SME

Máte pocit, že ste ochoreli? Môže to byť nocebo efekt

Negatívne očakávania môžu vyvolať úzkosť.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Už ste niekedy odchádzali z preplneného koncertu alebo z reštaurácie so škriabaním v krku a obávali ste sa, že ste práve chytili nejaký vírus? Alebo ste prehltli liek a hneď ste sa po ňom cítili zle?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak áno, tak už osobne poznáte nocebo efekt – hoci ste pravdepodobne nevedeli, že sa to tak volá.

Nocebo efekt je opakom placebo efektu - „zlé dvojča alebo temná strana placebo efektu,“ povedal John Kelley, profesor psychológie na Endicott College v Beverly v Massachusetts a zástupca riaditeľa programu placebo štúdií v Beth Israel Deaconess Medical Center. „Je to negatívna verzia placebo efektu, keď ľudia pre svoje negatívne očakávania trpia viac, ako by inak trpeli.“

SkryťVypnúť reklamu

Pri placebo efekte sa môže stať, že sa niekto po prehltnutí tabletky, vpichnutí terapeutickej injekcie alebo inej liečbe postupne cíti lepšie, aj keď to, čo dostal, je neúčinné liečivo. Pri nocebo efekte môžu negatívne presvedčenia alebo očakávania týkajúce sa liečby alebo zážitku vyvolať príznaky pocitu choroby, aj keď ide o fiktívny zásah.

Negatívne očakávania

Je ťažké kvantifikovať, aký bežný je nocebo efekt, pretože sa zriedka meria v klinických štúdiách alebo v ordináciách lekárov, no existujú určité náznaky.

Nedávna štúdia, na ktorej sa zúčastnili ľudia so zápalovým ochorením čriev, zistila, že 13 percent z nich pocítilo nocebo efekt - definovaný ako nové alebo zhoršujúce sa príznaky bez objektívneho dôkazu aktívnej aktivity ochorenia - v prvých šiestich mesiacoch po prechode z jedného lieku na biologicky podobný liek napriek tomu, že oba lieky mali podobnú klinickú účinnosť. Medzi závery výskumníkov patrí: „Nesprávne vnímanie a negatívne postoje k biologicky podobným liekom môžu prispieť k vzniku nocebo efektu a ukončeniu liečby.“

SkryťVypnúť reklamu

V prehľade klinických štúdií z roku 2022 sa zistilo, že 29 percent ľudí, ktorým bola podaná placebo (neaktívna) vakcína proti koronavírusom, uviedlo, že mali únavu a 27 percent uviedlo bolesť hlavy z vakcíny. Výskumníci tieto príznaky pripísali negatívnym očakávaniam ľudí, pokiaľ ide o vedľajšie účinky vakcíny, čo viedlo k samonapĺňajúcemu sa proroctvu, „pri ktorom presvedčenie, že v budúcnosti dôjde k určitej udalosti, prispieva k skutočnému výskytu tejto nežiaducej reakcie“.

Súvisiaci článok Placebo znižuje stres. Funguje, aj keď o ňom ľudia vedia Čítajte 

Nocebo efekt sa spája aj s nežiaducimi reakciami ľudí na lieky na zníženie cholesterolu a antidepresíva, so zvýšeným vnímaním bolesti pri rôznych zákrokoch, so zmenami pohybových funkcií v reakcii na lieky alebo manipulačné techniky v športovom prostredí a ďalšími javmi, uviedli odborníci.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to niečo, na čo sme do určitej miery náchylní všetci,“ povedal Kelley, ktorý tiež prednáša medicínu na Harvard Medical School. „Hoci sa to začína psychologicky, je to aj biologický proces na úrovni neurotransmiterov a endogénnych opioidov.“

Sila sugescie

Presné mechanizmy, ktoré stoja za nocebo efektom, nie sú dobre známe. Podľa jednej z teórií súvisia s predstavou, že vaše očakávania môžu ovplyvniť vašu reakciu na liečbu. Ďalšia súvisí s podmieňovaním - teda ako môžu skúsenosti z minulosti ovplyvniť vašu súčasnú skúsenosť. To je dôvod, prečo ľudia s rakovinou, ktorí sú liečení chemoterapiou, niekedy pociťujú nevoľnosť, „keď vstúpia do miestnosti predtým, ako dostanú infúziu“, povedala Luana Collocaová, významná profesorka medicíny a riaditeľka Centra Placebo Beyond Opinions na Marylandskej univerzite.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalší možný mechanizmus súvisí s nesprávnou atribúciou - v tomto prípade môžete „mať nejaké menšie ťažkosti a pripisujete ich lieku alebo lekárskemu postupu, a nie tomu, čo ich v skutočnosti môže spôsobovať“, vysvetlil Michael Bernstein, psychológ a docent diagnostického zobrazovania na Warren Alpert Medical School of Brown University. Ak vás napríklad bolí hlava a práve ste začali užívať nový liek, môžete z toho obviniť liek, a nie pracovný stres, zmeny barometrického tlaku alebo abstinenciu kofeínu, ak ste vynechali rannú šálku kávy.

