Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Čo skutočne vieme o sile modlitby, ktorá pomáha ľuďom, keď sú chorí?
Ako lekársky praktikant som raz liečil mladú ženu s metastázami rakoviny prsníka, ktorej iskrivé modré oči sa na mňa každé ráno pozerali s nádejou. Urobil som pre ňu z medicínskeho hľadiska maximum, ale jej rakovina sa aj napriek tomu šírila ďalej.
Stále mala horúčky a nevoľnosti a čoskoro sa na mňa už iba zriedkakedy pozrela, keď som vstúpil do jej izby. Väčšinu dní ležala na boku, unavená, s tvárou otočenou k stene.
Bola katolíčka a jedného dňa som si všimol, že ju začal navštevovať kňaz. O týždeň neskôr, keď som vošiel do izby, na mňa opäť pozrela a usmiala sa. Cítil som, že prežíva obnovené spojenie s niečím vyšším.
O mesiac neskôr, žiaľ, zomrela, no vyzerala oveľa menej skľúčená. Kňaz jej totiž ponúkol niečo, čo som ja nemohol.
Náboženstvo, spiritualita a modlitba pomáhajú mnohým pacientom. Pacienti s vážnym ochorením a ich rodiny bežne pociťujú strach a zúfalstvo a začnú si vážiť náboženské a duchovné presvedčenie.
Prieskum agentúry AP-NORC z roku 2023 ukázal, že 72 percent Američanov verí v silu modlitby. Účasť na náboženských obradoch sa tiež spája s nižším rizikom úmrtia, samovraždy a zneužívania návykových látok a s menším výskytom depresie.
Nedávno som dokončil hĺbkovú štúdiu založenú na rozhovoroch s nemocničnými kaplánmi z rôznych regiónov krajiny a náboženského prostredia - vrátane kresťanov, židov, moslimov a sekulárnych humanistov.
Tento výskum ukázal, aké zásadné sú náboženské alebo duchovné otázky pre mnohých pacientov a rodiny a ako kapláni často pomáhajú nespočetnými spôsobmi.
V článku sa dočítate:
- ako môže modlitba a viera ovplyvniť zdravie pacienta,
- že aj iné možnosti môžu byť prospešné,
- kto sa môže porozprávať s kaplánom.
Pomoc v boji
Niektoré tvrdenia o náboženstve a zdraví sú nesprávne a môžu byť zraňujúce. Pacientka mi napríklad povedala: „Moja sestra hovorí, že keby som sa viac modlila, nedostala by som rakovinu.“ Niektorí ľudia totiž veria, že Boh nejakým spôsobom priamo a cielene spôsobuje a môže liečiť choroby.
Ako lekársky praktikant som videl aj pacientov s rakovinou, ktorí vynechali účinnú liečbu a namiesto toho sa rozhodli modliť, aj keď sa choroba šírila ich telom. Vtedy sme mohli pre nich urobiť len málo okrem úľavy od bolesti, keď umierali.
Niektorí ľudia tiež veria, že takzvaná príhovorná modlitba - modlitba iných ľudí za pacienta, aj keď o tom pacient ani nevie - môže priamo zmeniť biologické procesy v jeho tele. Výskum toto tvrdenie nepotvrdil.
Dôkazy však naznačujú, že silné duchovné alebo náboženské presvedčenie, nech už je definované akokoľvek, môže psychologicky pomôcť v boji proti chorobe a pri jej zvládaní. Tu sú niektoré zo spôsobov, ako môže modlitba a viera ovplyvniť zdravie pacienta.
Zmeny v mozgu: Neurovedecký výskum ukazuje, že silné náboženské alebo duchovné presvedčenie sa spája s takými časťami mozgu, ktoré poskytujú neurónové rezervy - niečo ako nárazníky proti depresii a zúfalstvu.
Cieľ: Náboženstvo a spiritualita v širšom zmysle poskytujú tiež účel a nádej.
Zmysel: Mnohí pacienti si nájdu alebo vytvoria vlastné zdroje zmyslu. Môže to byť prostredníctvom tradičnej viery alebo viery v umenie, poéziu, vedu, matematiku, prírodu alebo vesmír. Ako mi raz povedal jeden pacient, ktorý tvrdil, že nie je veriaci: „Verím v tretí termodynamický zákon: Energia sa nedá ani vytvoriť, ani zničiť, len pokračuje v inej forme.“
Sociálna podpora: Náboženské a duchovné skupiny tiež bežne poskytujú cennú sociálnu podporu a interakcie. Takáto skupina nemusí byť náboženská. Môže to byť skupina jogy, knižný klub alebo diskusná skupina o Harrym Potterovi na facebooku.

Ďalšie možnosti
Videl som, že modlitba psychologicky pomáha mnohým pacientom. Niektorí sa modlia modlitbu za pokoj v duši: „Bože, daj mi silu prijať veci, ktoré nedokážem zmeniť, odvahu zmeniť veci, ktoré môžem zmeniť, a múdrosť, aby som ich vedel rozlíšiť.“
Ale aj tí, ktorí nie sú veriaci, môžu nájsť zmysel a cieľ, keď sa vyrovnávajú s chorobou alebo koncom života. Niektorí pacienti napríklad zistia, že prechádzky k rieke, jazeru alebo na vrchol kopca alebo posedenie v parku sú prospešné.
Môžete tiež praktizovať meditáciu a všímavosť. V tichosti sústreďte svoju pozornosť na dýchanie alebo na jednu vec, napríklad na to, čo cíti každá časť vášho tela.
Niektorí pacienti si vyhradia chvíľu z dňa na vyjadrenie vďačnosti za všetko, čo majú, napríklad za ľudí, ktorí ich majú radi.

Sila nemocničných kaplánov
Nezabudnite, že s nemocničným kaplánom sa môže porozprávať ktokoľvek. Kapláni čoraz častejšie absolvujú školenia v oblasti medzináboženských a nenáboženských prístupov a považujú sa za „postreligiózne“ povolanie, ktoré prospieva pacientom rôzneho pôvodu.
Napríklad v minulosti, keď sa istý kaplán predstavoval, pacient ho odmietol so slovami: „Mojím náboženstvom je CNN - politika a poznanie.“ Kaplán rozrušene odišiel, ale na druhý deň sa vrátil a opýtal sa: „Čo si myslíte o tom, čo sa teraz deje v politike?“ Nakoniec sa dlho rozprávali a vytvorili si silný vzťah, ktorý pacient ocenil.
Iný kaplán mi rozprával o skľúčenom pacientovi, ktorý zomieral a mal pocit, že jeho život nestojí za to, aby žil, a že je pre ostatných príťažou. Kaplán vzal z pacientovej tácky kúsok chleba a povedal: „Chlieb je úžasný, však? Už len chuť kúska chleba! Možno sa život nemá žiť podľa vonkajších úspechov. Čo ak je v poriadku si jednoducho užívať dni, ktoré máte?“ Pacient sa rozžiaril a pocítil nový zmysel života.
Tieto poznatky môžu potenciálne pomôcť mnohým z nás v našom živote, aj keď nemáme vážne ochorenie. Môžeme ochorieť alebo poznať pacienta, pre ktorého by mohli byť prospešné. Uvedomenie si týchto poznatkov môže často pomôcť.