SME

Návrat kozmickej lode Boeing Starliner s posádkou sa posunul na 26. júna

Astronauti odštartovali do vesmíru na palube Starlineru 5. júna a k ISS dorazili po 27 hodinovom lete.

Kozmická loď Starliner od spoločnosti Boeing dopravila svojich vôbec prvých dvoch astronautov na ISS v júni.Kozmická loď Starliner od spoločnosti Boeing dopravila svojich vôbec prvých dvoch astronautov na ISS v júni. (Zdroj: TASR/AP)

WASHINGTON. Návrat kozmickej lode Boeing Starliner na Zem sa presunul na 26. júna.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) to oznámil na tlačovej konferencii, informuje agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Návrat z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) bol odložený, aby "náš tím dostal trochu viac času na kontrolu údajov, vytvorenie analýzy a uistenie sa, že sme naozaj pripravení pre návrat domov," povedal počas tlačovej konferencie Steve Stich, manažér komerčného programu NASA.

Načítavam video...

Astronauti Barry "Butch" Wilmor (61) a Sunita Williamsová (58) odštartovali do vesmíru na palube Starlineru 5. júna a k ISS dorazili po 27 hodinovom lete. Kozmická loď pritom zaznamenala štyri úniky hélia a päť zlyhaní počas používania manévrovacích trysiek.

SkryťVypnúť reklamu

Kapsulu na viac použití s dvojčlennou posádkou vyniesla do vesmíru nosná raketa Atlas V, pričom štart bol dvakrát na poslednú chvíľu odložený pre technické problémy. Starliner môže zostať pripojený počas svojej súčasnej misie k ISS 45 dní.

Súvisiaci článok Vesmírna loď Boeing Starliner po odkladoch úspešne odštartovala k prvému testu s posádkou Čítajte 

Predchádzajúce dva skúšobné lety sa uskutočnili bez posádky. Prvý v roku 2019 na ISS nedorazil pre softvérovú chybu a ďalšie problémy. Pri druhom v máji 2022 bola loď k ISS pripojená takmer päť dní.

Boeing sa snaží v kozmickom programe vyrovnať americkej súkromnej spoločnosti SpaceX, ktorá pre NASA dopravuje astronautov do vesmíru už od roku 2020. NASA zdôrazňuje, že aj napriek plánovanému ukončeniu prevádzky ISS v roku 2030 chce naďalej využívať služby oboch spoločností.

Vesmír

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu