SME

RuTube namiesto YouTube? Kremeľ vymýšľa ďalšie reštrikcie sociálnych sietí

YouTube využíva približne 80 percent ruskej populácie.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Rusi strácajú prístup k YouTube – poslednej veľkej západnej sociálnej platforme voľne dostupnej v Rusku. Kroky ruskej vlády odrezávajú občanov od informácií nezávislých od Kremľa a znepokojujú obhajcov slobody internetu, novinárov a opozičných aktivistov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Reštrikcie okolo YouTube, ktorý sa používa na všetko od sledovania rozprávok po odhaľovanie vládnej korupcie, prichádzajú uprostred obáv, že Rusko vypne dokonca aj aplikáciu na posielanie správ Telegram (obavy vznikli po tom, ako Francúzsko zadržalo jej zakladateľa Pavla Durova).

SkryťVypnúť reklamu

Rusko čoraz viac potláča akékoľvek alternatívne zdroje informácií a vytláča svojich občanov zo zahraničných aplikácií sociálnych médií na lokálne vyvinuté aplikácie, nad ktorými má prísnejšiu kontrolu. Ako napríklad nad alternatívou RuTube.

Štvrtá najnavštevovanejšia platforma

Začiatkom augusta začali ruskí používatelia, ktorí svojim deťom na YouTube púšťali zvyčajne rozprávky alebo pozerávali videá popri obede, hlásiť, že sa videá nenačítavajú. Do 3. augusta štátne médiá informovali, že služba prestala prehrávať videá vo vysokom rozlíšení takmer vo všetkých prehliadačoch v Rusku.

Dmitrij Kolezev, ruský novinár a youtuber, ktorý prevádzkuje nástroj na meranie sledovanosti s názvom YouScore, uviedol, že v auguste zaznamenal 30-percentný pokles ruských používateľov na svojom vlastnom kanáli.

SkryťVypnúť reklamu

„Kanály, ktoré sú čisto zábavné a nezaoberajú sa politikou, hlásia ešte väčší pokles ako tie politické,“ povedal. „Predpokladáme, že politicky aktívni diváci aktívnejšie využívajú nástroje na obchádzanie reštrikcií, zatiaľ čo ostatní diváci opúšťajú platformu rýchlejšie.“

YouTube je v Rusku neuveriteľne populárny. Podľa ruskej spoločnosti Mediascope, ktorá sa zaoberá prieskumom mediálneho trhu, túto platformu každý mesiac využívalo 95 miliónov Rusov, čo je približne 80 percent populácie. Dlhodobo je štvrtou najnavštevovanejšou internetovou platformou v krajine po Googli, Yandexe (ruský vyhľadávač) a WhatsAppe.

Je tiež ekonomickou hnacou silou a veľkým trhom pre ruských influencerov, celebrity a zábavné produkčné spoločnosti, ktoré naliali milióny do rozvoja svojich kanálov. Podľa NetBlocks, britskej organizácie na ochranu slobody internetu, stojí jeden deň vypnutia YouTube ruskú ekonomiku približne 23 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Odborníci na internetovú slobodu tvrdia, že popularita a kultúrny význam tejto platformy jej umožnili udržať sa nad vodou oveľa dlhšie ako iným západným sociálnym médiám, ktoré boli zakázané krátko po vojne.

Nie je jasné, prečo sa ruské úrady rozhodli zakročiť proti YouTube teraz, niekoľko mesiacov po rozsiahlych zákazoch iných sociálnych médií, ale mohlo by ísť o odvetu proti vlastníkovi, spoločnosti Google, za zablokovanie niektorých ruských kanálov na YouTube.

Hnev ruských internetových cenzorov

Ruský regulačný orgán Roskomnadzor a vlastník YouTube, spoločnosť Google, sú už roky v spore o obsah, cenzúru a ukladanie údajov, ktorý sa znovu rozhorel po ruskej invázii na Ukrajinu.

Rusko, podráždené odmietaním spoločnosti Google blokovať kanály prevádzkované nezávislými médiami a protikremeľskými aktivistami na YouTube, uložilo spoločnosti pokutu sto miliónov dolárov, zabavilo jej miestne aktíva a prinútilo ju v roku 2022 vyhlásiť bankrot.

SkryťVypnúť reklamu

Hoci sa spoločnosť Google v podstate stiahla z krajiny, ponechala funkčné služby Gmail a YouTube, hoci odstránila reklamné a monetizačné funkcie, na ktorých financovanie sa mnohí aktivisti spoliehali.

„YouTube je miesto, kde nezávislé hlasy a občianski novinári našli domov a publikum. Preto sme tvrdo pracovali na tom, aby YouTube zostal v Rusku dostupný, a zároveň sme od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu prijali viacero opatrení na riešenie dezinformácií,“ uviedol hovorca YouTube.

V mesiacoch pred poklesom rýchlosti YouTube v Rusku platforma zakázala viac ako tritisíc ruských kanálov spojených s provojnovými propagandistami a štátom kontrolovanými médiami, ako sa uvádza v nedávnej správe skupiny Google Threat Analysis Group.

Medzi tieto kanály patrili aj účty patriace Šamanovi a Poline Gagarinovej, ruským popovým hviezdam, ktoré nahlas podporovali vojnu na Ukrajine a na ktoré Európska únia uvalila sankcie.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Čo dokáže špionážny softvér Pegasus, ako ho odhaliť a ako sa pred ním (ne)skryjete Čítajte 

To vyvolalo hnev ruských internetových cenzorov, pričom štátny regulačný orgán Roskomnadzor vyzval generálneho riaditeľa spoločnosti Google Sundara Pichaia, aby obnovil viac ako dvesto kanálov YouTube patriacich prokremeľským médiám, vládnym agentúram a iným verejným osobnostiam, „ktoré sa vyjadrujú na podporu Ruskej federácie a krokov jej orgánov“.

Niektorí ruskí predstavitelia naznačili, že rokovania so spoločnosťou Google nakoniec stroskotali, pričom zákonodarca Alexander Chinštejn koncom júla povedal, že YouTube „na vlastnej koži uvidí, že štát prešiel od presviedčania ku konkrétnym krokom“.

„Chcel by som ešte raz zdôrazniť: všetko, čo sa deje, je dôsledkom protiruskej politiky spoločnosti, ktorá dôsledne odstraňuje kanály našich verejných činiteľov (blogerov, novinárov, umelcov), ktorých postoj sa líši od západného pohľadu,“ uviedol Chinštejn v príspevku na Telegrame.

SkryťVypnúť reklamu

Roskomnadzor však zo spomalenia obvinil spoločnosť Google, ktorá údajne neservisuje svoje zariadenia a akýkoľvek krok z vlastnej strany vylúčil.

„[Google] opustil Rusko, zvolil si konkurzné konanie a zastavil podporu svojich serverov v našich komunikačných sieťach,“ uviedol regulátor vo vyhlásení pre noviny RBC.

YouTube oponoval, že problémy s pripojením v Rusku „nie sú dôsledkom žiadnych technických problémov na našej strane alebo nami prijatých opatrení“.

Zhoršenie v budúcnosti

Obmedzenie YouTube predstavuje riziko ďalšieho obmedzenia dosahu nezávislých hlasov na obyčajných Rusov, najmä tých, ktorí konzumujú predovšetkým zábavný obsah, ale občas objavia politický obsah prostredníctvom odporúčacích algoritmov.

Ruskí protivojnoví aktivisti napísali spoločnosti Google viacero otvorených listov, v ktorých dúfajú, že sa obnoví monetizácia a umiestňovanie reklám na kanály kritické ku Kremľu, aby sa týmto projektom pomohlo prežiť.

SkryťVypnúť reklamu

Protikorupčná nadácia, ktorú založil dnes už zosnulý aktivista Alexej Navaľnyj, zaznamenala takmer 40-percentný pokles príjmov po tom, ako YouTube stiahol monetizáciu z jej kanálov. V januári skupina zaslala americkému regulačnému orgánu politické odporúčania, v ktorých uviedla, že „je naliehavo potrebné vyvinúť tlak na spoločnosť Google, predovšetkým aby podporila obnovenie platenej reklamy v rámci Ruska ako jednu zo svojich hlavných priorít a prijala transparentný algoritmický prístup“.

