SME

Zuckerberg chce byť obľúbený. Zmenil imidž, aby si získal obdiv mladých

Tvrdí, že sa už nikomu neospravedlňuje.

Mark Zuckerberg na konferencii Meta Connect s okuliarmi Orion AR pre rozšírenú realitu.Mark Zuckerberg na konferencii Meta Connect s okuliarmi Orion AR pre rozšírenú realitu. (Zdroj: SITA/AP)
Načítavam... Zuckerberg chce byť obľúbený. Zmenil imidž, aby si získal obdiv mladých
Článok je nahovorený syntetickým hlasom.

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Mark Zuckerberg minulý týždeň vystúpil na výročnej vývojárskej konferencii spoločnosti Meta so všetkou pompéznosťou rímskeho cisára - teda, keby by mal Július Cézar záľubu v tričkách s nápismi.

Na značkovom tričku miliardára stál nápis „AUT ZUCK AUT NIHIL“, čo je narážka na latinskú frázu (aut Caesar aut nihil), ktorá znamená „Cézar alebo nič“ - teda odkazuje na nespútané ambície víťazného generála.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dav softvérových vývojárov a vplyvných predstaviteľov sociálnych médií v sídle spoločnosti Meta oslavoval Zuckerbergovu expanzívnu agendu - lapali po dychu, tlieskali a držali telefóny, aby zaznamenali úryvky z plánu generálneho riaditeľa, podľa ktorého má Meta ovládnuť „budúcnosť ľudskej komunikácie“.

SkryťVypnúť reklamu

Tlač starovekých bojových pokrikov na taliansku bavlnu sa môže javiť ako neškodný počin, ale v skutočnosti ide o súčasť Zuckerbergovej tichej transformácie. Jeho verejný imidž priťahuje tú istú generáciu startupistov, ktorí kedysi zbožňovali Elona Muska.

Trump je drsniak

Zakladateľ spoločnosti Meta vymenil napäté stretnutia s mainstreamovými médiami za priateľské rozhovory s populárnymi moderátormi podcastov, pričom od roku 2022 mal tri rozhovoy: s počítačovým vedcom Lexom Fridmanom, s anti-woke Joeom Roganom a s popularizátorom vedy Andrewom Hubermanom.

Zuckerberg, niekdajší zástanca liberálnych cieľov, ktorého filantropická spoločnosť LLC poskytla milióny miestnym vládam na pomoc pri voľbách v roku 2020 v čase pandémie. Od tých čias však ustúpil od darov, ktoré by mohli vyzerať ako stranícke.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tomu nazval Donalda Trumpa „drsniakom“ za jeho reakciu na júlový pokus o atentát.

„Mojím cieľom je byť neutrálny a nezohrávať takú či onakú úlohu,“ napísal v augustovom liste republikánovi Jimovi Jordanovi z Ohia.

Súvisiaci článok Klik: OpenAI páli miliardy a investori veselo prilievajú ďalšie Čítajte 

Upustil tiež od šatníka plného sivých mikín a tričiek s goliermi, aby si vylepšil štýl - po najnovšom nosí zlaté reťaze, nepoddajné kučery a kostýmy od módnej značky Alexander McQueen.

Zuckerberg si zároveň zdanlivo cez noc zaobstaral značnú zbierku špičkových hodiniek a vyrysovanú postavu hodnú športovca bojových umení, čo odráža tradičnejší pohľad na mužnosť, ktorý vo svete technológií naberá na popularite.

Jeho tričko z minulotýždňovej konferencie sa zdá súčasťou série, ktorú Zuckerberg vytvoril s návrhárom pánskeho oblečenia Mikom Amirim. Má prezentovať Zuckerbergove „obľúbené klasické výroky.“

SkryťVypnúť reklamu

Vo svojej osobnej zbierke má predmety s frázami „pathei mathos“, čo znamená „učenie sa utrpením“, a „Carthago delenda est“, latinsky „Kartágo musí byť zničené“, čo bolo populárne motto v rámci Facebooku, keď sociálna sieť viedla vojnu so službou Google Plus.

Návod na dosiahnutie výsledkov

Napriek neúspešným pokusom o vylepšenie svojej povesti v minulosti nová Zuckerbergova estetika a štipľavé poznámky v podcastoch a na pódiách dobre zaúčinkovali. Pomohli 40-ročnému miliardárovi premeniť sa v očiach potenciálnych regrútov Meta z prihlúpleho, demokraciu ničiaceho generálneho riaditeľa na nápadného a nabúchaného urýchľovača umelej inteligencie.

„Už sa neospravedlňujem,“ zavtipkoval Zuckerberg na septembrovom nahrávaní podcastu ‚Acquired‘, čím vyvolal v publiku smiech.

