SME

Keď žralok spolupracuje s tuniakom. Pozrite si výherné vedecké snímky

Pri Azorách žralok veľrybí nežerie planktón.

Žralok veľrybí sa vynára z hlbín mora s otvorenou tlamou, aby sa nakŕmil z húfu drobných rybičiek pri Azorách.

Záber tohto dramatického kŕmenia vyhral fotografickú súťaž vedeckých časopisov BMC, do ktorej sa zapájajú výskumníci z oblasti ekológie, biológie, paleontológie a zoológie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Šialené kŕmenie

Výherný záber s názvom Šialené kŕmenie urobil Jorge Fontes z Azorskej univerzity. Veľrybie žraloky sa pri portugalských ostrovoch Azory zhlukujú vždy v lete. Napriek hrozivému výzoru nie sú tieto žraloky nebezpečné, zväčša sa živia filtrovaním vody planktónom.

SkryťVypnúť reklamu

Pri Azorách je však planktón nedostatkový a preto sa musia obzerať po inej vhodnej potrave. V miestnych vodách sa drobnými rybami kŕmia aj tuniaky, ktoré húf rybičiek naženú do jednej veľkej kopy. Žraloky veľrybie si potom satím naplnia ústa množstvom rýb.

„Toto partnerstvo medzi žralokmi a tuniakmi je inde zriedkavé, ale na týchto ostrovoch je bežné, keď sú tu prítomné oba druhy,“ vysvetľuje Fontes v tlačovej správe vydavateľstva Nature.

Porota záber ocenila pre jeho výskumnú hodnotu, ukazuje totiž prepojenosť medzi jednotlivými potravinovými reťazcami. Zdôrazňuje tiež potrebu ďalšieho skúmania toho, ako môže nadmerný lov tuniakov vplývať aj na žraloky veľrybie.

Výskum v akcii

Okrem hlavného víťaza ocenila porota ďalšie snímky v štyroch kategóriách. V prvej s názvom Výskum v akcii víťazná snímka od Ryana Wagnera ukazuje, ako výskumníčka podáva liek papagájovi kiwikiu z Maui. Tento ohrozený druh vtáka nemá žiadnu imunitu voči vtáčej malárii a tak sa vedci snažia časť zdravých vtákov odviezť do bezpečia výskumnej stanice.

SkryťVypnúť reklamu

Pre vtákov môže byť smrteľné už jedno uhryznutie infikovaným komárom. V minulosti sa papagáje kiwikiu skrývali pred hmyzom na chladnejších svahoch vulkánu Haleakala. Vplyvom klimatickej zmeny sa však teploty zvýšili natoľko, že komáre prežijú aj vo vyšších nadmorských výškach.

Na druhom mieste v tejto kategórii je snímka výskumníčky, ktorá odoberá sediment v mokradiach floridského parku Everglades.

Ochrana našej planéty

V kategórii Ochrana našej planéty zvíťazil záber Victora Huertasa, ktorý ukazuje strážcu parku pri kontrole zdravia koralov na útese Lady Musgrave, ktorý je súčasťou Veľkej koralovej bariéry.

Táto časť veľkého útesu ešte nebola zasiahnutá následkami klimatickej zmeny, hoci časti Veľkej koralovej bariéry pravidelne od roku 2016 zažívajú blednutie - teda odumieranie koralov spôsobené prehrievaním oceánov. Naposledy sa tak udialo medzi februárom 2023 a aprílom 2024.

SkryťVypnúť reklamu

Na druhom mieste skončila snímka orla jastrabovitého, ktorého zabilo elektrické vedenie.

Vzťahy v prírode

Záber vtáka pomorníka príživného, ktorý napodobňuje let čajky trojprstej, zvíťazil v kategórii Vzťahy v prírode. Fotografia vznikla pri nórskom meste Vardø, pomorník sa na nej snaží agresívne ukradnúť čajke rybu. Tento spôsob kŕmenia sa nazýva kleptoparazitizmus a príživné pomorníky sú v ňom obzvlášť dobré.

Druhé miesto získal autor snímky, ktorá ukazuje dôverný vzťah opelovateľa a kvetu. Dve včely na nej hľadajú útočisko v orchidei.

Život zblízka

V poslednej kategórii s názvom Život zblízka sa stal víťazom záber osy, ktorá kladie vajíčka do figy. Plody, ktoré nazývame figy, sú v skutočnosti stovky drobných kvetov, ktoré chráni fialový mäsitý obal. Kvety opeľujú drobné figové osičky, ktoré sa do nich dostávajú cez špeciálny otvor a kladú vnútri vajíčka.

SkryťVypnúť reklamu

Niektoré figové osy sa však vyvinuli tak, že vajíčka kladú zvonku bez toho, aby opelili samotný figovník. Takúto milimetrovú osičku zachytil Abhijeet Bayani z Indického vedeckého ústavu.

Záber na druhom mieste v tejto kategórii ukazuje tenučkú vrstvu fosílie stehennej kosti megapnosaura cez mikroskop. Megapnosaurus bol drobný dinosaurus, ktorý žil pred viac ako 150 miliónmi rokov na území Afriky. Mal hmotnosť zhruba 32 kilogramov a zrejme sa dožíval len sedem rokov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


14
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu