BRATISLAVA, FLORIDA.V utorok krátko predpoludním z Floridy odštartovala súkromná misia Polaris Dawn. Pilotovaný modul Crew Dragon so štvorčlennou posádkou vyniesla na obežnú dráhu raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.
Štart misie sa podaril na tretí pokus. Predošlé snahy odštartovať najprv prekazili problémy na pozemnej infraštruktúre vesmírneho komplexu na Myse Canaveral, neskôr nepriaznivé počasie.
To spôsobovalo komplikácie aj dnes, po zhruba dvojhodinovom odklade však atmosférické podmienky umožnili rakete Falcon 9 odštartovať a neskôr aj bezpečne vertikálne pristáť na autonómnej plošine v Atlantickom oceáne. Kapsula Crew Dragon bude krúžiť okolo Zeme najbližších päť dní.
Štvoricu astronautov čaká viacero úloh, hlavne sa ale pokúsia o historicky prvý komerčný výstup do voľného kozmického priestoru.
Ide o prvý z trojice plánovaných letov programu Polaris, za ktorým stojí 41-ročný americký miliardár, stíhací pilot a aj veliteľ chystaných misií Jared Isaacman.
Misia Polaris Dawn bude z viacerých dôvodov rekordná či unikátna. Štvorčlennú posádku v module Crew Dragon vynesie na obežnú dráhu raketa Falcon 9, pričom dvojica astronautov má neskôr uskutočniť prvý civilný výstup do otvoreného vesmíru.
Posádka sa dostane na vysokú orbitu Zeme, dosiahne od nej vzdialenosť až 1400 kilometrov. Človek sa tak dostane najďalej od čias vesmírneho programu Apollo z prelomu 60. a 70. rokov.
Loading
...
Dočítate sa:
- kto sú členovia posádky a aké budú ich úlohy,
- aký je letový plán misie,
- aké technické úpravy boli potrebné a čím sú výnimočné nové skafandre.
Dva roky príprav
Program Polaris je výsledkom dlhoročnej spolupráce medzi Isaacmanom a SpaceX. V roku 2021 spoločne podnikli prvý čisto civilný let na obežnú dráhu Zeme. Pre miliardára Isaacmana to bol prvý let na orbitu.
Tentoraz so sebou berie aj svojho priateľa a bývalého zamestnanca Scotta Poteeta. Člen amerických vzdušných síl vo výslužbe pracoval niekoľko rokov pre Isaacmanove spoločnosti Draken International a Shift4.
V roku 2021 bol súčasťou Isaacmanovej misie Inspiration4 ako jej riaditeľ, teraz si vyskúša úlohu pilota kapsuly Crew Dragon a záložného veliteľa v čase, keď Isaacman vystúpi do otvoreného vesmíru. Na pilota misie Polaris Dawn trénuje od roku 2022.
Zvyšok posádky tvoria zamestnankyne SpaceX Sarah Gillisová a Anna Menonová. Pre obe ide prvý let do kozmu, slúžiť budú ako špecialistky pre úlohy misie, Menonová bude navyše zodpovedať za zdravotný stav posádky.
Štartovať z floridského mysu Canaveral mali pôvodne už v utorok ráno, pre únik hélia v pozemnej infraštruktúre však začiatok misie odložili na stredu.
Posádka nejde na výlet
Civilné lety do vesmíru sú už desaťročia výsadou miliardárov. Kedysi išlo o výlety na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, technický pokrok a posun na trhu letov do vesmíru umožnil čisto súkromné misie a kozmické programy.
Polaris nie je zážitkovým letom, posádka plánuje 36 výskumných experimentov, na ktorých spolupracuje zhruba tridsať partnerských inštitúcií.
Výskum je zameraný prevažne na ľudské zdravie na zemi aj vo vesmíre. Pri prechode van Allenovými pásmi budú astronauti skúmať vplyv letu a vesmírnej radiácie na ľudské telo či typické problémy so zrakom vo vesmíre.
