SME

Veľmi zruční námorníci? Vedci objavili druh vtáka, ktorý prenasleduje hurikány

Žijú na portugalskom ostrove Bugio.

Pterodroma deserta.Pterodroma deserta. (Zdroj: Wikimedia)

Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.

Vzácny morský vták, ktorý žije na neobývanom ostrove v Atlantickom oceáne, má zvláštnu reakciu na hurikány, ukazuje nový výskum: letí skôr smerom k búrkam než od nich.

Pre vtáky, ktoré sa zvyčajne hurikánom vyhýbajú tak, že ich obletia alebo sa ukryjú, aby sa ochránili pred silným vetrom, je to nezvyčajné správanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Biológ Francesco Ventura však zistil, že búrky nielenže tajfúnnikom letným – morským vtákom veľkosti holuba so sivými krídlami a čiernym zobákom – neprekážajú, ale vnímajú ich ako príležitosť získať výhodu nad svojou korisťou.

SkryťVypnúť reklamu

Korisť stúpajúca k hladine

Francesco Ventura, postdoktorandský výskumník v oblasti biológie pre Woods Hole Oceanographic Institution v Massachusetts, pri oznamovaní zistení povedal, že vedci, ktorí tieto údaje skúmali, „takmer spadli zo stoličky“.

„Bolo to prekvapujúce, pretože som očakával pravý opak,“ povedal Ventura pre denník Washington Post.

Zistenia, ktoré boli minulý týždeň uverejnené v časopise Current Biology, ilustrujú správanie, ktoré u vtákov nikdy nebolo zaznamenané, povedal Ventura. Zatiaľ čo niektoré vtáky, ako napríklad albatrosy pestrozobé a víchrovníky jarabé, lietajú v centre hurikánov pre ochranu, podľa jeho slov sa nezistilo, že by iné vtáky leteli za búrkami až päť dní a približne 2430 kilometrov.

Súvisiaci článok Migrujúce orly sa vyhýbajú Ukrajine. Odradila ich ruská invázia, zistili vedci Čítajte 

Zdá sa, že tajfúnniky letné, ktoré žijú na portugalskom ostrove Bugio, prenasledujú hurikány, pretože vetry spôsobujú miešanie oceánov, teda spájanie teplej vody na povrchu oceánu s chladnejšou vodou zospodu. Tento proces spôsobuje, že korisť vtákov – kalamáre, malé ryby a kôrovce – stúpa k hladine, čo uľahčuje ich lovenie.

SkryťVypnúť reklamu

Aby vedci lepšie pochopili správanie týchto vtákov, pripevnili na 33 tajfúnnikov letných GPS sledovacie zariadenia v nádeji, že sa dozvedia viac o ich migračných pohyboch a potravných oblastiach.

Počas niekoľkých týždňov v sezóne hurikánov v Atlantickom oceáne v rokoch 2015, 2016, 2017 a 2019 výskumníci sledovali ich polohu, keď hľadali potravu v oceáne. Zvyčajne v noci, keď boli najaktívnejšie.

Vzrušujúci život výskumníka

V januári 2020 Ventura a ďalší výskumníci publikovali štúdiu, v ktorej zistili, že tajfúnniky letné lietajú pri hľadaní potravy stovky kilometrov naraz, ale až minulý rok Ventura porovnal svoje údaje s mapami hurikánov.

Povedal, že sa pozrel na miesta šiestich hurikánov v rokoch 2015 až 2019 – Gaston, Ophelia, Lee, Gabrielle, Maria a Lorenzo – prostredníctvom klimatického sledovacieho systému Národného úradu pre oceán a atmosféru. Potom na základe jeho údajov skúmal, kam sa vtáky počas búrok vydali.

SkryťVypnúť reklamu

Zistil, že viaceré vtáky sa nachádzali vo vzdialenosti od 160 do 400 kilometrov od všetkých šiestich búrok. Ventura bol prekvapený, že boli tak veľmi blízko, a tak koncom minulého roka odovzdal tieto údaje Caroline Ummenhoferovej, vedeckej pracovníčke Oceánografického inštitútu vo Woods Hole. Potvrdila, že vtáky sledovali stopy chladných morských teplôt, ktoré zanechali hurikány, povedal Ventura.

„Je to jeden z tých momentov, ktoré robia život výskumníka veľmi vzrušujúcim,“ vyjadril sa Ventura. „Človek si povie: ‚Aha, niečo tu máme.‘“

Inšpirujúca štúdia

Výskumníci zistili, že vtáky odolali vlnám vysokým až osem metrov a vetru s rýchlosťou 99 kilometrov za hodinu, aby ulovili svoju korisť. Zvyčajne krúžili okolo hurikánov v smere hodinových ručičiek - často viac ako 24 hodín v kuse - a potom sa vrátili do svojich hniezd na vrcholoch strmých útesov, pričom si počas dňa robili len krátke prestávky na spánok.

SkryťVypnúť reklamu

„Rád o nich premýšľam ako o veľmi, veľmi zručných námorníkoch,“ povedal Ventura.

Don Lyons, vedecký riaditeľ Audubon Seabird Institute, skupiny na ochranu vtáctva, povedal, že nikdy nevidel morské vtáky, ktoré by nasledovali hurikány, ktoré môžu zraniť alebo usmrtiť vtáky, ktoré sa dostanú do silného vetra.

Súvisiaci článok Sršeň ázijský je hrozbou pre včely. Jeho výskyt na Slovensku je len otázkou času Čítajte 

„Dáva zmysel, že niektoré živočíchy vrátane týchto tajfúnnikov letných sa naučili využívať toto miešanie [oceánu],“ povedal Lyons pre The Post. „Prekvapujúce však je, ako pozorne sledujú búrku.“

Lyons povedal, že pravdepodobne existujú aj iné živočíchy, ktoré využívajú premiešavanie oceánu spôsobené hurikánmi.

„Táto štúdia pravdepodobne inšpiruje ľudí, ktorí sledujú iné dravce, aby sa pozornejšie zaoberali údajmi, ktoré majú, alebo aby navrhli štúdie, ktoré by sa zaoberali takýmito otázkami,“ povedal Lyons. „Som si veľmi istý, že tajfúnniky letné nie sú jediné, ktoré využívajú tento jav.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu