SME

Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrazmi, tvrdí štúdia

Štvorica vedcov z japonskej Univerzity Azabu skúmala 31 mačiek domácich.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR)

TOKIO. Mačky si dokážu spojiť ľudské slová s obrázkami, tvrdí štúdia japonských výskumníkov. TASR informuje na základe správy žurnálu Scientific Reports a portálu Phys.org.

Predchádzajúci výskum dokázal, že mačky na svoje mená reagujú inak ako na ostatné slová vyslovené ľuďmi. Iné pokusy dokázali, že si dokážu spojiť fotografie im známych ľudí s menami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Štvorica vedcov z japonskej Univerzity Azabu skúmala 31 mačiek domácich (Felis catus), pri ktorých zisťovala, či si dokážu bez odmeny spojiť obrázky s hovorenými ľudskými slovami. Použili na to test využívajúci krátke animácie pôvodne vyvinutý na výskum slovných asociácií u detí.

SkryťVypnúť reklamu

Výskumníci mačkám k animáciám na displeji opakovane prehrávali nezmyselné slovo. Každej mačke pustili dve rôzne animácie, každú s iným slovom – žlté slnko sprevádzalo slovo "keraru", modrý mrak zase "parumo". Animácie sa prehrávali dokola, až kým mačky neodvrátili pohľad.

Súvisiaci článok Sprchové hlavice a zubné kefky sú plné neznámych vírusov. Pre ľudí sú neškodné Čítajte 

Vedci potom mačky nechali oddýchnuť si a neskôr im opäť pustili tie isté animácie. Zaznamenávali ich reakcie, pretože tentoraz boli sprievodné slová vzájomne prehodené – žlté slnko sprevádzalo slovo "parumo", modrý mrak zase "keraru".

Výsledky pozorovaní ukázali, že mačky animácie sledovali dlhšie než prvý raz, niektorým sa dokonca roztiahli zreničky. Predĺženie pozorovania a dilatácia zreníc dokazujú, že mačky boli zámenou slov zmätené a pozorným sledovaním sa snažili zistiť, čo sa stalo. Dokazuje to, že si pri prvom prehrávaní animácie spojili obraz s prehrávaným slovom, dokonca aj keď za to neboli odmenené.

SkryťVypnúť reklamu

Na základe výsledkov možno predpokladať, že mačky si bežne spájajú slová s predmetmi vo svojom okolí, dodávajú autori štúdie.

Japonsko

Ilustračné foto

V telefóne a iných zariadeniach podozrivého objavila polícia zábery datované od roku 2008.


TASR
Japonský minister poľnohospodárstva Taku Etó (v strede)

Etó sa pochválil, že si nikdy nekupuje ryžu, pretože ju dostáva zadarmo.


TASR 2
Americký obchodný zástupca Jamieson Greer (vpravo) počas rokovania.

Zástupcovia krajín zhodnotili nedávny pokrok v úsilí o trojstrannú spoluprácu.


TASR
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu