Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Najvyššia hora sveta stále rastie. Podľa modelovej štúdie zverejnenej v pondelok Mount Everest, známy aj ako Čomolungma, za posledných 89-tisíc rokov narástol o približne 15 až 50 metrov viac, než vedci pôvodne predpokladali. Môže za to neďaleká rieka, ktorá eroduje a tlačí pôdu, čo spôsobuje, že sa zem pod Everestom dvíha.
„Je to nová dodatočná zložka, ktorá spôsobuje, že sa Everest dvíha,“ povedal Matthew Fox, spoluautor štúdie a geológ z University College London. Očakáva, že tento výkyv Everestu a jeho okolitých vrcholov bude pokračovať milióny rokov.
„Najväčší vplyv to bude mať pravdepodobne na horolezcov, ktorí budú musieť na vrchol vystúpiť o ďalších približne 20 metrov,“ dodal. Dodatočná výška môže viesť aj k rastu väčšieho množstva ľadu vo vyšších polohách.
Mount Everest, ktorý je súčasťou himalájskeho pohoria, sa vypína pozdĺž nepálsko-tibetskej hranice vo výške približne 8 850 metrov. Nielenže je najvyššou horou na svete, ale zanecháva okolité vrchy ďaleko za sebou - týči sa približne 250 metrov nad ďalšou najvyššou horou v Himalájach, 8 611-metrovou K2.
Čo však môže byť príčinou anomálnej výšky Everestu v porovnaní s ostatnými horami v okolí?
V článku sa dočítate:
- čo mohlo iniciovať zmenu toku rieky,
- ktorú horu rieka zrejme dvihla ešte vyššie,
- prečo niektorí vedci s výskumom nesúhlasia.
Ukradnutá voda
Podľa autorov počítačových modelov možno tieto metre navyše na Mount Evereste pripísať pomerne zriedkavej zmene v rámci toku rieky spred 89-tisíc rokov. Počas takejto udalosti jedna rieka zmenila svoj tok, interagovala s inou a ukradla jej vodu, povedal Fox.
Tím uviedol, že riečna sieť Arun - asi 75 kilometrov východne od Everestu - vzala vodu z rieky tečúcej severne od Everestu. Fox povedal, že zmena mohla byť iniciovaná dramatickou povodňou, ktorá presmerovala vodu do novej odtokovej siete. V súčasnosti je rieka Arun hlavným prítokom rieky Kosi na juhu.

Keď potom začalo do rieky Arun prúdiť viac vody, zvýšila sa miera erózie. V priebehu tisícročí vodný tok vyhĺbil pozdĺž svojich brehov veľkú roklinu a odplavil miliardy ton sedimentov a zeminy. Tento obrovský úbytok hmoty spôsobil, že okolitá krajina sa pomaly dvíhala, čo je proces známy ako izostatický odraz.
Hory sú trochu ako ľadovce, pretože nad povrchom je vidieť len ich malú časť. V ich prípade ide o veľkú hromadu zhrubnutej kôry, ktorá v podstate pláva na vrchole plášťa, povedal Fox. Počas tohto odrazu sa zhrubnutá kôra posúva nahor, aby nahradila odumretý materiál. Podľa neho môže trvať milióny rokov, kým sa vyzdvihnutie úplne rozšíri po celej krajine.
Predpoklady namiesto pozorovaní
Himaláje vznikli približne pred 50 miliónmi rokov z kolízie indickej a eurázijskej tektonickej dosky, ktoré sa dodnes pomaly pohybujú. Očakávaný rast je približne jeden milimeter za rok, ale údaje GPS ukazujú, že nedávny vzostup dosiahol približne dva milimetre za rok.
Podľa štúdie môže za dodatočný 15-metrový až 50-metrový nárast Everestu udalosť spojená so zriedkavou riečnou zmenou, ktorá by mohla vysvetľovať aj zmenu v milimetroch.
Ovplyvnené sú však aj ďalšie himalájske vrcholy, ako napríklad Lhotse a Makalu. Autori štúdie dokonca tvrdia, že Makalu, ktorá sa nachádza najbližšie k rieke Arun, v tomto dôsledku zrejme zaznamenala ešte väčšie zdvihnutie ako Everest.
Niektorí vedci sa však so závermi štúdie nestotožňujú.
Geológ Mike Searle, ktorý sa na výskume nepodieľal, povedal, že je skeptický. Podľa neho sa modelovanie opiera skôr o predpoklady ako o pozorovania. Searle, ktorý uskutočnil vlastný terénny výskum hornín na Evereste a Makalu, povedal, že datovanie riečnych nánosov je veľmi ťažké.

Povedal tiež, že k zmenám tokov riek dochádza v celom pohorí a je ťažké ich spojiť s vyzdvihovaním, najmä ak sa deje vo vzdialenosti desiatok kilometrov.
„Hlavné argumenty sú geografické,“ uviedol Searle, profesor z Oxfordu, v e-maile. „Prelievanie riek má podľa môjho názoru len málo spoločného s vyzdvihovaním pohorí.“
Hlavným procesom, ktorý spôsobuje vyzdvihovanie hornín a ovplyvňuje výšku Everestu a Makalu, je tektonika - ťah platní spôsobujúci zmenu povrchových útvarov na Zemi.
Fox uviedol, že tím nerozlíšil konkurenčné faktory, ktoré by tiež mohli ovplyvňovať vyzdvihovanie Everestu, ale zachytávanie riek má podľa nich na rast vplyv.