Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Rodičovstvo si vyžaduje jedinečné zručnosti – matky a otcovia musia predvídať potreby svojich detí, rozumieť im a starať sa o ne, a to často bez skúseností a s veľmi malým množstvom spánku.
Nie je teda prekvapujúce, že rodičia sa okolnostiam musia prispôsobiť. Štúdie napríklad ukázali, že u žien dochádza po pôrode k fyzickým zmenám v mozgu, ktoré ich podľa niektorých vedcov môžu lepšie pripraviť na materstvo.
Ako je to však v prípade zmien v mozgu u mužov, keď sa stanú otcami? Výskumy naznačujú, že aj otcovia prechádzajú podobnými zmenami.
V článku sa dočítate:
- čo môžu spôsobiť zmeny v mozgu u mužov,
- ako sa po pôrode zmenil mozog otcov,
- čo spôsobuje pokles testosterónu počas rodičovstva.
Cítia prepojenie
„Mozgové zmeny, ktoré muži zažívajú, môžu podporovať schopnosť vytvoriť si puto s dieťaťom a citlivo sa s ním spojiť, pretože práve to je dôležité pre prežitie nášho druhu,“ povedala Darby Saxbe, profesorka psychológie na Univerzite v Južnej Kalifornii, ktorá skúmala štrukturálne zmeny mozgu.
Saxbeová a jej vtedajší kolegovia v Španielsku snímali mozgy 40 budúcich otcov pred narodením ich prvého dieťaťa a po ňom. Zistili, že hoci boli štrukturálne zmeny jemnejšie, než aké sa pozorovali u žien, čerství otcovia mali menej sivej hmoty.
Vedci poznamenali, že tieto zmeny sa vyskytli predovšetkým v mozgovej kôre, ktorá zohráva úlohu pri výkonných funkciách vrátane pamäti, myslenia, uvažovania, učenia, riešenia problémov a spracovania emócií.

Predpokladá sa, že táto redukcia pomáha mozgu efektívnejšie spracovávať informácie, uviedla Saxbeová.
V následnej štúdii Saxbeová a jej kolega skutočne zistili, že spomedzi 38 prvootcov tí, u ktorých došlo k výraznejšiemu zmenšeniu objemu sivej hmoty, uvádzali väčšiu motiváciu a angažovanosť v rodičovstve.
„Cítili sa viac prepojení so svojimi deťmi pred narodením a následne trávili viac času so svojimi deťmi,“ povedala.
Pokles testosterónu
Okrem iného dochádza aj u mužov k zmenám hormónov. Jedna štúdia ukázala, že pri prvom držaní novorodencov sa otcom zvýši hladina oxytocínu, ktorý je dôležitý pre vytvorenie väzby.
Iná štúdia na viac ako 600 mužoch zistila, že tí, u ktorých sa zistila začiatkom ich dvadsiatky vyššia hladina testosterónu, mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa stanú otcami o štyri roky neskôr. U tých, ktorí sa stali otcami, došlo k výraznému poklesu testosterónu v porovnaní so slobodnými bezdetnými mužmi, u ktorých bol pokles mierny.
Vyššia hladina testosterónu u mužov okrem iného pomáha uľahčiť súťaživosť pri hľadaní partnerských vzťahov s budúcimi partnerkami. „Takže ide o to, že pokles testosterónu pri prechode mužov k otcovstvu mení zameranie a priority na rodinu,“ povedal Lee Gettler, profesor antropológie na Univerzite Notre Dame v americkej Indiane a autor štúdie o testosteróne.
Gettler a jeho kolegovia zaznamenali niektoré doplňujúce výsledky u mužov, ktorí sa stali otcami opäť začiatkom tridsiatky. Výsledky však boli menej dramatické u starších otcov, možno preto, že muži s pribúdajúcim vekom produkujú menej testosterónu, povedal Gettler, ktorý je zároveň riaditeľom Laboratória pre hormóny, zdravie a ľudské správanie na Univerzite Notre Dame.
V inej štúdii sa zistilo, že znížené množstvo testosterónu a zvýšené množstvo stresového hormónu kortizolu u čerstvých otcov súviselo s väčšou angažovanosťou rodičov v nasledujúcich mesiacoch.

O zmenách, ktoré nastávajú u mužov, ktorí sa stali nevlastnými alebo adoptívnymi otcami, sa toho podľa odborníkov nevie až tak veľa.
Jedna štúdia ukázala, že homosexuálni otcovia, ktorí boli primárnymi opatrovateľmi, vykazovali vysokú aktiváciu v centre pre spracovanie emócií v mozgu, podobne ako matky, ktoré boli primárnymi opatrovateľkami.
„Mužské telá sa pripravujú na požiadavky rodičovstva niektorými spôsobmi, ktoré sú paralelné s tým, čo zažívajú matky, ale v iných ohľadoch sú odlišné alebo sa u otcov špeciálne vyvinuli, aby im pomohli sústrediť sa na potreby ich partneriek a ich detí,“ povedal Gettler.
Hoci zmenšenie sivej kôry u prvootcov môže prispieť k lepšiemu spojeniu, tieto zmeny sú tiež spojené s väčším rizikom popôrodnej depresie, úzkosti a zlej kvality spánku u mužov.
„Je to zmes toho aj toho,“ povedala Saxbeová.
Celkovo sa teda zdá, že mužské telo sa prispôsobuje, aby sa pripravilo na otcovstvo - od štrukturálnych zmien v mozgu až po zmeny v hormónoch.