SME

Antarktídu zastihla teplotná anomália. Teploty stúpli o 28 stupňov nad priemer

Vlna horúčav prichádza uprostred antarktickej zimy.

Antarktída.Antarktída. (Zdroj: Adobe Stock)

Text vyšiel pôvodne v denníku The Washington Post.

Prízemné teploty vo východnej Antarktíde stúpli v druhej veľkej vlne horúčav, ktorá tento región postihla za posledné dva roky, o viac ako 28 stupňov Celzia nad normál. Mimoriadne teplé obdobie by mohlo pretrvávať ďalších desať dní a je zlovestným príkladom veľkých teplotných skokov, ktoré by sa v otepľujúcom sa svete mohli v tejto polárnej oblasti vyskytovať častejšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Táto vlna horúčav je takmer rekordnou (alebo rekordnou) udalosťou pre oblasť Antarktídy, na ktorú má najväčší vplyv,“ uviedol v e-maile Edward Blanchard z Washingtonskej univerzity.

SkryťVypnúť reklamu

Teplá prichádza uprostred antarktickej zimy, takže teploty sa stále pohybujú okolo mínus 20 stupňov Celzia. Napriek tomu je teplotná anomália na Antarktíde podľa meteorologických modelov najväčšia na svete.

Pozoruhodné hodnoty

Očakáva sa, že v niektorých častiach východnej Antarktídy zostanú teploty počas nasledujúcich desiatich dní 20 až 30 stupňov Celzia nad priemerom. Po väčšinu júla boli výrazne nadpriemerné, ale nie také vysoké ako teraz. Minulý týždeň sa vyšplhali na 12 stupňov Celzia nad priemer.

Stanica na južnom póle bude mať podľa teplotného analytika Stefana Di Battistu na Antarktíde najteplejší júl od roku 2002, približne 6,3 stupňa Celzia nad priemerom. Od 20. do 30. júla bola priemerná teplota na stanici mínus 47,6 stupňa Celzia, čo je typická teplota pre koniec februára - koniec leta na Antarktíde. Vo Vostoku, ktorý sa nachádza v centre východnej časti ľadovej pokrývky, bude najteplejší júl od roku 2009, keď bude približne o 6,5 stupňa Celzia teplejší ako priemer.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Zem zažila najteplejší deň v dejinách. Dvakrát po sebe Čítajte 

„Teplo na antarktickej plošine je výnimočné skôr svojím trvaním než intenzitou, hoci niektoré hodnoty sú pozoruhodné,“ uviedol Di Battista v e-maile.

Zatiaľ čo vo veľkých častiach kontinentu bolo mimoriadne teplo, na severe priniesla studená vlna začiatkom júla extrémne ochladenie. Dňa 17. júla klesla teplota na meteorologických staniciach v Dome Fuji na mínus 82,1 stupňa Celzia, čo je druhá najchladnejšia júlová teplota v histórii.

Príčinu hľadajú v stratosfére

Zimné teploty na Antarktíde výrazne kolíšu pre nedostatok slnečného svetla, ale táto vlna horúčav je oveľa väčšou odchýlkou od normálu ako zvyčajne. Na určenie všetkých jej príčin je ešte priskoro, ale podľa vedcov môže aspoň čiastočne súvisieť s procesmi, ktoré prebiehajú 30 kilometrov nad povrchom v stratosfére.

SkryťVypnúť reklamu

Stratosféra obsahuje silný pás studeného vzduchu a nízkeho tlaku, ktorý sa točí okolo každého pólu, známy ako polárny vír. Tento vír je zvyčajne silný a stabilný počas zimy na južnej pologuli, uviedla Amy Butlerová, vedkyňa z Národného úradu pre oceány a atmosféru. Tento rok ním však podľa jej slov otriasli atmosférické vlny, ktoré ho oslabili a spôsobili nárast teplôt vo vysokých nadmorských výškach, čo sa nazýva náhle stratosférické oteplenie.