Skúmať budú aj nové skafandre určené na výstup do otvoreného kozmu (EVA). Doň vystúpia Isaacman s Gillisovou, no oblečené ich bude mať celá posádka, keďže modul Crew Dragon nemá pretlakovú komoru. Po otvorení poklopu tak bude vákuum aj v kapsule.
Z pohľadu histórie letov do vesmíru pôjde o ďalší rekord – vákuu budú vystavení až štyria astronauti súčasne. Z paluby ISS obvykle výstupy podnikajú dvaja členovia posádky.
Pre SpaceX je test inovatívnych EVA skafandrov kľúčový. Cieľom je zabezpečiť ich spoľahlivosť a vyvinúť dizajn, ktorý firma dokáže vyrábať v potrebnom množstve pri prijateľných nákladoch.
Loading
...
EVA skafandre SpaceX sú unikátne napríklad tým, že posádka ich má na sebe vo všetkých dôležitých fázach letu – aj pri štarte a pristátí, keď sa zvyčajne používajú IVA skafandre určené na pobyt prostredí pilotovaného modulu s kontrolovaným tlakom.
V praxi ide o cenný benefit, posádka nemusí viezť dva páry skafandrov, ale len jeden univerzálny pre všetky fázy misie. Ušetrené kilogramy môžu byť využité na dosiahnutie vyššieho výkonu alebo väčší objem zásob či výbavy.
Upravená loď, inovatívne skafandre a vyhliadky na Mars
Pre špecifické účely misie musela prejsť kapsula Crew Dragon s prezývkou Resilience významnými technickými zmenami. Modul už má za sebou dva pilotované lety do vesmíru - jedným bola misia Crew-1, keď v ňom leteli astronauti NASA na ISS. Neskôr kapsula letela na spomínanú prvú civilnú misiu Inspiration4.
Teraz dokovací port, ktorým sa modul pripája k stanici ISS, nahradili rebríkom a poklopom na výstup do otvoreného vesmíru. Poklop sa otvára automaticky motorom a modul nesie aj doplnkové nádrže s kyslíkom a dusíkom.
Upravený Crew Dragon pred letom testovali vo veľkej vákuovej komore, v ktorej si zároveň posádka vyskúšala nové skafandre a procedúry, ktoré musí v kozme zvládnuť. Napríklad dýchala čistý kyslík v snahe dostať z krvného obehu čo najviac dusíka a znížiť tak riziko dekompresnej choroby.

S touto procedúrou posádka začne už krátko po štarte. Modul Crew Dragon neskôr už s vlastným pohonom vystúpi až do výšky 1400 kilometrov nad Zemou, kde zotrvá približne desať hodín. Potom kapsula klesne do výšky zhruba 750 kilometrov, kde strávi zvyšné štyri dni.
Prvý výstup do otvoreného vesmíru počas komerčnej kozmickej misie sa má uskutočniť v tretí deň letu. Isaacman a Gillisová sa vystriedajú, obaja strávia vykonávaním testov mimo modulu asi pätnásť až dvadsať minút.
Misia Polaris Dawn bude zároveň technologickou demonštráciou laserovej komunikácie satelitnej internetovej služby Starlink, za ktorou taktiež stojí SpaceX. Cieľom je dosiahnuť výrazné zvýšenie prenosu dát a zníženie odozvy spojenia s vesmírnou loďou. Komunikácia v reálnom čase totiž pri vesmírnych misiách nie je samozrejmosťou a so stúpajúcou vzdialenosťou od Zeme je jedným z mnohých limitujúcich faktorov.
"Táto misia je zároveň prvou, pri ktorej budú súčasťou ľudskej posádky dve zamestnankyne SpaceX, čo nám poskytne cenné informácie pre budúce misie na ceste k tomu, aby sme spravili život multiplanetárnym,“ zhrnul plány SpaceX, odvolávajúc sa na dlhodobý cieľ jeho majiteľa, miliardára Elona Muska, ktorý spoločnosť založil s víziou vytvorenia ľudskej kolónie na Marse.