SkryťVypnúť reklamu

„Všimli sme si,“ reagoval jeden z moderátorov.

Meta sa k tomu odmietla vyjadriť.

Týmto neúprosným postojom si získal aj ľudí zo Silicon Valley, ktorí túžia obrátiť list za politicky búrlivou kapitolou technologického priemyslu.

Zuckerbergov osobný vývoj bol prijatý kladne, hovorí technologická investorka Brianne Kimmelová, zakladateľka spoločnosti Worklife Ventures, ktorá sa zaoberá rizikovým kapitálom v ranom štádiu podnikania.

„[Rezonuje] s mladšou generáciou, pokiaľ ide o štýl a prezentáciu. Má nový cool faktor, ktorý predtým neexistoval, a teraz majú mužskí generálni riaditelia technologických spoločností návod na dosiahnutie podobných výsledkov.“

Tento model je však dostupný len pre určitú skupinu podnikateľov.

„Mužskí lídri sa chcú ukázať ako cool a kultúrne relevantní, ale v prípade ženských technologických zakladateliek sme stále v bode, keď chceme byť dôveryhodné, ale nesmieme byť príliš sebavedomé,“ dodala Kimmelová.

SkryťVypnúť reklamu

Najznámejšia v generácii

Rozhodnutie spoločnosti Meta otvoriť zdrojový kód svojich modelov umelej inteligencie, čo umožňuje vývojárom používať a upravovať ich bez toho, aby spoločnosti platili, prinieslo Zuckerbergovi novú úroveň dôveryhodnosti medzi zakladateľmi zo Silicon Valley, ktorí mohli predtým považovať spoločnosť Meta za prekážku k úspechu.

„Zuckerberg je bezohľadný ako líder aj ako výkonný riaditeľ, ale v srdci je to len začínajúci chalan, ktorý chce byť zadobre so šprtmi,“ povedal bývalý manažér Facebooku.

Teraz si získal ich uznanie.

„Žije svoj najlepší život,“ dodal manažér, ktorý hovoril pod podmienkou zachovania anonymity, aby sa vyhol prípadnej ujme.

Zuckerbergov dlhoročný mentor Peter Thiel v e-maile z roku 2020 povzbudil generálneho riaditeľa Mety, aby prepracoval svoj imidž, čiastočne aj preto, aby sa spoločnosť páčila mladšiemu publiku a pôsobila naň relevantne.

SkryťVypnúť reklamu

„Dáva väčší zmysel, aby sa Zuckerberg ako šéf najúspešnejšej technologickej spoločnosti generácie mileniálov prezentoval ako ‚hovorca mileniálov‘, a nie ako „boomerská predstava toho, ako sa má správať dobre vychovaný milénial,“ napísal Thiel v e-maile, ktorý bol zverejnený v žalobe podanej na spoločnosť Meta generálnym prokurátorom Tennessee.

Zdá sa, že Zuckerberg počúvol.

„Konečne mám pocit, že existuje určitý rozdiel medzi mnou a Facebookom,“ odpovedal. „Je to zrejme mimoriadne dôležité pre to, ako sa prezentujem, keďže som najznámejšou osobou svojej generácie.“

Technologickí bratia

Zuckerbergova nedávna zmena nie je ani zďaleka prvým prípadom, keď sa generálny riaditeľ pokúsil upraviť svoj imidž.

Ako jeden z mála zakladateľov, ktorí aj po viac ako dvoch desaťročiach stále vedú svoju spoločnosť, má Zuckerberg imidž, ktorý je úzko spätý s vnímaním Mety verejnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dvoch bývalých vedúcich pracovníkov spoločnosti Meta, ktorí hovorili pod podmienkou anonymity, pracovníci pre styk s verejnosťou toto prepojenie pozorne sledovali a dokonca robili prieskum medzi používateľmi, aby posúdili ich názory na generálneho riaditeľa.

Po prezidentských voľbách v roku 2016, keď sa objavili podrobnosti o ruských snahách ovplyvniť americké voľby na Facebooku, sa Zuckerberg pustil do nápravy. V roku 2017 ohlásil turné s úmyslom vypočuť si podnety od Američanov vo všetkých 50 štátoch, aby lepšie porozumel ľuďom mimo bubliny Silicon Valley.

Počas pseudopolitickej kampane profesionálni fotografi zachytili Zuckerberga na montážnej linke továrne Ford, ako sa zastavuje v centre pre liečbu závislosti od opiátov v Ohiu a objednáva si pečené mäso v Baton Rouge.

SkryťVypnúť reklamu

Aj spoločnosť urobila dramatické zmeny, aby upokojila svojich kritikov. Najala tisíce moderátorov obsahu, aby filtrovali toxické príspevky, lobistov, aby sa dohadovali so skeptickými regulačnými orgánmi, a politických expertov, aby preskúmali pravidlá spoločnosti týkajúce sa prijateľných prejavov.