„Je to pozoruhodné, pre polárny vír na južnej pologuli je to zvyčajne relatívne pokojné ročné obdobie,“ povedala Butlerová. Táto udalosť viedla k niekoľkým rekordným teplotám vysoko v stratosfére.

Údaje ukazujú, že náhle oteplenie stratosféry ovplyvňuje aj nižšie vrstvy atmosféry, kde sa vyskytuje počasie. Oteplenie oslabilo pás západných vetrov okolo Antarktídy, ktorý sa bežne označuje ako dýzové prúdenie (jetstream). To umožnilo, aby sa chladný vzduch, ktorý je zvyčajne obmedzený v blízkosti južného pólu, odklonil na sever smerom k Novému Zélandu, južnej Afrike a južnej časti Južnej Ameriky ako pootvorené dvere chladničky. Keďže chlad unikol z východnej Antarktídy, teplota sa tam výrazne zvýšila.

SkryťVypnúť reklamu

Atmosférický tlak nad východnou Antarktídou tiež prudko stúpol na „úplne šialenú“ úroveň, napísal na twitteri Ben Noll, meteorológ z Nového Zélandu. „Počasie na južnej pologuli je momentálne trochu divoké,“ napísal.

V šortkách a bez tričiek

K zintenzívneniu vlny tepla môže prispievať niekoľko ďalších faktorov. Pokrytie morského ľadu na Antarktíde je v tomto ročnom období druhé najnižšie v histórii - len tesne nad rekordnou úrovňou z roku 2023. Morský ľad pomáha udržiavať polárne oblasti chladné tým, že odráža slnečné svetlo späť do vesmíru. Pomáha tiež udržiavať chladný vzduch tým, že pôsobí ako bariéra medzi chladnejším vzduchom a teplými vodami pod ním, ktoré boli tento rok mimoriadne teplé.

„Je pravdepodobné, že menej morského ľadu a teplejší Južný oceán okolo antarktického kontinentu ‚nahrávajú‘ teplejšiemu zimnému počasiu nad Antarktídou,“ povedal Blanchard. „Z tohto pohľadu by mohlo byť trochu menej prekvapujúce, že v tomto roku sme na Antarktíde zaznamenali veľké vlny horúčav v porovnaní s ‚normálnym‘ rokom s priemernými podmienkami morského ľadu.“

SkryťVypnúť reklamu

Vedci tiež tvrdia, že je ťažké ignorovať fakt, že od júla minulého roka celý svet zaznamenal rekordné oteplenie, ktoré neustále presahuje priemerné oteplenie o 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnej ére. S otepľovaním zemegule sa však póly otepľujú ešte rýchlejšie. Najnovšie údaje z ľadových jadier a modelovanie ukazujú, že Antarktída sa otepľuje dvakrát rýchlejšie ako celosvetový priemer.

Súvisiaci článok Sú krásne, ale je ťažké ich pochopiť, akoby mali svoju hlavu, hovorí o ľadovcoch polárna biologička Šabacká Čítajte 

„S rastúcou globálnou teplotou sa zvyšuje potenciálna ‚základná línia‘ pre priemerné teploty,“ povedal David Mikolajczyk, výskumný meteorológ z Wisconsinskej univerzity v Madisone. „V dôsledku toho sa silné oteplenia, ako je toto, môžu vyskytovať častejšie a mať väčší vplyv.“

Najväčšia vlna horúčav v Antarktíde - a kdekoľvek na svete - sa vyskytla v marci 2022, keď východné pobrežie Antarktídy vystrelilo najmenej o 39 stupňov Celzia nad normál. Vedci na mieste nosili šortky a vyzliekli si tričká, pričom v oblasti došlo k intenzívnemu odmäku.

SkryťVypnúť reklamu

„Tieto vlny horúčav sú pre mňa, žiaľ, čoraz menej prekvapujúce v posledných rokoch, keď sa vyskytlo niekoľko takýchto udalostí,“ povedal Sergi Gonzàlez Herrero, atmosférický vedec z Inštitútu pre výskum snehu a lavín WSL.

Na tejto správe sa podieľal aj Jason Samenow.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu