Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Audrey Pachutaovú prvýkrát bolela hlava z tepla, keď mala deväť rokov. Počas letného softbalového turnaja v jej rodnom štáte New Jersey bolo dusno a hráči na ihrisku sa ocitli v horúčave presahujúcej 32 stupňov Celzia.
Spomína si, že jej za očami pulzovala silná bolesť. „Nevidím,“ kričala vtedy otcovi.
Devätnásťročná Pachutaová si teraz uvedomuje, že problémy so zrakom, ktoré mala, boli dôsledkom migrény vyvolanej horúčavou.
Odvtedy klimatická zmena spôsobila, že sa vlny horúčav vyskytujú častejšie a sú dlhšie. Migréna postihuje približne 148 miliónov ľudí na celom svete a podľa Elizabeth Loderovej, šéfky oddelenia bolesti hlavy v Brighamovej a ženskej nemocnici v Bostone , polovica ľudí s migrénou uvádza počasie ako jeden zo spúšťačov bolesti hlavy. Ako sa teda vyhnúť bolestiam hlavy z tepla?
V článku sa dočítate:
- čo môže u ľudí s migrénou vyvolať bolesť hlavy,
- o rozdiele medzi migrénou a bolesťou hlavy,
- ako do vody doplniť elektrolyty.
Reakcia organizmu na teplo
Odborníci sa zhodli, že teplo môže byť hlavným faktorom, hoci vznik bolesti hlavy je často kombináciou viacerých faktorov.
Vysoké teploty často sprevádzajú zmeny barometrického tlaku, slnečného žiarenia a vlhkosti vzduchu a tieto zmeny môžu u ľudí s migrénou vyvolať bolesť hlavy.
„Migrénový mozog nemá rád premenlivosť,“ hovorí Jessica Ailaniová, neurologička a riaditeľka Centra pre bolesti hlavy v nemocnici MedStar Georgetown. „Chce, aby ste spali v rovnakom čase, aby ste jedli to isté... Takže veľké zmeny teploty a počasia nerobia dobre ľuďom, ktorých postihuje] migréna.“
Odborníci si nie sú istí presným mechanizmom, ktorým môže teplo vyvolať bolesť hlavy, hoci teplo môže viesť k procesom, o ktorých je známe, že spôsobujú bolesť hlavy. Extrémna dehydratácia môže spôsobiť, že sa mozog zmenší a stiahne cievy vystieľajúce mozog, čo môže viesť k fyzickej bolesti, povedala Loderová.
Podľa neurologičky z Mayo Clinic Narayany Kissoonovej môže teplo v extrémnych prípadoch ovplyvniť funkciu mozgových neurónov. Zmenená funkcia buniek vedie k zvýšeniu aktivity v centrách bolesti v mozgu, povedala.
Sprievodné príznaky migrény
Bolesť hlavy je bežným príznakom mnohých ochorení, povedala Loderová, zatiaľ čo migréna je neurologická porucha, ktorá spôsobuje bolesti hlavy.
„Je to ako rozdiel medzi kýchaním, prípadne alergiou, a prechladnutím, čo je špecifické vírusové ochorenie,“ uviedol v e-maile Cherubino Di Lorenzo, vedúci Katedry neurológie na rímskej univerzite La Sapienza.
Ľudia s diagnózou migrény pociťujú bolesti hlavy v dôsledku rôznych faktorov vrátane stresu, dehydratácie, nedostatku spánku - a, áno, tepla, uviedli odborníci. Ženy trpia migrénou viac ako muži. Migrénu zvyčajne sprevádzajú ďalšie príznaky, ako sú nevoľnosť, únava, závraty a precitlivenosť na svetlo alebo zvuk.

Pachutaová si pri migréne vyvolanej teplom uľaví tak, že si ľahne do tmavej miestnosti so zatvorenými očami, kým bolesť za očami neustúpi. Migrenózny záchvat je schopná zachytiť včas, ak miernu bolesť hlavy sprevádza celkový pocit, že sa cíti „mimo“.
Je však nepravdepodobné, že by teplo vyvolalo bolesť hlavy u tých, ktorí ňou zvyčajne netrpia, uviedla Loderová.
V týchto prípadoch môže byť bolesť hlavy vyvolaná vysokými teplotami príznakom vážnejšieho súvisiaceho ochorenia z tepla, ako je vyčerpanie z tepla alebo úpal, povedala Loderová. Je dôležité včas rozpoznať tieto príznaky, rehydratovať sa a nájsť miesto, kde sa môžete ochladiť.