Napriek tomu bol Facebook neodmysliteľne spätý s obrazom skormúteného Zuckerberga, ktorý v roku 2018 s bledou tvárou sedel v Kongrese, keď odpovedal na otázky zákonodarcov.

Keď sa dôkladná kontrola spoločnosti a jej generálneho riaditeľa nezmenšila, Meta sa pustila do novej stratégie.

Premiešala výkonné povinnosti, čím sa Zuckerberg vzdialil od kontroverznejších aspektov svojej práce.

Prevzal úlohu hlavného rozprávača príbehov spoločnosti a predstavil nové produkty, zatiaľ čo Sheryl Sandbergová prevzala vedúcu úlohu v komunikácii o podnikaní spoločnosti Meta. Prezident pre globálne záležitosti Nick Clegg, bývalý podpredseda britskej vlády, bol poverený zodpovedaním na otázky o politike a regulácii.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dvoch ľudí oboznámených so záležitosťou, ktorí hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, spoločnosť považovala dlhé podcasty s veľkým publikom a niekoľkými vybranými členmi technologickej tlače za kľúčové miesta na rozprávanie príbehu spoločnosti Meta. Súčasťou plánu bolo predstaviť Zuckerberga publiku, na ktorom mu záleží: raných používateľov služieb a potenciálnych nových zamestnancov.

„Je v tom prvok ega. Všetci chceme byť obľúbení,“ povedal jeden z týchto ľudí. „[Ale] je tu aj prínos pre nábor. Chcete byť vnímaní ako spoločnosť, pre ktorú chcú prísť pracovať technologickí bratia.“

Meta sa vyvíja

Niektoré názory si však vzal aj od Muska.

Keď naňho Fridman minulý rok zatlačil, Zuckerberg majiteľa X pochválil za to, že v spoločnosti zaviedol hromadné prepúšťanie zamerané na zníženie počtu manažérov. V tom istom roku mal Zuckerberg podobne prepustiť tisíce pracovníkov, čím by vytvoril „optimálny pomer“ inžinierov a netechnických pracovníkov.

SkryťVypnúť reklamu

„Určite, jeho kroky viedli mňa a mnohých ďalších ľudí v odvetví k tomu, aby sme sa zamysleli: Hej, robíme to tak, ako by sme mali? Mohli by sme naše spoločnosti zlepšiť tým, že budeme presadzovať niektoré z týchto princípov?“ povedal Zuckerberg na adresu Elona Muska.

Zuckerberg nepodporil žiadneho prezidentského kandidáta, zatiaľ čo iní technologickí lídri v posledných mesiacoch podporili Trumpa vrátane Muska, investorov Marca Andreessena a Bena Horowitza a partnera spoločnosti Sequoia Douga Leoneho.

Súvisiaci článok Tlak vlády USA na stiahnutie určitého obsahu o covide bol podľa Zuckerberga nesprávny Čítajte 

Jeho politická rétorika však vo veľkej miere smeruje doprava. V júli Zuckerberg pochválil bývalého prezidenta za to, ako zvládol streľbu na svojom mítingu, a povedal, že práve preto „ho má veľa ľudí rado“.

V augustovom liste republikánovi Jordanovi Zuckerberg kritizoval Bidenovu administratívu a uviedol, že v roku 2021 „pochybila“, keď „opakovane tlačila“ na jeho spoločnosť, aby stiahla niektoré dezinformácie súvisiace s covidom - názor, ktorý dlhodobo zastávajú aj republikáni.

SkryťVypnúť reklamu

Zuckerberg podporil nový politický prístup zmenami v pravidlách služby.

Za posledné dva roky Meta povolila politikom klamať o zmanipulovaní volieb v reklamách a používateľom odmietnuť, aby spoločnosť kontrolovala fakty pri príspevkoch v ich informačných kanáloch; a prestala označovať niektoré nepravdy politikov okolo volieb - to však niektorí konzervatívci odsúdili.

Zuckerberg tvrdí, že Meta sa jednoducho vyvíja. Ak v začiatkoch spoločnosti - vtedy pod názvom Facebook - išlo len o to, aby prežila, potom posledných 10 rokov bolo o riešení pálčivých politických otázok, ktorým čelia sociálne siete, povedal dvom bývalým zamestnancom na nedávnom podujatí.

Hoci toto úsilie ešte nie je na konci, Zuckerberg povedal, že podľa neho spoločnosť už vykonala „kopec práce, aby urobila to, čo má.“

SkryťVypnúť reklamu

„Teraz nám to umožnilo obrátiť sa k samotnému útoku a robiť viac proaktívnych úžasných vecí,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
SkryťZatvoriť reklamu