SME

Šesť ľudí stále hľadajú v mori. Jachtu pri Sicílii mohlo potopiť aj vodné tornádo

Bayesian sa potopila v pondelok.

Ilustračná fotografia vodnej smršte.Ilustračná fotografia vodnej smršte. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

„Silná búrka“ potopila v pondelok skoro ráno luxusnú jachtu pri severnom pobreží Sicílie. Pri nehode zahynulo šesť osôb. Potápači vo štvrtok ešte stále pátrali po poslednej nezvestnej osobe, štyri dni po tom, ako sa 55-metrová jachta s názvom Bayesian potopila viac ako 47 metrov pod hladinu Stredozemného mora.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zachránilo sa pätnásť z dvadsiatich dvoch ľudí na palube. Medzi obeťami je aj britský podnikateľ v oblasti technológií Mike Lynch. Lynchova manželka bola medzi zachránenými, zatiaľ čo jeho dcéra zostáva nezvestná.

SkryťVypnúť reklamu

Za zlomením hliníkového stožiara lode, ktorý je údajne jedným z najväčších na svete a meria 74 metrov, je zrejme búrkový vietor. Nie je však presne jasné, aký typ búrky zasiahol Bayesian, ale údaje o počasí naznačujú, že pravdepodobne išlo o vodnú smršť.

Aký druh búrky zrejme potopil jachtu?

Talianski predstavitelia civilnej ochrany sa domnievajú, že jachtu zasiahla vodná smršť, uviedla agentúra Associated Press. Vodná smršť je definovaná ako tornádo nad vodou.

Súvisiaci článok Tornáda v Maďarsku môžu byť v budúcnosti bežné, tvrdí meteorológ Čítajte 

Pieter Groenemeijer, riaditeľ Európskeho laboratória pre silné búrky, na sociálnej sieti X uviedol, že mohlo ísť o tornádo alebo „downburst“, čo je silný zostupný a ničivý prúd vzduchu, ktorý vzniká pri búrke.

Neobjavili sa žiadne fotografie ani svedectvá očitých svedkov búrky. Tornádo a downburst môžu vyzerať podobne aj za denného svetla, nieto ešte v tmavej noci, keď sa jachta Bayesian prevrátila.

SkryťVypnúť reklamu

Aký je rozdiel medzi tornádom a downburstom?

Tornádo je úzky stĺp prudko rotujúceho oblaku a vetra, ktorý sa tiahne od základne búrky až k zemi, zatiaľ čo downburst vychádza priamo z búrky, ktorá vytvára silný vietor smerom nadol, ktorý zasahuje zem a šíri sa všetkými smermi.

Rotujúci vietor tornád aj priamy vietor downburstov môže vytvárať ničivé nárazy vetra s rýchlosťou viac ako 160 kilometrov za hodinu.

Súvisiaci článok Pri Sicílii sa potopila luxusná plachetnica. Jeden pasažier zahynul, šesť je nezvestných Čítajte 

Ak bola búrka vodnou smršťou, tak pravdepodobne išlo o tornádo nad oceánom, ktoré je často rovnako silné ako tornádo nad pevninou. Existujú aj „mierne“ vodné smršte, ktoré nepochádzajú z búrok, ale „vyvíjajú sa na vodnej hladine a sú zvyčajne malé, relatívne krátke a menej nebezpečné“, uvádza Národná meteorologická služba.

Aké boli podmienky v čase potopenia lode?

Predpovede meteorologických modelov ukázali, že v čase búrky nad jachtou nachádzal teplý a nestabilný vzduch s tlakovou nížou so stredom severozápadne od Sicílie. Takýto charakter počasia je priaznivý pre vznik búrok schopných vyvolať ničivý vietor.

SkryťVypnúť reklamu

Satelitné snímky a údaje o bleskoch naznačujú, že v čase stroskotania sa pri pobreží Sicílie vyskytovala intenzívna búrka, ktorá produkovala množstvo bleskov. Súkromná meteorologická spoločnosť Meteologix uviedla, že „v tejto oblasti neboli k dispozícii žiadne údaje z meteorologických radarov“. V správach sa neuvádza, či bol na palube jachty k dispozícii radar.

„Desí ma, ako pokojne sa mali ľudia na palube lode Bayesian len niekoľko hodín predtým, ako sa potopila v šialenej víchrici,“ uviedol na sociálnej sieti X americký novinár Andrew Revkin.

Revkin má priamu skúsenosť s náhlymi búrkami v Stredozemnom mori – v roku 1980 bol pri kormidle 18-metrovej plachetnice Wanderlust v gréckom zálive Patras, keď loď zmietla prudká víchrica. „Zažili sme strašnú noc, ale mali sme šťastie, že sme narazili na dno a neprevrátili sa,“ dodal v statuse.

SkryťVypnúť reklamu

Zohrali v tom úlohu klimatické zmeny?

Túto konkrétnu búrku nemožno priamo pripísať zmene klímy. Udiala sa však na pozadí rekordne vysokých teplôt oceánov, ktoré môžu zvýšiť energiu spôsobujúcu vznik búrky.

Podľa londýnskeho meteorológa Scotta Duncana sú vody Stredozemného mora v súčasnosti najteplejšie v histórii. „Až osemnásť z dvadsiatich najvyšších teplôt povrchu Stredozemného mora bolo zaznamenaných za posledných trinásť mesiacov,“ poznamenal.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší

Isar Aerospace po odložení štartu pracuje na vytýčení nového štartovacieho okna.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu