SME

Expert na AI: Je to fascinujúce, ale svet funguje tak, že veľa ľudí robí zbytočnú prácu

Zhovárali sme sa s Michalom Pěchoučkom.

Profesor Michal Pěchouček. Profesor Michal Pěchouček. (Zdroj: archiv HN - Jan Rasch)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Umelá inteligencia (AI) postupne zasahuje do všetkých aspektov našich životov. Ovplyvňuje voľby, mení náplne práce a mnohé pozície úplne nahrádza.

„Rýchlosť zmeny je omnoho väčšia než schopnosť ľudí pretrénovať sa. Väčšina pracujúcich pochádza z obdobia, keď päť alebo desať rokov študovala niečo, čo potom robila celý život. Znamená to, že sú extrémne neflexibilní, čo sa týka zmeny práce,“ hovorí pre SME profesor Michal Pěchouček, riaditeľ Centra umelej inteligencie v Českom vysokom učení technickom v Prahe a jeden z najväčších expertov na umelú inteligenciu v Českej republike.

SkryťVypnúť reklamu

„Vzdelávanie bude v budúcnosti celoživotný proces, štúdium na vysokej škole už nebude trvať päť rokov. Ako profesor už neverím na päťročné vysoké školy,“ dodáva.

Ste rád, že ste vyrastali bez internetu a sociálnych sietí?

Áno, beriem to veľmi pozitívne. Mám šťastie, pretože moja miera sústredenia nebola narušená sociálnymi sieťami. Vďaka tomu som prežil detstvo tak, že som čítal knihy a to ma formovalo.

Dnes sú očakávania spolužiakov aj spoločnosti iné. Deti sa rozprávajú najmä o tom, čo všetko videli a koho sledujú.

Má pre vás čítanie kníh väčšiu hodnotu ako trávenie času na sociálnych sieťach?

Bez pochýb. Zároveň si myslím, že dnes musí byť človek schopný vnímať kontent holisticky, teda vnímať, čo sa deje vo svete v bezprostrednom obraze. A to v knihách nenájdete.

SkryťVypnúť reklamu

Mali by sme mať mechanizmy, ako rozumieť súčasnému svetu. Preto si myslím, že kvalitné denníky a žurnalistika nám nedávajú dostatočný obraz o tom, čo sa deje vo svete.

Zároveň si však nemyslím, že ich môžu nahradiť sociálne siete, pretože tie na rozdiel od renomovaných žurnalistov, nemajú žiaden etický kódex. A líšia sa aj očakávaniami na kvalitu práce.

Je dôležité žiť mixovaný život. Mali by sme mať prehľad o tom, čo sa deje v reálnom čase, no zároveň mať dostatok času na to, aby sme konzumovali kontent, ktorý si vyžaduje sústredenie a dá človeku aj priestor na premýšľanie.

Hovorím tomu rýchly a pomalý kontent. Potrebujeme oba.

Napriek tomu aktuálne štandardné média ťahajú za kratší koniec. Umelá inteligencia a sociálne siete ovplyvnili napríklad americké voľby, ale aj posledné parlamentné a prezidentské voľby na Slovensku. Nedesí vás to?

SkryťVypnúť reklamu

Použitie umelej inteligencie na šírenie hoaxov a dezinformácií je jedna z najväčších katastrof za uplynulých dvadsať rokov. Je to niečo, čo zmenilo svet, a žiaľ, nie k lepšiemu.

Zároveň si však myslím, že technológovia, žurnalisti, influenceri, nemajú len presviedčať ľudí, ktorí veria dezinformáciám. Majú najmä dodávať kvalitný obsah ľuďom, ktorí im veria.

Boj o objektivizáciu pravdy má tieto dve úlohy. Prvou je pracovať na tom, aby nikto neveril deepfakom a dezinformáciám. Druhou je dlhodobo uspokojovať tú časť populácie, ktorá potrebuje čítať kvalitnú žurnalistiku.

Nemôžete si povedať, že ak nepresvedčíte dezolátov, vaša práca nemá zmysel. To je veľký omyl. Musíte dobre obsluhovať tú časť populácie, ktorá chce čítať štandardné médiá – SME, Denník N alebo Respekt.