Navyše „negatívne očakávania môžu vyvolať úzkosť, ktorá môže uvoľniť stresové hormóny a žalúdočné kyseliny, ktoré môžu spôsobiť negatívne príznaky,“ povedala Suzanne Helferová, profesorka psychológie na Adrian College v meste Adrian v Michigane.

SkryťVypnúť reklamu

K nocebo efektu môže dôjsť aj vtedy, keď zdravotnícki pracovníci poskytujú ústne informácie o možných negatívnych vedľajších účinkoch. Výskumom sa napríklad zistilo, že negatívne informácie o bolesti môžu u pacientov vyvolať očakávanú úzkosť a vyvolať uvoľňovanie cholecystokinínu, hormónu, ktorý uľahčuje prenos bolesti.

„Niekedy to ako lekári strašne ovplyvňujeme,“ povedala Collocaová. „Štýl informovania o možných účinkoch je dôležitý, keď lekári opisujú diagnózu alebo predpisujú liek.“

Sila sugescie má jednoducho silný účinok, keď ide o nocebo efekt.

V štúdii z roku 2024 v časopise Journal of Pain sa zistilo, že ľudia, ktorí nasledovali pokyny výskumníkov, aby venovali pozornosť bolesti, mali väčšiu anticipačnú úzkosť a pociťovali väčšiu intenzitu bolesti pri bolestivom podnete ako tí, ktorí podobné pokyny nedostali.

SkryťVypnúť reklamu

V inej štúdii bola 38 ženám predložená tekutina bez zápachu (destilovaná voda), ale ženy boli upozornené, že nápoj má averzívny zápach, ktorý vyvoláva pocity odporu. Potom výskumníci ukázali účastníčkam nechutné, strach vyvolávajúce a neutrálne obrázky a ich afektívne a neuronálne reakcie sa sledovali na funkčnej magnetickej rezonancii (fMRI).

Výsledky: 76 percent účastníčok uviedlo, že vnímali mierne nepríjemný zápach neškodnej tekutiny a väčšie znechutenie počas prezentácie nechutných obrázkov, keď bola tekutina prítomná.

Reakcia na liečbu

Ak sa chcete vyhnúť nocebo efektu, staňte sa informovaným zdravotníckym spotrebiteľom alebo pacientom. „Jednoduché pochopenie toho, čo je nocebo efekt, by mohlo výrazne prispieť k jeho zmierneniu,“ povedal Bernstein.

SkryťVypnúť reklamu

Pripomeňte si, že negatívne očakávania môžu vyvolať vedľajšie účinky alebo ovplyvniť vašu reakciu na liečbu. „Zmena negatívnych očakávaní na pozitívnejšie očakávania môže znížiť negatívne príznaky, ako sú úzkosť a únava,“ povedala Collocaová.

Pri užívaní nového lieku alebo začatí novej liečby sa snažte zachovať otvorenú myseľ. To však neznamená, aby ste sa na svoje zdravotné znalosti vykašľali - skôr sa opýtajte lekára alebo lekárnika na vedľajšie účinky a na to, aká je pravdepodobnosť ich výskytu. Ak vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti povie, že desať percent ľudí pociťuje pri užívaní určitého lieku bolesť hlavy alebo nevoľnosť, zoberte to do úvahy a uvedomte si, že 90 percent ľudí ich nepociťuje, radí Kelley.

Súvisiaci článok Drahšie lieky spôsobia horšie vedľajšie účinky, naznačuje štúdia Čítajte 

Pri predpisovaní nového lieku sa tiež lekári môžu s vaším súhlasom dopustiť „oprávneného zatajovania“ a neinformovať vás o možných menších vedľajších účinkoch, ktoré sú s liekom spojené, uviedol Bernstein, editor knihy Nocebo efekt: Keď vás slová donútia ochorieť. Spomenuli by závažné vedľajšie účinky, ktoré si vyžadujú telefonát alebo následnú návštevu lekára, ale neposkytli by súhrn všetkých možných vedľajších účinkov.

SkryťVypnúť reklamu

Ak vám poskytovateľ zdravotnej starostlivosti túto možnosť neponúka a vy viete, že vás to pravdepodobne znepokojí, Bernstein navrhol, aby ste mu odkázali: „Nechcem poznať celý zoznam možných vedľajších účinkov. Prosím, povedzte mi len o tých najpravdepodobnejších alebo najviac znepokojujúcich.“

„Ak užívate liek, ktorý spôsobuje nebezpečné vedľajšie účinky, chcete o tom vedieť, ale pri menej závažných vedľajších účinkoch možno budete chcieť vynechať čítanie príbalového letáku, kým sa u vás vedľajší účinok neprejaví,“ povedala Helferová. „Nezaťažujte si vopred mozog vecami, ktoré vás môžu znepokojovať.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 7
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu