SME

Spôsobujú mobilné telefóny rakovinu mozgu? WHO má nové dôkazy

Preskúmali päťtisíc štúdií.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Preskúmanie potenciálnych rizík žiarenia mobilných telefónov, ktoré si objednala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), nezistilo žiadnu súvislosť medzi používaním mobilných telefónov a rakovinou mozgu – a to ani u ľudí, ktorí skutočne trávia celý deň prilepení na smartfóne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedenásť odborníkov z desiatich krajín preskúmalo päťtisíc štúdií publikovaných v rokoch 1994 až 2022. V záverečnej analýze zverejnenej v utorok zúžili ich počet na 63 štúdií.

SkryťVypnúť reklamu

Vedecké výskumy publikované v priebehu niekoľkých desaťročí im pomohli dospieť k záveru horúcej témy zdravotných expertov a regulačných orgánov. Toto by ste mali vedieť o smartfónoch a rakovine.

Čo tvrdia výskumníci?

Skupina odborníkov skúmala, či existuje nejaká súvislosť medzi rakovinou a zvýšeným vystavením rádiovým frekvenciám, ktoré sa bežne používajú v bezdrôtovej elektronike vrátane mobilných telefónov.

Zistili, že riziko rakoviny mozgu sa nezvyšuje ani pri dlhodobom používaní mobilných telefónov (definovanom ako desať a viac rokov) u tých, ktorí trávia veľa času na svojich mobilných telefónoch, ale ani u tých, ktorí veľa telefonujú.

Súvisiaci článok Aj mladší ľudia sú často slabí. Odborníčka hovorí, že zabijakom je sedavé zamestnanie Čítajte 

Zároveň nezistili ani zvýšené riziko leukémie alebo rakoviny mozgu u detí vystavených rádiovým alebo televíznym vysielačom alebo vežiam mobilných telefónov.

SkryťVypnúť reklamu

„Tieto výsledky sú veľmi upokojujúce,“ povedal novinárom Ken Karipidis, hlavný autor prehľadu. „Používanie mobilných telefónov prudko vzrástlo, ale nedošlo k nárastu výskytu rakoviny mozgu,“ povedal. Karipidis pracuje pre austrálsky úrad pre ochranu pred žiarením a jadrovým žiarením.

Prečo sa mobilné telefóny považovali za riziko?

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny, ktorá patrí pod WHO, v roku 2011 klasifikovala vystavenie rádiovým vlnám ako možný karcinogén pre ľudí - na základe obmedzených dôkazov z pozorovacích štúdií. Mobilné telefóny - spolu so sieťami WiFi, rádiovými stanicami, diaľkovými ovládačmi a GPS - používajú tieto neviditeľné rádiové vlny na prenos hovorov a textových správ.

Kategorizácia WHO neznamená, že rádiové vlny sú jednoznačným karcinogénom - podobne ako chemické látky v cigaretovom dyme - povedal Karipidis. Poznamenal, že na základe obmedzených dôkazov sa za možné karcinogény považujú aj mastenec a aloe vera. Odvtedy sa objavilo „oveľa viac štúdií“ o rádiových vlnách a boli „dosť rozsiahle“, čo podľa neho podnietilo WHO, aby zadala najnovšie preskúmanie.

SkryťVypnúť reklamu

Karipidis uviedol, že problémom niektorých prvých výskumov bolo, že sa spoliehali na štúdie, ktoré porovnávali reakcie ľudí s rakovinou mozgu s ľuďmi bez tohto ochorenia - čo môže byť „trochu neobjektívne“. Povedal, že osoba s nádorom mozgu „chce vedieť, prečo má nádor na mozgu, a má tendenciu nadhodnocovať svoju expozíciu“. Dodal, že komplexnejšie súhrnné štúdie „nepreukázali takéto súvislosti“.

A čo veže mobilných telefónov?

Mobilné veže, ktoré pomocou rádiových vĺn prenášajú telefonické hovory a textové správy po celom svete, tiež nepredstavujú riziko vzniku rakoviny, dospeli k záveru výskumníci.

Novšie generácie mobilných sietí vrátane tretej a štvrtej generácie, teda 3G a 4G, v skutočnosti produkujú „podstatne nižšie“ emisie rádiových frekvencií ako staršie siete, uviedol Mark Elwood, čestný profesor epidemiológie rakoviny na Aucklandskej univerzite a spoluautor prehľadu.

SkryťVypnúť reklamu

„Zatiaľ neexistujú žiadne rozsiahle štúdie o sieťach 5G, ale existujú štúdie o radaroch, ktoré majú podobne vysoké frekvencie a tie nepreukazujú zvýšené riziko,“ povedal.

Súvisiaci článok Výskum spája ultraspracované potraviny s demenciou. Najhoršie sú údeniny, hovorí odborníčka Čítajte 

Karipidis uviedol, že väčší počet mobilných veží v skutočnosti znižuje množstvo žiarenia vyžarovaného mobilnými telefónmi, pretože nemusia pracovať tak intenzívne, aby získali signál.

Keith Petrie, odborník z Aucklandskej univerzity, ktorý sa na preskúmaní nezúčastnil, uviedol, že „obavy zo zdravotných účinkov novej technológie sú bežné a majú tendenciu sa zvyšovať, keď sa nová technológia prijíma vo veľkom rozsahu alebo sa rýchlo zavádza. Bolo to vidieť počas pandémie covid-19, keď ľudia útočili na mobilné veže, veriac nepodloženej teórii, že veže 5G šíria koronavírus“.

Dodal, že správa, ktorú si objednala WHO, bola „veľmi komplexným preskúmaním uznávanej medzinárodnej skupiny“.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu