Nebude to pre vás zrejme úplná novinka, no Stonehenge ukrýva tajomstvo. Týka sa jedného z kameňov prezývaného Oltár.
Kým pri vonkajších kvádroch prehistorického monumentu sú si vedci celkom istí, že pochádzajú z priľahlých časti Anglicka, pôvod Oltárneho kameňa nebol donedávna známy.
Oltár, pochovaný pod dvoma spadnutými kameňmi, patrí medzi bluestones (modré kamene). Tieto v Stonehenge pochádzajú z veľkých diaľok, u jedného dokonca vedci zistili, že sa na miesto súčasnej kultúrnej pamiatky dostal z oblasti vzdialenej viac ako dvesto kilometrov.
Pôvod Oltárneho kameňa skúmajú vedecké tímy už storočie, až nový výskum v časopise Nature ukazuje, že sa dostali zrejme najbližšie k správnej odpovedi.
Prehistorickí ľudia doniesli kameň do Stonehenge zrejme z miesta vzdialeného 750 kilometrov.
Dozviete sa
- čo je Oltárny kameň v Stonehenge,
- odkiaľ pochádza šesťtonový kameň,
- ako mohli ľudia preniesť kameň z diaľky 750 kilometrov.
Nie je z Walesu
Oltárny kameň je centrálny ležiaci megalit v Stonehenge na Salisburskej planine v Anglicku. Na miesto sa zrejme dostal počas druhej fázy výstavby Stonehenge okolo roku 2600 pred naším letopočtom.

Napriek názvu nie je jasné, či sa skutočne používal ako oltár. Nie je totiž zrejmé, či v pôvodnej stavbe stál, alebo ležal na boku, tak ako ho nachádzajú návštevníci pamiatky dnes.
V odborných článkoch ho prezývajú aj Kameň 80. Na dĺžku má takmer päť metrov a má hmotnosť okolo šiestich ton.
Kameň 80 je tvorený fialovozeleným sľudovým pieskovcom. Doterajšie odhady hovorili, že pochádza z geologickej formácie Senni Beds vo Walese. Od Stonehenge je toto pieskovcové nálezisko vzdialené 144 kilometrov vzdušnou čiarou.