Nie je to jednoduché.
Rád na a tomto mieste hovorievam, že všetci máme radi jednoduché odpovede na zložité otázky, no veda zvyčajne prináša zložité odpovede aj na tie najjednoduchšie z nich. Napokon, zložitý je už život a málokedy sa dá zredukovať do binárneho videnia.
Tohtotýždňový príklad priniesla súkromná vesmírna spoločnosť SpaceX. Faktom totiž je, že jej odvaha a nekonvenčný prístup (štedro dotovaný vládnymi agentúrami, to si priznajme tiež) posúvajú naše schopnosti dobýjania kozmu.
Faktom však tiež je, že za ňou stojí človek, ktorý je nestabilným psychotikom nebezpečným pre spoločnosť: alebo prinajmenšom jej demokratické fungovanie. A teraz si vyberte.
Skrátka, môže byť SpaceX dobrá spoločnosť, keď ju založil a ovláda Elon Musk? Alebo Tesla? Prípadne umelé inteligencie, ktoré nám pomáhajú navrhovať nové bielkoviny, no stoja za nimi spoločnosti, ktoré zároveň sociálnymi sieťami ničia základnú štruktúru našej spoločnosti?
Nie je to nová dilema.
V skutočnosti je jedna z najstarších a zjednodušiť by sme ju mohli aj takto: bol Miroslav Válek dobrý básnik? Môžu zlí ľudia robiť aj dobré veci? A môžeme oddeliť človeka od jeho diela?