WASHINGTON. Robotické vozidlo Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) našlo na Marse kus horniny, ktorý by mohol obsahovať skamenené mikróby. Ide o ďalší významný krok v hľadaní dávneho života na planéte, kde sa kedysi vyskytovala voda.
Rover Perseverance odobral z povrchu Marsu 21. júla vzorku skaly v tvare hrotu šípu, ktorá je pretkaná bielymi žilkami síranu vápenatého. To podľa NASA znamená, že skalou kedysi pretekala voda.
Medzi žilkami sa nachádzajú molekuly na báze uhlíka, ktoré sú považované za stavebné kamene života - môžu ale vznikať aj inými ako biologickými procesmi.

Doteraz najdôležitejšia hornina
Kus horniny nazvaný Cheyava Falls podľa vodopádu v arizonskom Grand Canyone meria jeden krát 0,6 metra. Rover ho preskúmal pomocou zariadenia SHERLOC, ktoré analyzuje zloženie vzoriek aj práve možný obsah organických látok.
"Cheyava Falls je najzáhadnejšou, najzložitejšou a potenciálne najdôležitejšou horninou, ktorú Perseverance doteraz skúmal," uviedol Ken Farley, ktorý pracuje na projekte tohto vozidla na Kalifornskom technologickom inštitúte v Pasadene.
"Máme tu prvý presvedčivý nález organického materiálu, výrazné farebné škvrny svedčiace o chemických reakciách, ktoré by mikrobiálny život mohol využívať ako zdroj energie, a jasný dôkaz, že skalou kedysi prechádzala voda - nevyhnutná pre život. Zároveň sa nám ale nepodarilo presne určiť, ako hornina vznikla," uviedol odborník.

Misia Perseverance na Marse
Šesťkolesový rover Perseverance (Vytrvalosť) je zatiaľ najväčšie a najsofistikovanejšie vozidlo na prieskum Marsu. Na červenej planéte pristál vo februári 2021 v kráteri Jezero, kde sa podľa presvedčenia vedcov pred 3,5 miliardami rokov nachádzala voda. Cieľom misie je predovšetkým hľadanie známok možného minulého života na Marse.
"Trasu roveru Perseverance sme navrhli tak, aby sa dostal do oblastí s potenciálom zaujímavých vedeckých vzoriek," uviedla Nicola Foxová z riaditeľstva vedeckých misií v centrále NASA vo Washingtone.
"Cesta korytom rieky v údolí Neretva sa vyplatila, pretože sme našli niečo, čo sme nikdy predtým nevideli a čo našim vedcom poskytne mnoho podnetov na štúdium," doplnila.
Aby sa potvrdilo, že nazbierané vzorky obsahujú dôkazy dávneho mikrobiálneho života, bude ich potrebné analyzovať v laboratóriu na Zemi. NASA ich plánuje priviezť späť v rámci misie plánovanej v nasledujúcej dekáde.
Loading
...