SkryťVypnúť reklamu

Aby ste vytvárali dôveru k tejto bubline a následne dúfali, že sa bude zväčšovať, bude používať argumenty, ktoré sa dozvie vďaka kvalitnej žurnalistike a bude rozširovať svoj vplyv.

Ale hoaxy a dezinformácie sa na sociálnych sieťach šíria omnoho ľahšie než overené informácie.

Vysvetlím to inak. Na to, aby sme sa bránili proti dezinformáciám, potrebujeme kvalitné vzdelávanie. Potrebujeme deti naučiť, aby si overovali zdroje a zvyšovali svoju sociálnu gramotnosť.

Na to zase potrebujeme učiteľov, ktorí budú ochotní čítať žurnalistiku a konzumovať vašu prácu. Dá sa povedať, že obsluhujete učiteľa, aby dobre učil, vďaka čomu si následne budú deti overovať informácie. A to je veľmi dôležité.

Niekoho, kto konzumuje správy na facebooku len tak nepreučíte. Je to problém nás všetkých a mali by to riešiť nielen novinári, ale aj politici. Zodpovednosť nenesú len novinári.

SkryťVypnúť reklamu

Svojou prácou podporujete širokú skupinu ľudí, ktorá rôznymi spôsobmi bojuje proti dezinformáciám.

Štandardom na sociálnych sieťach je personalizovaná politická reklama. Myslíte, že v momente, keď vznikali sociálne siete, mal byť tento druh reklamy zakázaný?

Ľudia sa ma často pýtajú, či je potrebné regulovať umelú inteligenciu, veď predsa nevieme, čo by takáto regulácia spôsobila.

Odpovedám na to, že keby sme v roku 2005 vedeli, čo spôsobí politická reklama na sociálnych sieťach vo Veľkej Británii a v Amerike, určite by sme to zakázali. Lenže my sme to nevedeli.

Keby bola politická reklama na sociálnych sieťach zakázaná, nenastal by brexit a verím, že by neboli zvolení Donald Trump, Miloš Zeman a ani mnohí ďalší politici v strednej Európe.

Určite je potrebná regulácia, pretože je to veľký problém.

SkryťVypnúť reklamu

Dá sa to vôbec ešte napraviť?

Isteže dá. Ak má dnes Európska komisia regulatórnu náladu, tak si myslím, že to nie je príležitosť, ale nutnosť. Naozaj treba premýšľať o regulácii sociálnych sietí.

Samozrejme, spôsobom, ktorý udrží kohéziu Európskej únie. Bolo by nešťastie, keby takáto regulácia spôsobila nejaké odstredivé tendencie. Je to však potrebné.

Môže nás technológia pred dezinformáciami a deepfakom ochrániť?

Nedá sa to. Technologické firmy ako sú Gen a Avast sa snažia vytvárať technológie na ochranu ľudí pred kybernetickými útokmi. Keď útočí útočník pomocou dezinformácií a deepfakov, neútočí na počítač, server alebo sieť. Útočí na ľudskú myseľ, mozog, znalosti a dôveru. A v rozhodovaní o tom, čo je pravda, má stále primárnu úlohu človek.

SkryťVypnúť reklamu

Keď konzumujete obsah na sociálnych sieťach, mali by ste počítať aj s alternatívou, že informácie, ktoré sa k vám dostávajú, nie sú pravdivé. Prípadne si aj skontrolovať alebo overiť video, na ktoré sa pozeráte.

Mnohé deepfaky sú jednoduché manipulované videá, kde každý z nás dokáže rozoznať, že ide o umelo vytvorené video a nie je pravdivé.

Súvisiaci článok Slovenskí vedci vyvinuli revolučný test: Chceme svet, v ktorom vieme rýchlo odhaliť rakovinu Čítajte 

Nie je to veľký risk nechávať zodpovednosť na ľuďoch?

Vyrástol som po revolúcii, preto veľmi verím v demokraciu a tiež v slobodu ľudí. Bojím sa cenzúry. No práve tá je jediný druhý spôsob, ako sa dá brániť proti dezinformáciám.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom CAVJK na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 5
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


16
Ilustračné foto.

Zoznam klávesových skratiek pre Word vám uľahčí prácu s textom aj písanie znakov a symbolov.


29
Norbert Žilka.

Stále sme si nespravili domácu úlohu a nepoznáme počet ľudí s týmto ochorením.


SkryťZatvoriť reklamu