Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.
Corrine Morsová odovzdala svoj hlas v prezidentských voľbách v roku 2016 z pomalého faxu na Antarktíde, ktorý máva časté poruchy.
Morsová dvadsať minút so strachom sledovala, ako stroj šumí a pípa, kým konečne vytlačil potvrdzujúcu správu, na ktorú čakala - jej hlasovací lístok bol odoslaný do Texasu, kde bola zaregistrovaná ako volička.
Fax, ktorý sa nachádzal v Morsovej kancelárii na stanici McMurdo, najväčšej americkej výskumnej základni na antarktickom ľadovci, bol jediným spoľahlivým spôsobom, ako mohli ona a ďalších asi sto pracovníkov poslať svoje hlasovacie lístky zo vzdialenosti tisícov kilometrov.
Pripojili sa tak k ďalším Američanom, ktorí volili zo vzdialených končín Zeme - a niekoľkým, ktorí dokonca odovzdali svoje hlasovacie lístky z vesmíru.
„Urobí to každý, kto je voľbami nadšený,“ povedala Morsová.
V článku sa dočítate:
- kto bude z vesmíru voliť v novembri 2024,
- odkedy astronauti NASA hlasujú z vesmíru,
- ako volili pracovníci na Antarktíde v roku 2016.
Volebná miestnosť ISS
Začiatkom tohto mesiaca astronauti Barry „Butch“ Wilmore a Sunita Williamsová, ktorí uviazli na Medzinárodnej vesmírnej stanici pre problémy s kozmickou loďou, uviedli, že už požiadali o hlasovacie lístky, aby mohli hlasovať v nadchádzajúcich voľbách.
Misia dvojice, ktorá bude na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) až do februára, mala pôvodne v júni trvať iba osem dní, ale na vesmírnej lodi Starliner spoločnosti Boeing sa vyskytli počas testovacieho letu problémy a vrátila sa na Zem bez Wilmora a Williamsovej.
Astronauti budú na obežnej dráhe Zeme posielať svoje hlasovacie lístky z počítača na vesmírnej stanici volebnej komisii v okrese, v ktorom žijú. Počas tlačovej konferencie 13. septembra Wilmore označil hlasovanie za veľmi dôležitú úlohu, ktorú všetci ako občania zohrávajú.
„NASA nám to celé veľmi uľahčuje, takže sme touto možnosťou nadšení,“ povedal.
Začiatkom marca astronautky Jasmin Moghbeliová a Loral O'Harová tiež hlasovali z Medzinárodnej vesmírnej stanice v primárkach a na stanici pózovali vedľa malej americkej vlajky.
Loading
...
V októbri 2020 zase astronautka Kate Rubinsová hlasovala z vesmíru už druhýkrát, pričom na podobnej fotografii pózovala vedľa ručne nakresleného nápisu „Volebná miestnosť ISS“.
Astronauti NASA hlasujú z vesmíru od roku 1997, keď David Wolf odovzdal svoj hlasovací lístok počas pobytu na vesmírnej stanici Mir po tom, ako texaský zákonodarný zbor prijal zákon, ktorý umožňuje ľuďom, ktorí sa nachádzajú na vesmírnych letoch počas predčasného hlasovania a v deň volieb, aby tak urobili.
Astronautom sa posielajú zašifrované hlasovacie lístky na ich zabezpečené e-mailové adresy, ku ktorým majú prístup z počítačov na vesmírnej stanici, uviedol hovorca NASA.
Hlasovacie lístky sa testujú pomocou jedinečného hesla predtým, ako dostanú poverenia špecifické pre každého astronauta, a sú im zaslané e-mailom, uviedol Rosio Torres-Segura, hovorca úradu za Harris County. Dodal, že úrad poslal hlasovacie lístky Wilmorovi a Williamsovej v sobotu.
Okres Harris zahŕňa Houston, kde astronauti zvyčajne bývajú, aby boli blízko vesmírneho strediska NASA Lyndona B. Johnsona.
Jediný fax na McMurdo
Roky pred prvou vesmírnou stanicou alebo dokonca prvým letom do vesmíru s posádkou vytvorili americkí zákonodarcovia v roku 1955 federálny program pomoci pri hlasovaní, aby pomohli občanom vo vojenskej službe, ich rodinným príslušníkom a ďalším Američanom v zahraničí odovzdať ich hlasy.
Podobne ako astronauti aj príslušníci armády a iní voliči v zahraničí vyplnia žiadosť o federálny poštový preukaz, aby sa mohli zaregistrovať a požiadať o možnosť voliť pred uplynutím štátnych termínov.
Hoci mnohí tento proces využívajú, má svoje problémy - rôzne nehody a oneskorenia, ktoré sú spojené so zasielaním do zahraničia. Americký antarktický program, ktorý dohliada na americký výskum na tomto kontinente, vo svojej príručke pre účastníkov upozorňuje tých, ktorí chcú hlasovať, aby „mali na pamäti neistotu pošty na Antarktíde“ aj mimo nej.
Posádka zamestnancov a vedcov na stanici McMurdo, ktorá je jednou z troch amerických antarktických výskumných základní, sa počas roka mení, ale niektorí členovia posádky zostávajú na ľade počas celého volebného obdobia v USA a musia hlasovať na diaľku.
V prípade Morsovej sa v roku 2016 vyskytli problémy s faxom v jej kancelárii - jediným na McMurdo.
V tom roku tam Morsová pracovala ako finančná špecialistka pre spoločnosť Lockheed Martin, ktorá podporovala výskum amerického antarktického programu. McMurdo má poštový úrad, ale väčšina ľudí spolupracovala s Morsovou a faxovala svoje hlasovacie lístky z jej kancelárie. Morsová viedla katalóg okresných úradov v Spojených štátoch, aby voliči na základni mohli určiť, kam majú poslať svoje hlasovacie lístky v neprítomnosti.

Hoci boli tisíce kilometrov od krajiny, kde prezidentský súboj medzi Donaldom Trumpom a Hillary Clintonovou rozpútal napätú, polarizujúcu politickú atmosféru, mnohí na McMurdo cítili nervy a vzrušenie z volieb rovnako, povedala Morsová.
Spomenula si, ako pomáhala jednej voličke, ktorá prišla do jej kancelárie so sponkami s nápisom „Som s ňou!“, čo bol znak podpory Clintonovej, vtedajšej demokratickej prezidentskej kandidátky. „Bola tým taká nadšená,“ povedala Morsová o voličke.
Približne sto voličov, ktorým Morsová pomohla, bolo podľa nej rôznej politickej orientácie. Keď prišla správa o víťazstve republikánskeho kandidáta Trumpa, niektorí na základni oslavovali a iní boli sklamaní.
Avšak v týždňoch, ktoré viedli k tohoročným voľbám, bola jej kancelária otvorená pre každého, kto chcel odovzdať svoj hlas.
„Naozaj som sa chcela uistiť, že hlasy ľudí budú vypočuté,“ povedala.