SME

​​​​​​​Nová slovenská družica ide loviť gama záblesky. Letenku dostala darom, no má to háčik

Ako sledovať najriskantnejší štart slovenskej vesmírnej družice.

Už v utorok večer sa vydá na obežnú dráhu v poradí štvrtá vesmírna družica v ére samostatnej Slovenskej republiky. Nesie označenie GRBBeta a ide len o druhý satelit, ktorý priamo finančne podporil štát. Jeho vznik zafinancovalo ministerstvo školstva sumou takmer 207-tisíc eur, zatiaľ čo bezplatnú letenku Slovensku ponúkla Európska vesmírna agentúra (ESA).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Práve s tým sa spája veľké riziko neúspechu misie. Družica GRBBeta totiž poletí na palube novej európskej nosnej rakety Ariane 6, ktorú čaká premiéra. Šanca, že cestou na obežnú dráhu zlyhá, je preto štatisticky oveľa vyššia než obvykle.

SkryťVypnúť reklamu

Či sa táto stávka na neistotu vyplatila, zistíme večer medzi 20. hodinou a polnocou nášho času. Vtedy je naplánované štvorhodinové štartovacie okno, počas ktorého môže raketa Ariane 6 vzlietnuť. Pokiaľ sa tak nestane, napríklad pre technické problémy alebo nepriaznivé poveternostné podmienky, štart sa bude musieť presunúť na iný termín.

Novej nosnej rakete drží palce celý európsky vesmírny priemysel. Na trhu raketových nosičov totiž výrazne zaostáva a v súčasnosti nedisponuje jedinou raketou v ostrej prevádzke. Predchodca Ariane 5 bol zo služby vyradený ešte minulý rok a ďalšia európska raketa Vega-C bola na neurčito uzemnená po sérii technických zlyhaní. Pre vojnu na Ukrajine ESA zároveň zrušila spoluprácu s Ruskom, lietať preto nemôže ani na raketách Sojuz.

SkryťVypnúť reklamu

Pátrajú po pôvode prvkov

GRBBeta je takzvaným CubeSatom kategórie 2U, ktorého rozmery sú len 10-krát 10 -krát 22,7 centimetra. Napriek tomu bude doposiaľ najväčším slovenským satelitom. Tie predošlé – skCube, GRBAlpha a Veronika – totiž boli CubeSaty kategórie 1U. Zjednodušene povedané teda išlo o „kocky“ s hranou dlhou desať centimetrov.

Pokiaľ sa nový stroj bezpečne dostane na orbitu, pokúsi sa naviazať na úspešnú misiu GRBAlpha. Jej úlohou bolo otestovať špeciálny kremíkový detektor na zaznamenávanie zábleskov gama žiarenia a jeho degradáciu v čase. Ako sa neskôr ukázalo, detektor fungoval spoľahlivo a doposiaľ zaznamenal viac ako 130 gama zábleskov. Išlo o veľmi dôležitý vedecko-technický míľnik, gama záblesky totiž dovtedy dokázali zaznamenávať len veľké družice za stovky miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu

Primárnou úlohou GRBBeta bude ďalšie posúvanie novej technológie, ktoré má byť základom zamýšľanej satelitnej konštelácie CAMELOT (CubeSats Applied for Measuring and Localising Transients, respektíve CubeSaty aplikované na meranie a lokalizáciu prechodných javov). Pozostávala by minimálne z deviatich o niečo väčších CubeSatov kategórie 3U, ktorý by aj vďaka širokému zornému poľu spoločne pátrali po zdrojoch gama zábleskov.

Záblesky gama žiarenia (Gama-Ray Bursts, skrátene GRB) vznikajú, keď sa veľmi hmotné, rýchlo rotujúce hviezdy na konci svojho života zrútia do neutrónovej hviezdy alebo čiernej diery. Vznikajú aj pri splynutí dvoch neutrónových hviezd, keď zrejme taktiež vznikne čierna diera. Sledovanie týchto fenoménov je pre vedcov zaujímavé najmä pre skúmanie pôvodu prvkov.

SkryťVypnúť reklamu

Medzinárodná veda pod slovenskou vlajkou

Okrem zväčšenia plochy detektora umožnili dvojnásobné fyzické rozmery družice umiestnenie ďalších experimentov a technológií.

Novinkou je napríklad spolupráca s kanadskou Torontskou univerzitou. V rámci nej sa na palubu slovenského nanosatelitu dostal miniatúrny, len dvojcentimetrový teleskop pracujúci v ultrafialovom spektre. Pôjde o najmenšiu astrofyzikálnu kameru vo vesmíre, pozorovať bude takzvané dosvity gama zábleskov a jasnosť blízkych horúcich hviezd. To, paradoxne, veľké satelity nedokážu, pretože sú veľkou jasnosťou týchto hviezd takpovediac zaplnené.

Medzi ďalšie vylepšenia patrí aj komunikácia s družicami Iridium, ktorá umožní zasielanie notifikácií o nových detekciách gama zábleskov. Doposiaľ boli výskumníci limitovaní preletmi družice GRBAlpha nad pozemnými rádiovými stanicami, ktoré z nej sťahovali dáta. Vďaka notifikáciám sa o nových detekciách dozvedia oveľa rýchlejšie.

SkryťVypnúť reklamu

Ako to pri CubeSatoch býva zvykom, vysielať bude na rádioamatérskych frekvenciách, plniť tak bude aj popularizačnú úlohu.

Projekt družice GRBBeta vedie Letecká fakulta Technickej univerzity v Košiciach. No hoci do vesmíru letí pod slovenskou vlajkou, v skutočnosti ide o misiu s výrazným medzinárodným presahom. Detektor gama zábleskov vznikal pod vedením Andrása Pála z Konkolyho observatória v Maďarsku s prispením českej Masarykovej a japonskej Hirošimskej univerzity. Analýzu dát má na starosti výskumná skupina slovenského astrofyzika Norberta Wernera taktiež z Masarykovej univerzity v Brne. Konštruktérom satelitu je pôvodom slovenská firma SpaceManic, ktorá sa podieľala aj na predošlých slovenských družiciach.

Raketa je drahá, mešká a technologicky zaostáva

Dvojstupňová nosná raketa Ariane 6 má trup s priemerom 5,4 metra, vysoká je 63 metrov. Takzvaný inauguračný let absolvuje jej menej výkonný variant A62 s dvomi postrannými stupňami, ktorý stroj počas výstupu na orbitu odhodí. V tejto konfigurácii dokáže stroj vyniesť na nízku obežnú dráhu Zeme 10,3 tony nákladu. Jeho výkonnejšia verzia A64 so štyrmi postrannými stupňami zvládne až dvojnásobok.

SkryťVypnúť reklamu

Pre európsky priemysel je kľúčové, aby Ariane 6 úspešne vzlietla a dostala sa do aktívnej služby. Napriek tomu nepôjde o žiadnu spásu. Okrem faktu, že projekt v odhadovanej hodnote štyroch miliárd eur mešká už štyri roky, má aj technologické nevýhody. Tou hlavnou je prakticky nulová miera opätovnej využiteľnosti.

Ide o aktuálny trend na trhu letov do vesmíru. Rakety sú navrhované a konštruované tak, aby sa (aspoň niektoré ich časti) vedeli na Zem vrátiť a po technickej kontrole mohli znova letieť do vesmíru. Cieľom je výrazná úspora nákladov. Ariane 6 je však takpovediac raketou zo starej školy, dá sa preto povedať, že technologicky je prežitá už pri svojom príchode na trh. A podľa doterajších krokov a vyjadrení ESA sa to tak skoro nezmení.[MH3]

SkryťVypnúť reklamu

Vo vzťahu k misii GRBBeta je zaujímavosťou, že Ariane 6 bude štvrtou raketou, ktorá do vesmíru vynesie slovenský satelit. Naša úplne prvá družica skCube letela na palube indickej rakety PSLV (2017), GRBAlphu vyniesol ruský Sojuz-2.1a (2021) a satelit Veronika poslala na orbitu minulý rok americká raketa Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Priamy prenos letu štvrtej slovenskej družice budete môcť sledovať v oficiálnom livestreame ESA na YouTube. Prenos so slovenským komentárom bude vysielať aj Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA).

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu