Možno sa budíte vždy o tom istom čase, alebo sa pozriete na hodinky opäť práve vtedy, keď ukazujú čas 11:11, 22:22 či iné zrkadlové kombinácie čísel.
Človek môže ľahko nadobudnúť pocit, že ide o zvláštny vzorec. Možno vám aj napadne, že musí mať nejaký význam alebo ide o nejaké znamenie.
A hoci na internete nájdete na túto tému veľa pseudovedeckých textov, neustále všímanie si tých istých čísel má aj vysvetlenie podložené vedou.
Čo sa teda deje, keď stále vidíte rovnaké čísla?
Anjelské čísla?
Prevažná väčšina textov v slovenčine aj angličtine pri pozorovaní rovnakých čísel spomína akési anjelské čísla. Ide o numerologický koncept, ktorý vymysleli iba v roku 2005 dve autorky - Doreen Virtuová a Lynnette Brownová.
Tá prvá je spiritualistka a druhá je vedma, ktoré tvrdia, že majú napojenie na anjelský svet. V podstate ide o ukážkový príklad pseudovedy - snažia sa všemožne vysvetliť javy - pozorovanie rovnakých čísel - ktoré nie je možné dokázať vedeckou metódou - v tomto prípade ide o komunikáciu s anjelmi.
Virtuová a Brownová si vlastne postavili biznis model na klamstve a na tom, že prevažná väčšina ľudí na svete sa občas stretne s tým, že všade vidia rovnaké čísla.
Vôbec nejde o nič záhadné ani anjelské, čo pochopí každý, kto si uvedomí, ako vlastne funguje mozog.

Chyby myslenia
Čo teda znamená, keď sa vám všade objavujú rovnaké čísla? To, že zažívate úplne bežné chyby v myslení.
Ide o kombináciu rôznych kognitívnych skreslení - sú to systematické chyby v myslení, rozpomínaní či rozhodovaní, z ktorých často ľudia vyvodzujú nelogické závery.
V prvom rade zažívate konfirmačné skreslenie - je to zvyk hľadať, interpretovať a spomínať si na informácie tak, že potvrdzujú vaše existujúce presvedčenie a iným možnostiam nevenujete pozornosť.
Všimli ste si na hodinkách čas 11:11 a na druhý deň opäť. Je to jasné znamenie, hoci ste sa na hodinky medzitým určite pozreli niekoľkokrát. Ale čas 17:43 nesedí do vášho presvedčenia, že stále vidíte čas 11:11 a 11 je predsa vaše šťastné číslo.
Konfirmačné skreslenie sa objavuje aj v emočne nabitých otázkach, ktoré sa týkajú napríklad politiky či spoločenských noriem. Hľadáte a všímate si také informácie, ktoré potvrdzujú vaše presvedčenie.
Pri rovnakých číslach ešte zohrávajú rolu napríklad javy heuristika dostupnosti a apofénia.
Heuristika dostupnosti označuje jav, pri ktorom majú ľudia zvyk uprednostňovať informácie, ktoré si vedia v danom momente rýchlo vybaviť. Ak vidíte opäť na hodinkách číslo 22:22 vybavíte si, že ste ho určite videli aj včera a minulý týždeň. A tým potvrdíte, že predsa musí ísť o nejaké znamenie.
Zdá sa vám teda, žena hodinkách vidíte stále tie isté čísla? Skúste si počas dňa zapisovať čas vždy, keď sa pozriete na hodinky a zistíte, že vidíte veľmi rôznorodé čísla.
Apofénia je zas zvyk ľudí hľadať zmysluplné vzorce v náhodných dátach. Všade vidíte trinástku? Nie, len si ju (vzorec) viac všímate.

Čísla a dávka dopamínu
Nemôže byť aj nejaké iné vysvetlenie toho, prečo na hodinky pozriete vždy v tom istom čase v rôzne dni?
Možné vysvetlenie priniesol psychiater Bernard D. Beitman v texte pre web Psychology Today.
Pozorovanie rovnakých čísel môže byť výsledkom rýchleho kmitania očí, ktoré si ani neuvedomujete. Vaše oči kĺžu po priestore po rôznych bodoch a podvedome zazrú známe číslo, ktoré váš mozog vníma ako vzorec a prinúti vás zamerať sa naň.
Zobúdzanie v noci o rovnakom čase zas psychiater vysvetľuje tým, že vaše vnútorné biologické hodinky sa mohli perfektne nastaviť na 24 hodinový cyklus.
„Získať dávku špeciálnych čísel, keď sa pozriete na hodinky, môže byť odmeňujúce. Možno ste svoj mozog vytrénovali, aby sa pozrel, keď sa tieto čísla objavia a vy ste tak dostali malý príval dopamínu,“ píše Beitman.
Číslo 11:11 vám teda môže priniesť malý pocit šťastia ale vedzte, že sa s vami nepokúša komunikovať žiadna neexistujúca entita.