„Pre mnohých ľudí v Rusku nie je YouTube len platformou na zdieľanie videí; je to životná linka, ktorá podporuje živobytie a poskytuje dôležitý zdroj informácií. Jeho význam spočíva v schopnosti posilňovať nezávislé hlasy a ponúka alternatívu k štátom kontrolovaným médiám,“ uvádza sa v správe organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Kolezev, ktorý podpísal listy adresované YouTube, uviedol, že rozhodnutie spoločnosti zachovať svoj ruský segment ocenili disidenti v tejto krajine, ale poznamenal, že nedošlo k žiadnym opatreniam na pomoc ruskej občianskej spoločnosti.

Súvisiaci článok Je Telegram taký bezpečný ako o sebe tvrdí? O používateľoch toho vie veľa Čítajte 

Odborníci na telekomunikácie, ktorých oslovil denník The Washington Post, uviedli, že hoci sa miestne servery spoločnosti Google v budúcnosti pravdepodobne zhoršia, súčasné problémy s rýchlosťou načítania súvisia so stále sa rozširujúcim systémom cenzúry internetu v Rusku.

V prvých rokoch svojho vládnutia prezident Vladimir Putin nevenoval internetu veľkú pozornosť, namiesto toho postupoval proti tradičným médiám a prísne ich kontroloval.

Keď ruské úrady metodicky zakazovali a odstraňovali nezávislé spravodajské stránky, YouTube sa spolu s Telegramom zmenil na politický portál, ktorý poskytol platformu novinárom a opozícii, aby prerazili kremeľské naratívy.

SkryťVypnúť reklamu

Ruská vláda si túto hrozbu uvedomovala pomaly, čo umožnilo opozičným lídrom ako Navaľnyj osloviť milióny priaznivcov na internete a koordinovať protesty počas celého roka 2010.

V roku 2018 sa Roskomnadzoru nepodarilo zablokovať Telegram po tom, ako odmietol poskytnúť úradom prístup k údajom a správam používateľov. V roku 2020 bol nominálny zákaz zrušený, čo umožnilo aplikácii normálne fungovať, ale Roskomnadzor sa poučil a rozhodol sa zaviesť sofistikovanejšie nástroje na kontrolu internetu.

Neviditeľná vojna

Roskomnadzor tiež presadil viaceré zákony s cieľom vytvoriť „suverénny internet“ a dosiahnuť nezávislosť Ruska od globálneho webu a amerických veľkých technológií - podobne ako sa od globálneho internetu oddelili Čína a Irán.

Ako prvé prišli na rad virtuálne súkromné siete, šifrovaný digitálny tunel bežne známy ako VPN. Vlani v lete úrady väčšinu z nich zakázali a zmizli z ruského obchodu Apple Store.

SkryťVypnúť reklamu

„Ukazuje to, ako Kremeľ ovplyvňuje veľké technologické korporácie s cieľom vybudovať v krajine cenzúru,“ povedal telekomunikačný analytik a aktivista za digitálnu slobodu Michail Klimarev.

Klimarev tvrdí, že dozorný orgán krajiny získal túto schopnosť nedávno obstaraním špeciálneho zariadenia a softvéru, ktorý umožňuje blokovanie osobitného súboru používaných komunikačných metód, a nie blokovanie jednotlivých webových stránok.

V roku 2022 Klimarev a skupina novinárov získali dokumenty, z ktorých vyplýva, že toto vybavenie dodávajú ruské spoločnosti, ale je zostavené z komponentov vrátane mikročipov, ktoré boli obstarané v zahraničí vrátane Izraela, Číny a Spojených štátov.

Opozične orientovaní počítačoví mágovia rýchlo vytvorili množstvo nástrojov na obchádzanie blokovania, od jednoduchých open-source VPN až po návody, ako prepájať domáce routery, aby unikli oku regulátora.

SkryťVypnúť reklamu

„Medzi technologickou komunitou a Roskomnadzorom prebieha neviditeľná vojna,“ dodal. „Tá však má veľa zdrojov a hlavnou vecou je teraz zabrániť Rusku získať zariadenia, ktoré umožňujú blokovanie.“

Klimarev predpokladal, že Rusko sa priblíži k iránskemu modelu obmedzovania internetu, kde sa niekoľko povolených webových stránok umiestni na biely zoznam, zakázané adresy sa dostanú na čierny zoznam a značná časť domén, tzv. sivý zoznam, bude čeliť „zámernému“ rušeniu.

„Ak vysledujeme doterajšiu logiku [ruského] štátu, ďalšou zastávkou je YouTube a potom aj zablokovaný Telegram,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu