SME

Keď vás život neteší, treba zakročiť. Pomôžu úsmevy nasilu aj vnímavosť

Strata radosti môže byť príznakom depresie.

Začnite si všímať drobné radostné chvíle, do života si tak môžete prinavrátiť radosť.Začnite si všímať drobné radostné chvíle, do života si tak môžete prinavrátiť radosť. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post. Autorka je psychoterapeutka.

Zdá sa, že necítim žiadnu radosť zo života. Mám depresiu? Čo by som s tým mal robiť?

Túto otázku mi nedávno položil jeden z mojich pacientov. Napriek tomu, že nemám žiadne vážne stresy, život stratil svoj pôvab, zdôveril sa mi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa s tým viete stotožniť, nie ste v tom sami. Všetci máme zlé dni alebo podľahneme občasnej sklesnutej nálade. Neschopnosť cítiť radosť však nie je normálna. Odborníci na duševné zdravie to nazývajú anhedónia, čo sú ťažkosti s prežívaním pozitívnych emócií, ako sú šťastie a radosť.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sa takto cítia moji pacienti, ich svet sa im zdá zosivený. Všetko im pripadá fádne, dokonca aj stretávanie sa s ľuďmi alebo slávenie úspechov. Motivácia vyhľadávať príjemné zážitky a interakcie môže byť tiež náročná.

Niekedy je neradostnosť príznakom vážnych problémov s duševným zdravím. Patrí sem závažná depresívna porucha alebo bipolárna porucha. Jedna štúdia ukázala, že 50 percent pacientov s diagnostikovanou bipolárnou poruchou trpí anhedóniou. Iná štúdia ukázala, že až 70 percent osôb s depresiou má problém nájsť potešenie.

Trauma z detstva, ako napríklad citové zneužívanie alebo zanedbávanie, môže tiež viesť k strate radosti. Kritika namiesto pochvaly, zlé zaobchádzanie a neustále zahanbovanie v detstve môžu spôsobiť, že sa cítime nehodní a nezaslúžime si prežívať pozitívne emócie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako psychoterapeutka som sa s tým stretla u svojich pacientov. Niektorí z nich veria, že prežívanie šťastia ich urobí lenivými, iní odmietajú prijať kompliment, dokonca aj za dobre vykonanú prácu.

Bez ohľadu na príčinu môže neradostnosť ovplyvniť naše duševné zdravie, spokojnosť vo vzťahoch a pohodu. Našťastie existujú kroky, ktoré môžeme podniknúť na vyvolanie pocitov radosti.

Pozor na blokátory radosti

Emócie ako vina, úzkosť a hanba môžu brzdiť našu schopnosť dosiahnuť základné pozitívne emócie, ako je radosť. Blokovanie radosti je často nevedomý reflex.

Brzdiace emócie nás chránia pred preťažením a pomáhajú nám udržiavať vzťahy s ostatnými. Naučiť sa ich rozpoznávať nám môže pomôcť získať prístup k našim pozitívnym základným emóciám.

Ako psychoterapeutka zameraná na emócie pomáham svojim pacientom pomenovať, potvrdiť a spracovať ich emócie, ktoré sú biologickými signálmi potrebnými pre naše prežitie.

SkryťVypnúť reklamu

Keď napríklad moji pacienti pociťujú úzkosť, povzbudzujem ich, aby spomalili, dýchali a pomenovali emóciu. Keď sa telo upokojí, začneme sa zaujímať o význam emócie. Môžem sa spýtať: „Pred čím vás táto emócia chráni?“ a „Ak túto emóciu odsuniete nabok, čo sa pod ňou skrýva?“.

Pochváľte niekoho

Emócie sú nákazlivé, a preto nás môže rozosmiať aj to, keď sme svedkami šťastia niekoho iného.

Kompliment priateľovi, susedovi alebo spolupracovníkovi môže pomôcť. Keď poviete „Rád ťa dnes vidím“, urobíte pre seba veľa.

Po tom, ako niekoho pochválite, venujte pozornosť jeho reakcii. Môžu sa usmievať alebo prejaviť uznanie za vaše milé slová. Všimnite si, ako sa pri tejto reakcii cítite vy.

Je veľká pravdepodobnosť, že pozorovanie radosti a šťastia u druhých sa prenesie aj na vás a môže dokonca posilniť vaše duševné zdravie. Jedna štúdia zistila, že pocit radosti za druhých znižuje príznaky depresie u vysokoškolských študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Vychutnajte si okamihy radosti

Väčšina z nás má každý deň aspoň jednu radostnú interakciu. Ľahko sa však stane, že si tieto zážitky nevšimneme.

Cvičením však môžeme naučiť svoj mozog vyhľadávať radosť. Medzi sociológmi sa to nazýva „vychutnávanie vzťahov“. Je to naša schopnosť tešiť sa a vychutnávať si pozitívne udalosti a emócie.

Ak si chcete precvičiť vychutnávanie vzťahov, predstavte si, že ste detektívom radosti. Identifikujte jednu pozitívnu interakciu, ktorú ste nedávno zažili. Možno to bolo maznanie s vašou mačkou, zmysluplný rozhovor alebo večera s priateľkou.

Keď si túto spomienku vybavíte, venujte pozornosť tomu, ako sa cíti vaše telo. Pocity ako pokoj a teplo často znamenajú emóciu radosti. Keď si všimnete pozitívny pocit, skúste si ho vychutnať. Zostaňte s týmto momentom a všímajte si ďalšie príjemné pocity, ako je vďačnosť, úcta alebo šťastie, ktoré sa objavia.

SkryťVypnúť reklamu

Výskum ukazuje, že vzťahové vychutnávanie môže predĺžiť naše prežívanie pozitívnych emócií, čo z dlhodobého hľadiska prospieva našej pohode.

Usmievajte sa, aj keď sa vám nechce

Keď sa cítime zle, úsmev môže byť to posledné, na čo myslíme. Vytočenie kútikov úst dohora však môže znížiť stres a zlepšiť náladu.

Podľa výskumov môže mať úsmev pozitívny vplyv aj na mozog, pretože uvoľňuje neurotransmitery a hormóny „dobrej nálady“, ako sú dopamín a sérotonín. Nízke hladiny dopamínu a sérotonínu sú spojené s problémami duševného zdravia, ako napríklad s depresiou.

Ak sa vám úsmev javí ako povinnosť, začnite v malom.

Pozrite si zábavný film alebo seriál a všimnite si, čo sa stane, keď sa budete smiať alebo usmievať. Cíti sa napríklad vaše telo menej vystresované? Zažívate vlnu radosti alebo sa aspoň na chvíľu cítite šťastní?

SkryťVypnúť reklamu

Uvedomenie si a spojenie sa s našou schopnosťou cítiť radosť môže byť posilňujúce. Pripomína nám to, že šťastie je na dosah, a to aj v ťažkých a náročných časoch.

Prežívanie a pociťovanie radosti je pre naše duševné zdravie kľúčové. Ak je však táto emócia utlmená, nie je to vaša chyba. Je pravdepodobné, že existuje nejaká príčina, ktorú treba identifikovať a riešiť.

Pomôcť vám môže rozhovor s dôveryhodným priateľom alebo milovanou osobou, lekárom alebo terapeutom. Vďaka ich podpore sa budete cítiť lepšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu