„Ahoj, tvoja manželka ťa podvádza. Tu je dôkaz,“ píše fiktívna firma zameraná na IT bezpečnosť v novom druhu podvodných e-mailov, ktoré v ostatných mesiacoch zaznamenali v zahraničí.
Podobné správy sú "vylepšenou verziou" starších e-mailových podvodov z kategórie sextortion. Údajný hacker v nich blafuje, že si obeť pomocou vírusu v počítači a webkamery natočil pri intímnych chvíľach na weboch s obsahom pre dospelých. Vyhráža sa, že ak nezaplatí, video rozpošle rodine a priateľom obete.
E-mailové finančné podvody sú jedným z najstarších internetových fenoménov. Azda najslávnejším podvodom je takzvaný „nigérijský princ“, teda e-mail sľubujúci milióny eur za pomoc s prevodom peňazí z Afriky. Naivný budúci milionár musí vopred zaplatiť fiktívne poplatky, pričom sľúbenú odmenu nikdy nedostane.
Podvodníci sa priebežne prispôsobujú čase a množstvu dát, ktoré o nás vedia získať na internete. Trendom je robiť tieto správy čoraz osobnejšími, aby v obeti vzbudili obavu, že nejde o náhodný spam. Pomáha im v tom množstvo osobných údajov, ktoré o sebe na sociálnych sieťach sami zverejňujeme, pričom si zvyčajne neuvedomujeme, že v zákutiach internetu sa dá nájsť aj to, o čom sme si mysleli, že je pred digitálnym svetom skryté.
Dočítate sa:
- aké nové triky kyberpodvodníci skúšajú na potenciálne obete,
- kde čerpajú súkromné dáta, ktorými zvyšujú dôveryhodnosť vyhrážok,
- päť rýchlych rád, ako zvýšiť svoje zabezpečenie v online priestore.
Fiktívna nevera (zatiaľ) nie po slovensky
Sextortion e-maily (z anglického slova extortion, teda vydieranie) z ostatných rokov využívali základnú personalizáciu v podobe mena obete. Ak vás podvodník osloví menom, je oveľa vyššia šanca, že spozorniete a správu si prečítate, čím urobíte prvý krok k tomu, aby ste sa nechali oklamať.