SME

Čo bude novým veľkým vedeckým objavom

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Čo bude najbližším veľkým vedeckým objavom?

Romantická a dokonale nepravdivá predstava hovorí, že zásadné vedecké prelomy sa objavia náhle a akoby z ničoho. Takmer nikdy to nie je pravda.

Ešte aj ten Archimedes pravdepodobne nevyskočil z vane kričiac heuréka, aj keď ako historka to znie pekne. Všeobecne relativita už visela vo vzduchu a keby s ňou neprišiel Einstein, do pár rokov by s ňou prišiel ktosi iný. Podobne to bolo s Maxwellovými rovnicami, kvantovou fyzikou, nevraviac o biológii (ak teda náhodou na okne nezabudnete misku s plesňou).

SkryťVypnúť reklamu

Skrátka, možno je realita nudná, no dnešná veda je skôr súborom postupných trpezlivých krokov. No keď sa nahromadia, môže prísť zásadná zmena.

Zaujímavé bude sledovať, kde sa odohrá.

Trúfnem si tipnúť, že v nej bude mať prsty umelá inteligencia. V biológii by revolúciu mohla priniesť naša nová schopnosť navrhovať a vytvárať akékoľvek bielkoviny takpovediac na kľúč. Revolúciu určite prinesú aj mRNA vakcíny – nech splnomocnenca aj rozdrapí od zlosti.

V materiálovom inžinierstve možno konečne ovládneme supravodivosť. A fyzika? Je verejným tajomstvom, že potrebujeme novú: akurát namiesto urýchľovačov by som dnes stavil na pozorovanie vesmíru novými teleskopmi, takže novú fyziku neuvidíme vo svete častíc, narazíme na ňu v rozmeroch galaxií.

Ako bude konkrétne vyzerať neviem. Ale možno máte nejaký nápad vy, čitatelia.

SkryťVypnúť reklamu

Tak mi napíšte, čo bude podľa vás novým veľkým vedeckým objavom a pošlite mi to na e-mail tomas.prokopcak@sme.sk.

Najzaujímavejšie sem napíšem.

Objav týždňa

Zdá sa, že vedci vystopovali pôvod (väčšiny) meteoritov.

Odhaduje sa, že každý deň zhruba päťdesiat telies prežije cestu našou atmosférou. Väčšina z nich je primalá na nejaké závažnejšie dôsledky. No výskumníkov už dlho zaujímalo, odkiaľ všetky tieto vesmírne úlomky pochádzajú.

Trojica nových štúdií naznačuje, že väčšinu možno vystopovať k trojici kozmických telies alebo udalostí.

Výskumníci vychádzali zo zloženia meteoritov a vplyvu slnečnej radiácie, následne roztriedili objekty do skupín a modelovali ich pohyb. Výsledkom tejto detektívnej práce boli možné telesá, z ktorých meteority pôvodne pochádzajú.

Zdroj: Science

SkryťVypnúť reklamu

Krátke správy z vedy

Druhy, ktoré sú spoločenské, zvyčajne žijú dlhšie. Naznačuje to nový výskum, ktorý sa pozrel na benefity spoločenskosti. Výhodami je lepšia ochrana pred predátormi či skupinová podpora pri starostlivosti o mladé, nevýhodami zase šírenie chorôb či vnútrodruhová agresia.

Ohromná planétka, ktorá pred troma miliardami rokov narazila do mladej Zeme, mohla mať až 60 kilometrov. Paradoxne, aj keď po náraze vrela voda v oceánoch, mohla naštartovať raný život k jeho väčšej komplexnosti.

Archeológovia objavili dosiaľ neznáme stredoveké mesto v uzbeckých horách. Osídlenie Tugunbulak vytváralo kľúčovú zastávku na dobovej hodvábnej ceste, vedcov však prekvapila jeho poloha. Dosiaľ sa domnievali, že takéto mestá vznikali len v nížinných oázach.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam počúvať

Odporúčam čítať

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu