SME

Varíme s nimi a hrajú sa s nimi deti. Čierne plasty môžu byť nebezpečné, tvrdia vedci

Môžu spôsobiť rakovinu.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Keď si nabudúce budete chcieť dať rýchle občerstvenie v podobe sushi, ktoré je v obchode s potravinami predávané na čiernom podnose, možno si to rozmyslíte. A pri varení sa v budúcnosti možno budete mať na pozore aj pred plastovým kuchynským náčiním.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nová recenzovaná štúdia totiž vyvoláva obavy, že recyklovaný plast obsahujúci spomaľovače horenia, pôvodne používané v elektronike, sa opätovne používajú pri výrobe rôznych spotrebných výrobkov, čím môžu ľudí vystaviť vysokým hladinám chemických látok spôsobujúcich rakovinu a narúšajúcich hormóny.

SkryťVypnúť reklamu

Znepokojujúce úrovne

Podľa štúdie, ktorú v časopise Chemosphere uverejnili Toxic-Free Future, skupina pre výskum a obhajobu environmentálneho zdravia, a Vrije Universiteit Amsterdam, sa tieto chemikálie, ktoré sú spojené s viacerými zdravotnými rizikami, zistili v 17 z 20 testovaných čiernych plastových výrobkov pre domácnosť.

Najvyššie hodnoty sa zistili v podnosoch na sushi, náhrdelníkoch z korálikov a kuchynskom náčiní. Vysoké hladiny boli zistené aj v cestovných spoločenských hrách, hračkách a ďalších výrobkoch.

„Sme im vystavení rôznymi spôsobmi,“ povedala Megan Liuová, manažérka pre vedu a politiku organizácie Toxic-Free Future a spoluautorka štúdie.

„Nie sú im vystavené len naše potraviny - keďže spomaľovače horenia nie sú viazané na polyméry, do ktorých sa pridávajú, môžu sa uvoľňovať do prachu a vzduchu v našich domácnostiach.“

SkryťVypnúť reklamu

Hoci výskumníci nedokázali prepojiť úrovne vystavenia v testovaných výrobkoch s konkrétnymi zdravotnými následkami, samotná prítomnosť chemických látok bola podľa nich problematická.

„Všetky tieto úrovne sa považujú za znepokojujúce, pretože ide o výrobky, s ktorými varíme, ktorých sa dotýka naše jedlo alebo s ktorými sa hrajú naše deti,“ povedala Liuová.

Súvisiaci článok Svet spaľuje alarmujúce množstvo plastov, ukazuje štúdia. Ktoré krajiny najviac? Čítajte 

Prítomné aj po rokoch

Spomaľovače horenia sú skupinou chemických látok, ktoré sa pridávajú do výrobkov, aby boli odolnejšie proti horeniu a spomaľovali šírenie plameňov. V minulosti sa pridávali do výrobkov, ako sú kryty televízorov a iné elektronické kryty. Vedci sa však obávajú, že pri recyklácii týchto predmetov sa časť kontaminovaného plastu opätovne používa vo výrobkoch pre domácnosť.

Ramaswamy Nagarajan, profesor na katedre plastového inžinierstva na University of Massachusetts Lowell, ktorý sa na štúdii nepodieľal, povedal, že výsledky sú pripomienkou, že chemikálie používané pred dlhými rokmi môžu byť stále prítomné v nových výrobkoch.

SkryťVypnúť reklamu

„Je nešťastné, že sme ich dlho používali a, samozrejme, keď sa recyklujú, pravdepodobne nemiznú,“ povedal Nagarajan, ktorý sa výskumom spomaľovačov horenia zaoberá viac ako desať rokov.

Severoamerická aliancia pre spomaľovače horenia pri Americkej chemickej rade, ktorá zastupuje priemysel, uviedla, že hoci štúdia vyvoláva obavy z prítomnosti spomaľovačov horenia v predmetoch pre domácnosť, „výrobcovia vykonávajú prísny výskum a posudzovanie rizík, aby zabezpečili, že spomaľovače horenia nepredstavujú pre spotrebiteľov významné zdravotné riziko“.

„Treba tiež zdôrazniť, že správa vyzdvihuje potenciálne zdravotné následky spomaľovačov horenia len na základe hrozby, no nezohľadňuje skutočné riziká, ak ste týmto látkam vystavení,“ uviedol vo vyhlásení Erich Shea, hovorca Severoamerickej aliancie pre spomaľovače horenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najhoršie sú koráliky

Agentúra na ochranu životného prostredia zistila, že niektoré spomaľovače horenia sú toxické pre ľudí aj životné prostredie. Ich trvanlivosť sťažuje rozklad chemických látok v životnom prostredí, tvrdí agentúra.

Táto škodlivá trieda chemikálií sa spája s narušením endokrinného systému, problémami so štítnou žľazou, komplikáciami reprodukčného systému, neurotoxicitou a rakovinou. U detí sa vystavenie látkam spája s poruchami pozornosti, slabými motorickými zručnosťami a oneskorením kognitívneho vývoja.

Nagarajan uviedol, že koncentrácie spomaľovačov horenia môžu byť aj v malých dávkach toxické. „Dávka verzus toxicita môže byť niekedy nelineárna a aj malé koncentrácie môžu byť dosť škodlivé,“ povedal Nagarajan.

Zahrievanie plastových kuchynských pomôcok môže spôsobiť vylúhovanie spomaľovačov horenia do potravín, povedala Liuová. A cucanie detských hračiek môže mať podľa nej za následok ich uvoľňovanie do slín.

SkryťVypnúť reklamu

Pri realizácii štúdie výskumníci zisťovali prítomnosť brómu, indikátora brómovaných spomaľovačov horenia, v 203 čiernych plastových výrobkoch pre domácnosť predávaných v celej krajine. Potom vybrali 20 výrobkov s najvyšším obsahom brómu na testovanie na prítomnosť spomaľovačov horenia.

Limit Európskej únie pre určitý druh brómovaného spomaľovača horenia je desať miligramov na kilogram - tento konkrétny spomaľovač horenia je v Spojených štátoch zakázaný.

Približne 17 výrobkov obsahovalo spomaľovače horenia v množstve od 40 do 22 800 miligramov na kilogram. Z nich 14 výrobkov obsahovalo špecifický brómovaný spomaľovač horenia, ktorý je v Spojených štátoch zakázaný, s úrovňou 5 až 1200-krát vyššou, ako sú limity v Európskej únii.

Koncentrácie boli najvyššie v kostýmových korálikoch. Vysoké hodnoty zakázaných látok sa zistili aj v podnosoch na sushi. V niektorých výrobkoch výskumníci naraz našli až deväť rôznych spomaľovačov horenia.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Plasty pokryli svet a prenikajú už aj do mozgov ľudí Čítajte 

Zlá recyklácia plastov

Spomaľovače horenia, ktoré sa nachádzajú v predmetoch, ako sú televízne dielce, notebooky a káble, sa teda dostali do predmetov pre domácnosť, ktoré nepotrebujú spomaľovače horenia.

Úradníci a spoločnosti sa už roky snažia obmedziť používanie spomaľovačov horenia vo výrobkoch, ako je nábytok. V roku 2017 Komisia pre bezpečnosť spotrebiteľských výrobkov odhlasovala začatie tvorby pravidiel proti niektorým spomaľovačom horenia, ktoré sa nachádzajú v penových výrobkoch a elektronike, a vyzvala výrobcov, aby tieto chemikálie z výrobkov odstránili, a maloobchodníkov, aby zabezpečili, že výrobky, ktoré predávajú, sú bez spomaľovačov horenia. Nezdá sa však, že by to viedlo ku konečným pravidlám.

Niektoré štáty vrátane Washingtonu, New Yorku a Kalifornie pristúpili k obmedzeniu používania spomaľovačov horenia vo vnútornej elektronike. Európska únia sa od roku 2006 snaží zakázať alebo výrazne obmedziť používanie rôznych spomaľovačov horenia.

SkryťVypnúť reklamu

„Chýba nám regulácia zakazujúca najškodlivejšie chemické látky v materiáloch,“ povedala Liuová. Podľa nej sú potrebné silné federálne právne predpisy na obmedzenie používania nebezpečných chemikálií vo výrobkoch. Bez regulácie budú výrobcovia „naďalej používať tieto toxické prísady“.

Severoamerická aliancia pre spomaľovače horenia sa však domnieva, že snahy o obmedzenie týchto látok by boli odklonom od „najlepších dostupných vedeckých poznatkov“.

Nagarajan uviedol, že štúdia by mohla spôsobiť, že ľudia budú skeptickí k tovaru, ktorý obsahuje recyklovaný materiál. „Pravdepodobne si povedia: 'Nuž, možno to má recyklovaný obsah, čo je dobré pre životné prostredie, ale tiež nevieme, čo ďalšie s tým prichádza'.“

Výskumníci a odborníci uviedli, že prítomnosť toxického plastu vo výrobkoch môže byť výsledkom nesprávne riadenej recyklácie elektronického odpadu. Veľká časť plastového odpadu v krajine končí na skládkach, časť sa recykluje.

SkryťVypnúť reklamu

Pri recyklovaných plastoch neexistuje záruka, že plast neobsahuje škodlivé chemikálie. „Je to výsledok zlej recyklácie plastov,“ povedala Liuová.

„Hoci môžeme podniknúť kroky, aby sme sa vyhli nákupu toxických predmetov a udržiavali svoje domovy čisté, nemôžeme sa tomuto problému vyhnúť nakupovaním. A zodpovednosť by sa nemala prenášať na spotrebiteľov,“ dodala.

Existuje však niekoľko krokov, ktoré môžu spotrebitelia podniknúť.

Liuovej zoznam návrhov, čo môžu ľudia urobiť:

  • Vymeňte svoje plastové kuchynské náčinie za drevené alebo nerezové.
  • Vyberajte si predmety bez plastu, aby sa znížilo celkové vystavenie škodlivým prísadám.
  • Nakupujte od spoločností, ktoré majú prísne zásady proti používaniu toxických chemikálií vo svojich výrobkoch.
  • Pravidelne čistite a vetrajte, aby ste odstránili všetky spomaľovače horenia, ktoré sa mohli nahromadiť vo vzduchu. Pomôcť by mohlo aj pravidelné utieranie prachu a mopovanie.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rudolf Huliak a nový minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Firma, ktorú vedie brat Rudolfa Huliaka, nezískala milióny z plánu obnovy.


28
Advokát David Lindtner na súde zastupoval aj stíhaného extrémistu Daniela Bombica.

Bývalý člen sýkorovcov na súde vypovedal o údajnom podplácaní.


14
Roman Antal pri predstavovaní projektu Veža snov na Štrbskom Plese v roku 2019.

Roman Antal uteká pred veriteľmi.


8
Peter Tkačenko.

Peter Tkačenko odpovedá na komentár Jakuba Fila.


20

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


17
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu