Washington 8. februára (TASR) - Medzinárodnému tímu astronómov sa prvýkrát podarilo zaznamenať zvuky, ktoré vydávajú meteority padajúce na zem. Tlmené zvuky sprevádzajú tento nebeský fenomén súčasne s jeho pohybom, ale človek ich počuje len vo výnimočných prípadoch.
Pri dopade meteoritu je niekedy počuť aerodynamický tresk, ktorý z dôvodu pomalého šírenia zvuku v atmosfére nasleduje s náležitým odstupom. Už viac ako 400 rokov sa hovorí o príležitostnom praskaní alebo pískaní, ktoré sprevádza žiaru "padajúcej hviezdy". Doteraz však neexistovali žiadne záznamy týchto elektrofonických zvukov, preto ich mnohí fyzici považovali za výmysel.
Dejan Vinkovic z University of Kentucky sa rozhodol, že tento fenomén podrobne preskúma. Spolu s kolegami založil Global Electrophonic Fireball Survey, ktorá zhromažďovala správy od svedkov z celého sveta. V novembri 1998 výskumníci odcestovali do ľudoprázdnej oblasti v Mongolsku, aby mohli v pokoji sledovať každoročný meteorický roj Leonidy.
V tomto kúte sveta sa im skutočne podarilo urobiť dva záznamy elektrofonických zvukov, píše Vinkovic v časopise Journal of Geophysical Research. Okrem praskania je na záznamoch počuť aj tlmený rachot s frekvenciou asi 250 hertzov. Tieto zvuky bolo počuť pred tým, ako meteority dosiahli svoju najvyššiu svietivosť. Zvuky počuli viacerí účastníci expedície.
Presná príčina elektrofonických zvukov nie je známa. Ako možné vysvetlenie sa uvádzajú nízkofrekvenčné elektromagnetické vlny, ktoré vznikajú pri interakcii meteoritu s ionosférou a magnetickým poľom Zeme. Tieto rádiové vlny môžu spôsobovať vibrácie v objektoch na zemskom povrchu, ktoré potom vydávajú zvuky.
Vinkovicovmu tímu sa však takéto rádiové vlny nepodarilo dokázať. Stalo sa tak možno preto, lebo ich meracie prístroje neboli robené na zachytávanie rádiových frekvencií pod 500 hertzov. Možné je však aj zo, že uvedená teória je nesprávna. Každopádne je zrejmé, že meteory sú s dynamikou atmosféry previazané viac, ako sme si doteraz mysleli.
Internet: http://gefs.ccs.uky.edu (Global Electrophonic Fireball Survey)