Absencia elektrolytov
Dehydratácia môže určite zhoršiť schopnosť vášho tela vyrovnať sa s teplom, ale nemusí byť nevyhnutne príčinou bolesti hlavy spôsobenej teplom, zhodli sa odborníci.
Extrémne teplo môže viesť k nerovnováhe elektrolytov, keďže telo potením stráca sodík, čo znamená, že je dôležité dopĺňať si elektrolyty aj vodu.
„Dehydratácia úzko súvisí s nerovnováhou elektrolytov, keďže voda je tam, kde je soľ,“ povedala Kissoonová. „Pri strate soli je telo menej schopné udržať si vodu.“
Napriek tomu sa bolesti hlavy z tepla môžu vyskytnúť, aj keď je niekto dobre hydratovaný.
Päťdesiatpäťročný Patrick Cortesi je krajinárom pre miestny školský obvod v meste Bloomington v štáte Illinois. Keďže jeho práca si vyžaduje, aby bol 40 hodín týždenne vonku, Cortesi nosí ochranné prostriedky proti slnku, pije veľa vody a počas teplých dní v roku si robí prestávky v klimatizovaných priestoroch. Aj napriek tomu Cortesi počas týždňa trpí viacerými bolesťami hlavy v regióne, ktorý je známy sezónne dusným počasím spôsobujúcim tzv. kukuričný pot (plodiny kukurice a sóje spôsobujú zvýšenie vlhkosti v oblasti, čo zabraňuje ochladzovaniu okolia – pozn. red.).
„Nie je to len dehydratácia,“ povedala Ailaniová. „Musíte sa o seba lepšie starať vždy, keď index horúčav dosiahne vysokú hodnotu. Nemôžete sa z toho dostať len tým, že budete piť tekutiny.“
Prekonanie bolesti hlavy
Odborníci radia, aby ste situáciou nepodceňovali.
Bolesť hlavy spôsobená teplom, najmä ak netrpíte migrénou, je znakom toho, že sa situácia môže zhoršiť. Utečte z tepla a pokúste sa schladiť studeným nápojom alebo ľadovým obkladom. Vyhľadajte klimatizáciu v interiéri a počas horúčav využite chladiace centrá.
Pite vodu a elektrolytové nápoje, ktoré pomôžu vášmu telu doplniť zásoby. Podľa Ailaniovej si do vody pridáte elektrolyty tak, že ju posypete štipkou soli alebo ju zmiešate s citrónovou šťavou.
Až potom môžete použiť stratégie, ktoré vám zvyčajne pomáhajú zvládnuť bolesť hlavy, povedala Loderová. Ide napríklad o ležanie v tmavej miestnosti so zatvorenými očami.
Vyhnite sa známym spúšťačom v podobe potravín a obmedzte alkohol, ktorý môže prispieť k dehydratácii, povedala Kissoonová. K dehydratácii môžu viesť aj sladké nápoje, povedal Di Lorenzo.
Ďalší zdanlivo zrejmý návrh? Vyhnite sa vonkajším tréningom počas vysokých teplôt.
„Zdá sa to ako triviálna rada, ale takmer všetky v literatúre uvádzané prípady bolesti hlavy spôsobenej úpalom sa stali u tých, ktorí nedodržali toto pravidlo zdravého rozumu,“ povedal Di Lorenzo.

Dodal, že ak predsa len musíte byť vonku, užitočným preventívnym opatrením môžu byť slnečné okuliare.
Existuje niekoľko osvedčených voľnopredajných liekov na bolesť hlavy, napríklad aspirín. Lekári môžu predpísať aj triptány, ktoré pôsobia tak, že sa viažu na serotonínové receptory a zabraňujú uvoľňovaniu látok, ktoré stimulujú nervovú činnosť, povedala Loderová.
Medzi lieky na liečbu migrény, ktoré nedávno schválil americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv, patria antagonisty CGRP, ktoré sú zamerané na molekulu, ktorá zohráva úlohu pri bolestiach hlavy.
Okrem toho preventívne liečby, ako sú monoklonálne protilátky CGRP, blokujú účinok CGRP a človek s migrénou ich užíva bez ohľadu na to, či má bolesti hlavy.
„Odporúčame, aby osoba s migrénou, ktorá má šesť alebo viac dní v mesiaci akýkoľvek druh bolesti hlavy, užívala preventívne lieky na zníženie počtu dní, keď má bolesť hlavy,“ povedala Kissoonová.
Pre tých, ktorí bojujú s bolesťou hlavy, je dôležité obrátiť sa na svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti.
„Nie je to beznádejná vec. Existuje veľa liečebných postupov, ktoré vám pomôžu prekonať tieto ťažké mesiace,“ dodala Ailaniová.