Keď americká misia Dart úmyselne vrazila v roku 2022 do drobnej planétky Dimorfos, do vesmíru uvoľnila tisíc ton úlomkov skál.
Nechtiac tak zrejme vytvorila prvý ľuďmi stvorený meteorický roj.
Ukazuje to nový výskum, ktorý zverejní vedecký časopis Planetary Science Journal. Vedci meteorický roj nazvali Dimorfidy.
Kde skončia úlomky
Úlohou misie Dart bolo otestovať ochranu Zeme pred možným zásahom asteroidom. Vrazením do telesa v rýchlosti 6,1 kilometra za sekundu mala sonda pozmeniť dráhu asteroidu. Misia bola úspešná.
Dimorfos ani Didymos – planétka, ktorú obieha – nepredstavujú pre Zem nebezpečenstvo.
Pri zrážke sa však uvoľnil milión kilogramov skál a prachu, ktoré by zaplnili zhruba šesť vagónov. Vedci zatiaľ iba odhadujú, kde tieto trosky skončia. Podľa štúdie existuje malá šanca, že sa môžu dostať do blízkosti Zeme a Marsu v nasledujúcich troch desaťročiach.

Drobné úlomky môžu našu planétu dosiahnuť už o desať rokov. Pre Zem nie sú hrozbou, najväčšie sú veľké zhruba ako smartfón.
„Ich malé rozmery a vysoká rýchlosť spôsobia, že sa v atmosfére rozpadnú a na oblohe vytvoria krásny svetelný pruh,“ povedal pre Unvierse Today astrofyzik Eloy Peña-Asensio.
Ako bude Zem prechádzať cez miesto, kde sa úlomky budú nachádzať, drobné skaly jednoducho zhoria v atmosfére. Z povrchu planéty by ich tak bolo vidno ako roj meteorov, ktoré sa zvyknú hovorovo prezývať padajúce hviezdy.
Roje z planétok
Zatiaľ nie je jasné, či úlomky skutočne dorazia k Zemi, ich trajektóriu budú vedci upravovať s postupom času. Ak k nám však dorazia, môžu sa objavovať až sto rokov.
Vedci stále rátajú s možnosťou, že meteory vôbec nebude vidno. Ak by sa objavili, zrejme to bude v máji a budú málo jasné a viditeľné najmä z južnej pologule.
Úlomky z vesmírnych objektov môžu dosiahnuť dráhu Zeme a prejaviť sa tak ako meteorický roj. Vo väčšine prípadov však ide o materiál z komét.
Jediné známe pozemské meteorické roje z planétok sú decembrové Geminidy (z planétky 3200 Phaethon) a januárové Kvadrantídy (z planétky 2003 EH1).
Dimorfidy by tak boli len tretím známym rojom z planétky a vôbec prvým, ktorý spôsobili ľudia.