SME

Príbehy rozprávame oveľa dlhšie, ako sme si mysleli. Objavili najstaršiu jaskynnú maľbu na svete

Európa nebola rodiskom jaskynného umenia.

Kresba prasaťa v indonézskej jaskyni v Sulawesi.Kresba prasaťa v indonézskej jaskyni v Sulawesi. (Zdroj: Brumm et al., doi: 10.1126/sciadv.abd4648.)

JAKARTA. Austrálski a indonézski vedci objavili na indonézskom ostrove Sulawesi najstarší príklad figurálneho jaskynného umenia na svete.

Maľba divokého prasaťa a troch postáv podobným ľuďom je stará najmenej 51 200 rokov, čo je o najmenej 5000 rokov viac ako predchádzajúce známe najstaršie jaskynné umenie, napísal spravodajský server BBC News.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tento objav posúva dobu, keď moderní ľudia prvýkrát prejavili schopnosť tvorivého myslenia, uviedli autori štúdie.

Revolúcia v datovaní

Vedci použili nový postup na určenie minimálneho veku novoodhalenej maľby v jaskyni Leang Karampuang v oblasti Maros-Pangkep v provincii Južná Sulawesi. S pomocou lasera datovali kryštály uhličitanu vápenatého, ktorý sa prirodzene vytvoril na povrchu maľby.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

"Táto metóda je výrazným zlepšením a mohla by znamenať revolúciu v datovaní skalného umenia po celom svete," uviedol Maxime Aubert, odborník na archeológiu z Griffithovej univerzity v Austrálii a jeden z vedúcich výskumu, ktorý bol v stredu zverejnený v časopise Nature.

Výjav, ktorému dominuje zobrazenie prasaťa s rozmermi 92 x 38 centimetrov, ktoré stojí vzpriamene spolu s tromi menšími postavami podobnými ľuďom, je namaľovaný jedným odtieňom tmavočerveného pigmentu. V jaskyni sa nachádzajú aj ďalšie vyobrazenia ošípaných.

Súvisiaci článok Neandertálci sa starali o dieťa s Downovým syndrómom, naznačuje fosília Čítajte 

Vedci maľbu interpretovali ako výpravnú scénu, čo z nej podľa nich robí najstarší známy doložený príklad rozprávania príbehov prostredníctvom umenia.

"Tri postavy podobné ľuďom a postava prasaťa zjavne neboli zobrazené izolovane v oddelených častiach skalnej dosky," uviedol ďalší z autorov štúdie, archeológ z Griffithovej univerzity Adam Brumm, ktorého citovala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu

"Naopak, vzájomná poloha postáv a spôsob, akým spolu komunikujú, boli zjavne zámerné a vyjadrujú jednoznačný zmysel pre dej. Medzi týmito postavami sa niečo deje. Rozpráva sa príbeh. Samozrejme nevieme, aký ten príbeh bol, "dodal Brumm.

Načítavam video...

O tvorcoch vieme málo

Rovnakú datovaciu metódu použili vedci aj pre nové posúdenie veku ďalšej jaskynnej maľby zo Sulawesi z lokality Leang Bulu' Sipong 4, ktorá tiež zobrazuje príbeh.

Tentoraz na nej čiastočne ľudské a čiastočne zvieracie postavy lovia ošípané a zakrpatené bivoly. Vedci zistili, že táto maľba je stará najmenej 48-tisíc rokov, vznikla teda o 4000 rokov skôr, ako sa doteraz predpokladalo.

"My, ľudia, sa definujeme ako druh, ktorý rozpráva príbehy a toto sú najstaršie dôkazy, že to robíme," povedal Aubert. "Na maľbe z Leang Karampuang je interakcia medzi postavami podobnými ľuďom a prasacím druhom, ktorý stále obýva ostrov, trochu záhadná. "

SkryťVypnúť reklamu

"Dve z týchto postáv držia nejaké predmety a zdá sa, že najmenej jedna postava sa naťahuje k prasacej tvári. Ďalšia postava je umiestnená priamo nad hlavou prasaťa v polohe hlavou dole," dodal Brumm.

Súvisiaci článok Párenie s denisovanmi mohlo ovplyvniť psychiku dnešných ľudí Čítajte 

O ľuďoch, ktorí jaskynné maľby na Sulawesi vytvorili, vieme len málo. Podľa Auberta sa môže ukázať, že sú maľby ešte staršie, ako je minimálny vek stanovený novým testovaním; možno pochádzajú z doby prvej vlny Homo sapiens, ktorá sa pri migrácii z Afriky preliala cez tento región a nakoniec sa pred 65-tisíc rokmi dostala do Austrálie.

Doteraz najstaršou známou jaskynnou maľbou bola maľba v jaskyni Leang Tedongnge, rovnako na Sulawesi, z doby spred najmenej 45 500 rokov. Maľba v Leang Karampuang podľa vedcov predchádza jaskynným maľbám v Európe, z ktorých najstaršia je v jaskyni El Castillo v Španielsku, datovaná do doby pred asi 40 800 rokmi.

SkryťVypnúť reklamu

"Tento objav veľmi starého jaskynného umenia v Indonézii potvrdzuje, že Európa nebola rodiskom jaskynného umenia, ako sa dlho predpokladalo. Naznačuje tiež, že rozprávanie príbehov bolo oveľa staršou súčasťou ľudských dejín, ako sme si doteraz mysleli," dodal Brumm.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Spectrum

Spectrum bol prvou orbitálnou raketou vypustenou z kontinentálnej Európy.


TASR
Čiastočné zatmenie slnka v Gdansku.

Zatmenie na Slovensku nastalo cez obed.


TASR a 1 ďalší 2
Umelecká predstava o tom, ako mohol vyzerať veľmi skorý vesmír (mladší ako 1000 miliónov rokov), keď premieňal prvotný vodík na nespočetné množstvo hviezd bezprecedentnou rýchlosťou.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


3
Káva má na ľudí rôzne účinky. Kedy a ako ju piť, aby ste využili vplyv na bdelosť čo najlepšie?

Kofeín začne účinkovať do 15 minút.


a 1 ďalší 16
SkryťZatvoriť reklamu