BRATISLAVA, PARÍŽ. Zakladateľ a šéf komunikačnej služby Telegram Pavol Durov bol oficiálne obvinený, že platforma nespolupracovala s francúzskymi úradmi pri vyšetrovaní ťažkých zločinov. Išlo o zneužívanie detí, pašovanie drog či vydieranie.
Durov je známym zástancom absolútnej slobody slova a jeho mobilná aplikácia je známa tým, že odmieta poskytovať informácie vyšetrovateľom v krajinách, kde pôsobí. Ich žiadosti dokonca ignoruje a neodpovedá na ne.
Miliardár, ktorý sa narodil v Rusku, žije v Dubaji a má aj francúzske občianstvo, tvrdí, že za zneužívanie siete kriminálnikmi nemôže byť ako jej šéf zodpovedný. Prístup Telegramu je však v rozpore s európskymi zákonmi.
Navyše, Telegram toho vie o svojich používateľoch pomerne veľa, hoci si roky budoval reputáciu bezpečnej aplikácie. Kým konkurenčné komunikačné platformy vyšetrovateľom nepomáhajú, lebo to technicky nie je možné, Telegram nepomáha preto, lebo nechce.
Aj to výrazne prispelo k tomu, že Francúzsko proti Durovovi zasiahlo netradične tvrdým spôsobom.
Dočítate sa:
- aké zásadné rozdiely sú v bezpečnosti komunikačných aplikácií,
- čo EÚ vyžaduje od digitálnych platforiem a prečo jej neprekáža Facebook,
- aký je rozdiel medzi ruskou cenzúrou a tvrdým krokom Francúzov.
Koľko aplikácií, toľko rozdielov
Chatovacie služby koncom milénia začínali s cieľom umožniť rýchlu a jednoduchú komunikáciu dvoch ľudí v reálnom čase.
Počítačové a neskôr mobilné aplikácie však postupne nabaľovali nové funkcie a jedným z výsledkov je pôvodom ruský Telegram. Ponúka toľko možností a funkcií, že služba je takpovediac na polceste medzi bežnou chatovacou aplikáciou a plnohodnotnou sociálnou sieťou.