnohé z nich uvedomujú, že digitalizácia je nevyhnutná.

„Ponúkame nielen digitálne merače, ale aj dátovú analytiku, predikciu… Trh je tomu naklonený a stretávame sa s pozitívnou odozvou,“ vysvetľuje Staňo.

Podľa Staňa je potrebné si uvedomiť, že dáta nám vedia pomôcť a spojenie s umelou inteligenciou nás odľahčí od rutinných záležitostí.

Prednášky si užijú aj bežní návštevníci

Na prvý pohľad sa priestor konferencie môže javiť ako bludisko. Človek sa v ňom ale rýchlo zorientuje a už si len vyberá, do ktorej zo 6 prednáškových miestností vstúpi.

Ak by si účastníčka konferencie Mary mala vybrať iba jednu prednášku, okrem Emmanuela Vialeho by to bol správny prompting Branislava Majerníka s prednáškou s názvom ”Hack your AI with prompting”.

Jej odpoveď dopĺňa programátorka Kate.

„Mňa najviac zaujala prednáška o data streamingu. Je to niečo, čo má potenciál a vnímam to ako praktickú tému, pretože rieši praktické problémy.“

Softvérový inžinier Lukáš sa tešil na Post Quantum world challenges určenú trochu náročnejším poslucháčom. No Lukáš je presvedčený, že návšteva aj takéhoto typu lekcie vás dokáže obohatiť.

„Aj technológie sa dajú prezentovať krásnou nenáročnou formou, že to môže byť pre každého,“ dopĺňa Mary.

Aj keď je konferencia primárne určená technologicky skúseným účastníkom, skupina pravidelných návštevníkov a návštevníčok sa zhoduje na tom, že mnohé prednášky sú postavené tak, aby boli pochopiteľné aj pre menej zdatných.

Podľa Kate by bolo fajn zamerať sa na to, ako IT a AI funguje v praxi a „ukázať ľuďom, že nejde o nič zložité.“

Príkladom môže byť prednáška Diany Prusovej, Security Governance Program Managerky z Pure Storage.

„Pokiaľ ide o AI, ľudia majú pocit, že je to bez kontroly. Že je to niečo, čo môže narušiť ich súkromie a bezpečnosť,“ hovorí Prusová.

Preto sa interaktívnym spôsobom pokúsila zodpovedať otázku – či a kam je bezpečné ukladať si svoje dáta v dobe, keď máme relatívne nový, stále sa vyvíjajúci fenomén AI? Ak ste zvedaví na odpoveď, pustite si jej prednášku v online verzii.

„Každá firma zabezpečujúca svoje siete proti útokom skôr alebo neskôr začne používať AI. Je to totiž skvelý analytický nástroj stále vyžadujúci ľudskú kontrolu výsledkov,“ vysvetľuje Prusová.

Okrem prednášok bolo možné zastaviť sa aj pri rôznych stánkoch. Ich cieľom bolo návštevníkom priniesť informácie o pracovných ponukách napríklad v Accenture alebo ich osloviť nezvyčajnou aktivitou.

Medzi najobľúbenejšie patrila možnosť hacknúť GenAI. Počítače boli pravidelne obsadené každým, kto chcel prelomiť generatívnu umelú inteligenciu a získať tajné heslo. Túto výzvu prijali nielen študenti a študentky, ale aj IT odborníci či generálny riaditeľ. Išlo tak o obľúbený spôsob, ako stráviť čas medzi prednáškami.

Čo hovorí o OpenSlava ChatGPT?

Zatiaľ čo počas dňa sa chodbami presúvali rôznorodé skupinky, plnili sa sály a miešala sa slovenčina s angličtinou, o štvrtej poobede nastalo spomalenie. Posledné minúty OpenSlava 2024 si užili už iba tí najvernejší.

12. ročník mal rekordnú účasť takmer 1 300 návštevníkov v priebehu 2 dní, viac ako 60 rečníkov zo 16 krajín a bolo možné ho sledovať aj online.

„Každý rok tu máme desiatky prednášajúcich z rôznych kútov sveta. Prinášajú unikátne pohľady na technologické novinky a inovatívne riešenia. Ambíciou podujatia je byť mostom medzi programátormi, vedcami, akademickým sektorom a biznisom, ale aj mostom medzi národmi,“ hovorí Volek na záver.

A ako by sa podľa neho dala jednou vetou opísať OpenSlava? Opýtali sme sa ChatGPT: Miesto, kde IT-čkári prichádzajú hacknúť budúcnosť a káva prúdi rýchlejšie ako Wi-Fi.

Vyberte si záznam niektorej z prednášky na webe OpenSlava v časti Program a spoznajte (ne)komplikovaný svet technológií a umelej inteligencie aj vy.

Tento článok vám prináša Accenture.

Pravidlá spolupráce medzi inzerentmi a redakciou si môžete pozrieť v tomto odkaze.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


1
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu