SME

Vedci objavili na čínskych múmiách najstarší syr na svete

Objav hovorí veľa aj o chove zvierat vo východnej Ázii.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Leeds Museums and Galleries)

HONGKONG. Keď archeológovia pred dvoma desiatkami rokov v severozápadnej Číne vykopali 3600 rokov starú rakvu s pozostatkami mladej ženy, našli záhadnú hmotu, ktorú mala položenú okolo krku ako náhrdelník. Ukázalo sa, že ide o syr - a vedci teraz uvádzajú, že je najstarší, aký sa kedy na svete našiel.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Bežný syr je mäkký. Tento nie je. Je už veľmi vysušený, hutný a tvrdý," povedala Fu Čchiao-mej, paleontologička Čínskej akadémie vied v Pekingu a spoluautorka štúdie, ktorú zverejnil časopis Cell.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore so spravodajskou stanicou NBC News dodala, že analýza DNA zo vzoriek syra rozpráva príbeh o tom, ako ľudia z kultúry Siao-che - v oblasti teraz známej ako Sin-ťiang - kedysi žili a ktorých cicavcov využívali. Ukazuje tiež, ako sa vo východnej Ázii rozvíjal chov hospodárskych zvierat.

Rakva z doby bronzovej bola objavená pri vykopávkach na pohrebisku Siao-che v roku 2003. Vzhľadom na to, že rakva ženy bola prikrytá a uložená v suchej klíme púšte Tarimskej panvy, bola podľa Fu Čchiao-mej dobre zachovaná, rovnako ako topánky ženy, klobúk a syr, ktorým bolo jej telo obložené.

Staroveké pohrebné zvyklosti často zahŕňali predmety, ktoré mali pre pochovanú osobu význam. Skutočnosť, že medzi tieto predmety patrili aj kúsky syra, ukazuje, že "syr bol pre ich život dôležitý", dodala paleontologička.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Hobiti sa zrejme vyvinuli z vyššieho predka, podľa štúdie sa zmenšili už v dávnoveku Čítajte 

Záľuba v syre sa datuje tisíce rokov dozadu. Jeho výroba bola zobrazená na nástenných maľbách v staroegyptských hrobkách z roku 2000 pred naším letopočtom a v Európe sú známe stopy tejto praxe staré takmer 7000 rokov. Vedci ale tvrdia, že vzorky z Tarimskej panvy sú najstaršími skutočne nájdenými vzorkami syra na svete.

Fu Čchiao-mej a jej tím odobrali vzorky z troch hrobiek na pohrebisku a tím potom spracoval DNA, aby mohol sledovať vývoj baktérií v priebehu tisícročí. Zistili, že ide o kefírový syr, ktorý sa vyrába fermentáciou mlieka. Vedci našli dôkazy, že na jeho výrobu slúžilo kozie a kravské mlieko.

Na otázku, či by bol nájdený syr stále ešte jedlý a či by bola Fu Čchiao-mej ochotná ho ochutnať, bola odpoveď paleontologičky úplne jednoznačná: "Ani náhodou," uviedla pre NBC News.

Archeológia

Súvisiace témy: Čína, Múmie
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ladislav Nagy sa podieľal na projektovaní najväčších mostov cez Dunaj ako Prístavný most a Apollo most.

Kratšie mosty je lepšie postaviť nanovo, hovorí projektant Ladislav Nagy.


Premiér Robert Fico.

Pokračujúca konsolidácia je potrebná.


TASR a 1 ďalší 79
Salvádorský prezident Nayib Bukele.

Nayib Bukele je doma veľmi populárny.


17
Splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Raši vyzval Kotlára, aby zverejnil analýzu o vakcínach.


SITA a 1 ďalší 43
SkryťZatvoriť reklamu