SME

Čo dokáže špionážny softvér Pegasus, ako ho odhaliť a ako sa pred ním (ne)skryjete

Vlastní ho polovica štátov EÚ.

(Zdroj: Pixabay)

Pokročilé špionážne riešenia sa dokážu do telefónu dostať nepozorovane a kradnúť z neho prakticky všetky dáta vrátane komunikácie zo šifrovaných chatovacích aplikácií. Navyše dokážu dáta do zariadení aj nahrávať, čo otvára priestor pre možné zneužitie na diskreditáciu obetí špehovania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takým nástrojom je aj špionážny softvér Pegasus. Zdroje Denníka N naznačujú, že práve tento softvér, pomocou ktorého sa dá nabúrať takmer do každého smartfónu, mohla získať Slovenská informačná služba (SIS). Denník sa odvoláva na štyri rôzne nemenované zdroje s väzbami na bezpečnostnú komunitu a na nedávne vyjadrenia poslanca SaS Juraja Krúpu, člena parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Samotná SIS zaobstaranie softvéru nepotvrdila ani nevyvrátila, odvolala sa na zákonnú prekážku, ktorá jej neumožňuje zaujať k téme jasné stanovisko. Proti informáciám sa však ohradil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok s tvrdením, že použitie takéhoto softvéru by bolo v podmienkach súčasnej legislatívy nezákonné.

„My v krátkom čase prídeme aj spolu s ministerstvom spravodlivosti s legislatívnym návrhom, ktorý absolútne vylúči takéto používanie podobných odpočúvacích systémov, respektíve červov, ktoré by vedeli vám takto nabúrať súkromie,“ povedal Šutaj Eštok na stredajšom brífingu po rokovaní vlády.

Nie je to prvý raz, čo je Slovensko spájané so záujmom o nákup špionážneho softvéru. V roku 2015 prezradila uniknutá komunikácia firmy Hacking Team, že štát sa zaujímal o jej riešenie Galileo, podľa všetkého však k nákupu nedošlo. SIS vtedy rázne odmietla, že by softvér nakúpila, označila to za „nezmyselné konštrukcie“.

SkryťVypnúť reklamu

Špionážny softvér Pegasus izraelskej spoločnosti NSO Group v minulosti zneužívali niektoré členské štáty Európskej únie, napríklad Maďarsko a Poľsko. Nástrojmi, ako je Pegasus, však disponuje viac ako polovica štátov EÚ, ako aj krajiny mimo nej. Úplne sa pred nimi nedá skryť, pričom použiť ich na našom území môže aj zahraničný aktér.

Denník SME prináša prehľad toho, čo by ste o softvére Pegasus mali vedieť aj s radami, ako možným špiónom sťažíte sledovanie svojho telefónu.

Dôkazy získa, a keď treba, tak ich vyrobí

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAZDK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší

Isar Aerospace po odložení štartu pracuje na vytýčení nového štartovacieho okna.


TASR
Zatmenie v Bratislave.

Zatmenie Slnka bude viditeľné 29. marca.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu