Text vyšiel pôvodne v denníku Washington Post.
Väčšina z nás má na tvári drobné tvory, ktoré žijú aj v našich mihalniciach.
Roztoče Demodex sú drobné, čiastočne priesvitné tvory v tvare cigary s ôsmimi nohami a náklonnosťou k našim odumretým kožným bunkám a kožnému mazu. Môžu sa nám plaziť po tvári či na nej klásť vajíčka, a pretože sú také malé - niekoľko z nich by sa pokojne zmestilo aj na špendlíkovú hlavičku - nemusíme o nich jednoducho ani vedieť.
„Svojim pacientom vždy hovorím: Nikdy nie sme sami,“ vraví Melanie Mason, odborná asistentka optometrie na Kalifornskej univerzite v Berkeley.
Akokoľvek sa to môže zdať desivé, nemalo by nás to príliš znepokojovať. Tieto roztoče sú súčasťou nášho normálneho kožného mikrobiómu, ktorý zahŕňa aj iné mikroorganizmy.
Podľa výskumov ich zvyčajne drží pod kontrolou náš imunitný systém, ale niekedy môžu spôsobovať znepokojujúce príznaky, ako je začervenanie, zápal a pálenie a problémy so zrakom. Keď sa však vyskytnú problémy, roztoče sa dajú kontrolovať pomocou jednoduchej liečby, tvrdia odborníci.
V článku sa dočítate:
- ako sa prenášajú roztoče Demodex,
- čo spôsobuje premnoženie chrobákov,
- kedy navštíviť lekára,
- o vhodnom čistení tváre.
Nemožno sa ich zbaviť
Roztoče Demodex získavame často už v detstve a prenášajú sa najmä kontaktom kože na kožu s inými ľuďmi. Ich výskyt sa môže zvyšovať s vekom a podľa jednej štúdie je takmer 95 percent ľudí napadnutých do veku 72 rokov.
Na ľuďoch sa bežne vyskytujú dva hlavné druhy: Demodex folliculorum, ktorý zvyčajne žije vo vlasových folikuloch vrátane mihalníc, a Demodex brevis, ktorý zvyčajne žije v mazových žľazách, pričom sa živí odumretými kožnými bunkami a kožným mazom, olejovou látkou, ktorá premasťuje pokožku.
Môžu sa vyskytovať aj na iných častiach tváre a menej často aj na iných miestach tela, napríklad v slabinách.
Tieto roztoče nepredstavujú problém, pokiaľ sa nenaruší rovnováha medzi nimi a naším imunitným systémom a nezačnú sa množiť, čo spôsobuje určité príznaky.
Premnoženie roztočov v okolí očí je napríklad spojené s blefaritídou, ochorením očí, ktoré sa vyznačuje začervenaním, svrbením, zápalom a vo veľmi zriedkavých a závažných prípadoch zápalovým ochorením periférnej rohovky nazývaným marginálna keratitída.

Podľa Natashe Herzovej, oftalmologičky a hovorkyne Americkej oftalmologickej akadémie, zatiaľ nie je úplne jasné, čo spôsobuje premnoženie roztočov u niektorých ľudí a čo je prvé: „Premnoženie roztočov alebo blefaritída?“
Premnoženie na iných častiach tváre sa spája s niektorými bežnými kožnými ochoreniami, ako je napríklad rosacea, známa aj ako ružovka, ktorá nie je závažná, ale prejavuje sa dlhotrvajúcou červenou vyrážkou na čele, lícach a nose.
Ľudia, ktorí majú príznaky súvisiace s očami, ako sú začervenanie, podráždenie, pálenie, slzenie, tvorba krust a zlepenie očného viečka alebo problémy so zrakom, by mali navštíviť očného lekára. A tí, ktorí majú začervenanie tváre s opuchnutými, hnisavými hrbolčekmi a malými viditeľnými cievami - poznávacie znaky rosacey - sa môžu obrátiť na dermatológa.
Liečba môže zahŕňať peelingy a obrúsky na tvár obsahujúce nízku koncentráciu čajovníkového oleja - miešanie vlastnej koncentrácie sa neodporúča, pretože vysoké koncentrácie môžu byť pre oči škodlivé - liečivé očné kvapky na prekrvenie očného okolia a dokonca aj niektoré antiparazitiká a antibiotiká na infekcie tváre.
„Naším cieľom nie je úplne ich vyhubiť. Naším cieľom je znížiť ich populáciu na úroveň, ktorá je pre pacienta dobrá,“ povedala Masonová. „Bolo by prakticky nemožné úplne ich odstrániť z tela.“
Krehká rovnováha
Niektorí odborníci tvrdia, že roztoče Demodex nesúvisia s osobnou hygienou, ale udržiavanie rovnováhy kožného mikrobiómu môže pomôcť zabrániť ich premnoženiu.
Umývajte si preto tvár vrátane obočia a mihalníc jemným čistiacim prostriedkom, ktorý je bezpečný na použitie v okolí očí. Tvár si tiež hydratujte.
Zároveň sa s nikým nedeľte o kozmetické prípravky a vymieňajte ich podľa pokynov. Podľa výskumov môžu roztoče Demodex prežiť v niektorých typoch mejkapu krátky čas.
A v neposlednom rade sa vyhýbajte slnečnému žiareniu. Zvýšené teplo a pot môžu spôsobiť zvýšenú produkciu kožného mazu, ktorý môže poskytnúť viac potravy pre roztoče, povedal Bruce Robinson, dermatológ v New Yorku.
„Medzi roztočmi a naším imunitným systémom existuje krehká rovnováha, ktorá ich drží pod kontrolou, ale je zrejmé, že ak majú viac potravy, zvyčajne sa premnožia,“ povedal.