SME

K moci sa tu dostali rozprávači rozprávok

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.

Keď budete kráčať dostatočne dlho, až na okraj sveta, na jeho konci narazíte na ohromný vodopád. Alebo slony na pancieri korytnačky putujúcej vesmírom.

Hlavy nám práškujú lietadlá, pravdepodobne s cieľom ovládať myšlienky, pandémia vôbec nebola, a keď aj bola, tak nás chceli začipovať vakcínami, a ak by aj v tých vakcínach náhodou tie čipy neboli, do roka či dvoch všetci umrieme na infarkt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A ak ste na ten infarkt náhodou neumreli, je to vlastne dôkaz, že pandémia nebola. Aj keď vírus, ktorý nebol, vyrobili v laboratóriu. Ktoré však tiež nebolo.

SkryťVypnúť reklamu

Ako skeč z Lietajúceho cirkusu by to bolo len trochu prepálené, no u nás to zaznieva už aj z oficiálnych miest. Máme tu splnomocnenca, tiežodborníkov a vzburu proti zdravému rozumu, pretože kto už by len potreboval zdravie alebo rozum v postfaktickej dobe.

A tak si tu rozprávame a vytvárame nové mýty.

Nie je prekvapením, že sa to deje, prekvapením je, ako sú tentoraz tieto príbehy hlúpe a zároveň ako sa v spoločnosti normalizujú. Vysvetlení bude asi viacero a o vzbure globalizovaných porazených proti elitám tvrdením hocičoho nech hovoria povolanejší.

No ak zostaneme len v ríši prírody, my si nemôžeme pomôcť. Milujeme príbehy, čím vzrušujúcejšie a zvláštnejšie, tým lepšie. V skutočnosti sme len akýmsi tretím druhom šimpanza, šimpanza, ktorý sa čírou náhodou prirodzeného výberu vyvinul tak, že si rozpráva príbehy.

SkryťVypnúť reklamu

Práve tieto príbehy vytvárajú väzby medzi nami, vytvorili našu spoločnosť, vytvorili náboženstvá, kultúrne systémy aj civilizácie.

Takýmto príbehom sú všetky tradície, takýmto príbehom sú naše zákony a príbehom je svojím spôsobom aj veda, prinajmenšom v tom filozofickom obale okolo nej. Bez príbehov by nebol človek.

Príbehy nás obaľujú, ubezpečujú nás, láskajú nás aj desia, sú prirodzenou tendenciou našich od dopamínu závislých mozgov. Vytvárajú prístav tam, kde je more divoké, zjednodušujú zložité a prinášajú poriadok svetu, ktorý je nepredvídateľný, nebezpečný a komplikovaný.

Musíme ich mať.

Nie, to nie je ospravedlnenie hlúpostí o plochej zemi, to je len vysvetlenie, prečo niekto verí sprisahaniam židojašterov, niekto iný verí v ľudské práva a ďalší v to, že vo vesmíre platia univerzálne prírodné zákony – a to nech sa pozrieme ktorýmkoľvek smerom do ktoréhokoľvek času.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAWXR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
SkryťZatvoriť reklamu